Bangladéšský islamista Ghulam Azam přijíždí k soudu (15. července 2013)

Bangladéšský islamista Ghulam Azam přijíždí k soudu (15. července 2013) | foto: Profimedia.cz

Dháka odsoudila stařičkého islamistu za masakry z bojů o nezávislost

  • 2
V Bangladéši padl dlouho očekávaný rozsudek. Islamistický vůdce obviněný za válečné zločiny během války za nezávislost byl odsouzen k devadesáti letům vězení. Rozsudek proti islamistickým vůdcům je již pátý v řadě a v ulicích Dháky dochází k násilným střetům.

Zvláštní soud v Bangladéši islamistu Ghulama Azama podle BBC shledal vinným ze zločinů během války za nezávislost v roce 1971. Azam byl mimo jiné obviněn z podílu n amasových vraždách a znásilňování, spiknutí a pobuřování.

Masakr a odveta

Vznik Bangladéše, do té doby známého jako Východní Pákistán, provázely v roce 1971 řeže, které si vyžádaly (dle nejvyšších odhadů) životy tří milionů lidí. Střízlivější odhad mluví o 200 až 500 tisících. Pákistánská armáda ze západní, urdsky hovořící části země tehdy s pomocí místních spojenců plánovitě likvidovala bengálskou nacionalistickou inteligenci, která usilovala o nezávislý stát (poté opravdu vzniknuvší Bangladéš). Bengálci pak v odvetě za masakry zabíjeli členy propákistánských milicí a jejich údajné sympatizanty.

Na zločinech se podle soudu podílel především  vytvořením milic, které se sanžily zabránit nezávislosti tehdejšího Východního Pákistánu. Islamistické jednotky podle soudu rozpoutaly krveprolití a sám Azad se podle obžaloby dopustil vraždy a mučení.

Obžaloba navrhovala Azamovi původně trest smrti kvůli své účasti na vyvražďování a znásilňování tisíců lidí, nakonec mu byl kvůli pokročilému věku vyměřen mírnější trest. Podle obhajoby jsou ale údaje o zločinech založené pouze na novinových článcích o Azamových projevech a nic z toho nebylo dokázáno. 

Azam přitom čelil více než šedesáti obviněním ze zločinů proti lidskosti. Všechna obvinění popřel, podle jeho sympatizantů byla obvinění politicky motivovaná. Islamisté sympatizující s Bangladéšským islámským společenstvím (Džamáate islámí), které Azam mezi lety 1969 až 2000 vedl, proti rozsudku hlasitě protestují v ulicích a vyzvali ke generální stávce.

V Bangladéši bylo v poslední době odsouzeno už pět vůdců Džamáate islámí. Předchozí rozsudky také vedly k násilným protestům. Od ledna během nepokojů zahynulo více než 100 lidí. Policie podle BBC zasáhla i v pondělí proti vzbouřeným islamistům, kteří proti rozsudku protestovali v Dháce a několika dalších městech. Mezi zraněnými jsou podle policie i novináři.

Zvláštní soud zřídila bangladéšská vláda v roce 2010 s cílem vypořádat se s těmi, kdo během války kolaborovali s pákistánskými silami. Podle lidskoprávních organizací ale tribunál nesplňuje mezinárodní právní normy.

Dnes devadesátiletý Azam byl  během občanské války předsedou Džamáate islámí a mnohými je považován za jejího duchovního vůdce. Podle svých stranických kolegů je Azam islamistický filozof, který se silně stavil proti bangladéšské nezávislosti kvůli tomu, že rozdělovala muslimskou komunitu.

Dháka, Bangladéš

Dháka, Bangladéš


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video