Expremiér Miloš Zeman vyrazil na sedmikilometrovou túru k Plešnému jezeru, míří tam také vědci a exministři. Ilustrační foto

Expremiér Miloš Zeman vyrazil na sedmikilometrovou túru k Plešnému jezeru, míří tam také vědci a exministři. Ilustrační foto | foto: Eva Kořínková, ČTK

Vůbec se mi nelíbí, hodnotil stav šumavských lesů Miloš Zeman

  • 426
Miloš Zeman se vypravil na túru na šumavské Plešné jezero. Chtěl se osobně přesvědčit o řádění kůrovce v tamních lesích. Výlet ho utvrdil v tom, že je situace na Šumavě mnohem horší, než si myslel.

S vycházkou však byl expremiér spokojen. Společně s ředitelem parku Františkem Krejčím ocenili, že i přes odlišné názory, jsou obě skupiny schopny vést dialog. Dnešní výlet se totiž změnil v čtyřhodinové diskusní fórum zastánců a odpůrců těžby.

Expremiér spolu s dalšími lidmi vyrazil na pěší výstup na Plešné jezero z Jeleních Vrchů nedaleko Nové Pece u Lipenského jezera. Túra byla dlouhá sedm kilometrů.

Do cíle dorazil před dvanáctou. Cestou se několikrát zastavil a díval se, jak je les poničený. Chvíli po něm dorazil k jezeru i ředitel národního parku František Krejčí a nabídl Zemanovi, že ho provede právě tou částí šumavského parku, kterou viděl z vrtulníku tak zdevastovanou.

Miloš Zeman u Plešného jezera, napravo od něj exministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Expremiér však řekl, že chce vidět Kamenné moře. Jeden z přítomných vědců, Jaroslav Vrba z přírodovědecké fakulty, však poznamenal, že zde roste kosodřevina a že tam Zeman neuvidí omlazující se les.

Zeman se nakonec nechal Krejčím přesvědčit, že Kamenné moře není vhodný příklad. Proto se vydali nad Plešné jezero. Už u první tabule se však neshodli.

Zeman: Nemám rád ekology

Ředitel parku přesvědčoval Zemana, že teď vcházejí do parku, který je ukázkou, jak si les sám pomáhá. Zeman kontroval slovy, že jestli je toto ekologické, tak on nemá ekology rád. "Mně se ten les vůbec nelíbí," zhodnotil porost expremiér.

Oba pak pokračovali v diskusi ještě několik desítek metrů. Pak se však obrátili na cestu zpět na Jelení Vrchy. Jasné je, že se neshodli na tom zásadním - jestli je les mrtvý, nebo živý. Přesto ředitel Krejčí vyhověl Zemanově žádosti, aby ho na zpáteční cestě doprovodil a podal mu výklad.

Zeman a Krejčí se neshodli ani na číslech. Kůrovcová kalamita podle znalců napáchala na Šumavě dvaatřicetimiliardovou škodu, řekl novinářům Miloš Zeman. Číslo je prý podložené znaleckým posudkem.

Podle ředitele národního parku Krejčího je to nesmysl. "Na 20 procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje," vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po ničivém orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu.

Na místo také dorazil vrchní lesmistr rakouského kláštera Schlägel Johannes Wohlmacher. Řekl, že kůrovec nezná hranice. Kvůli tomu ho mají na sto hektarech lesa a budou muset zasahovat. Les kláštera sousedí s Národním parkem Šumava zasaženým kůrovcem.

Trasa, po které se Miloš Zeman vydal k Plešnému jezeru.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Zemana na Plešné jezero pozvalo vedení Šumavského národního parku. Organizátoři chtěli, aby se osobně přesvědčil, jestli je les živý, nebo mrtvý.

Dříve se již totiž na Šumavu podíval - z vrtulníku - a prohlásil, že zásah je nutný. Vedení parku ho však upozornilo, že tehdy neviděl nové stromky, které pod uschlými vyrůstají a starají se tak o přirozenou obnovu lesa.

Kromě Zemana šli k jezeru i bývalí ministři František Benda nebo Jan Fencl čI vědci z Jihočeské univerzity.

Ti právě u Plešného jezera studují již dvacet let přirozenou obnovu lesa. Vědci se dívají na volání jihočeského hejtmana Jana Zimoly po vyhlášení stavu nebezpečí na Šumavě jako na předvolební gesto. Není náhoda, že se téma kůrovce stává v tuto dobu předmětem zájmu.

Na Šumavě je kůrovcová „pandemie“

Tvrdí to dvanáctičlenná nezávislá expertní skupina

Vědci, kteří se sjeli do Prahy na evropský kongres ochranářské biologie, také zaslali premiéru Janu Fischerovi otevřený dopis. Varují v něm před negativními následky kácení stromů napadených kůrovcem. - čtěte Vědci píší Fischerovi: Kácení na Šumavě uškodí přírodě i pověsti Česka

Podle Jaromíra Bláhy z hnutí Duha Zeman výzvou vědců pohrdá. Miloš Zeman řekl, že vědci jsou uzavřená komunita a přejí si, aby vše zůstalo zakonzervováno. Podle něj by ale do situace neměli tolik mluvit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video