Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | foto: Michal Růžička, MAFRA

Úřad Bradáčové začíná rozplétat kauzu zasahující do ukrajinské politiky

  • 109
Vrchní státní zastupitelství v Praze začne vyšetřovat případ sahající do vysoké politiky na Ukrajině. Stěžejní roli zde hraje poradenská společnost z Panamy, kam se údajně posílaly peníze na úplatky. Policie kvůli tomu zasahovala v české firmě Škoda JS.

V mrazivém prosincovém ránu vjíždí do rozlehlého areálu společnosti Škoda Jaderné strojírenství na plzeňském předměstí Třemošná kolona policejních aut. Asi padesátka detektivů, kteří z nich vystoupí, okamžitě zamíří do kanceláří a archivu firmy. Dlouhé hodiny je prohledávají. Když navečer policisté Škodovku opouštějí, vezou si s sebou notebooky, listiny a šanony dokumentů.

Mezi nimi i smlouvu Škody JS s panamskou společností Bradcrest Investments. Ta podle smlouvy poskytovala české Škodovce poradenství.

Škoda JS na Ukrajině

  • Firma Škoda Jaderné strojírenství má na Ukrajině rozjednáno několik obchodů. Mimo jiné například na dodávku řídicích tyčí pro jaderné bloky a na další elektrárenské zařízení.
  • Loni na podzim ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že by se Škoda JS mohla podílet na dostavbě Jaderné elektrárny Chmelnycká. Nahradila by tak společnost Rosatom, která měla dostat zakázku původně. Právě Rosatom byl přitom partnerem Škodovky v konsorciu MIR.1200, které se ucházelo o dnes již zrušenou zakázku na dostavbu české Jaderné elektrárny Temelín.
  • Škoda JS dodávala v minulých letech zařízení také pro další ukrajinskou jadernou elektrárnu, Záporožská.

A právě tato panamská firma zajímá švýcarské vyšetřovatele, kteří českou policii o razii ve Škodovce požádali. Podle nich firmu Bradcrest skrytě ovládá ukrajinský poslanec a předseda parlamentní komise pro energetiku Mykola Martyněnko. A na její účty údajně putovaly peníze z provizí nebo úplatky.

Škoda JS přitom právě této firmě platila za poradenství. Její peníze tedy šly na účty, které prověřuje švýcarská prokuratura.

Případ vyšetřovala také česká strana – kvůli podezření z úplatkářství, na což už dříve upozornil deník Právo. Spis však rok ležel na Obvodním státním zastupitelství Plzeň-město, aniž se cokoliv dělo.

MF DNES nyní zjistila, že na přelomu března a dubna kauzu převzalo pražské vrchní státní zastupitelství. Redakci to potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství. „Pro další trestní řízení je příslušné Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl jeho mluvčí Petr Malý.

Pražská vrchní návladní Lenka Bradáčová pouze uvedla, že její úřad postupuje podle norem. „Vrchní zastupitelství je povinno postupovat podle pravidel věcné a místní příslušnosti či pokynů dohledového stupně,“ řekla bez podrobností.

Čekali jsme kvůli Švýcarům

Rok se přitom na české straně nic nedělo. Podle náměstkyně Obvodního státního zastupitelství Plzeň-město Ivany Hostašové se čekalo proto, aby tuzemské vyšetřování nepokazilo práci žalobců ve Švýcarsku.

„Do doby vyřízení právní pomoci ze Švýcarska nebylo žádoucí dělat úkony, které by mohly zmařit jejich trestní řízení,“ řekla Hostašová s tím, že Švýcary dokumenty, které zabavila česká policie v prosinci, zcela neuspokojily a poslali ještě žádost o jejich doplnění.

„Švýcaři se zajímají o operace mezi Škodou JS a dalšími společnostmi. Jejich žádost o právní pomoc je však značně nekonkrétní v tom, o jaký úplatek údajně šlo,“ uvedl zdroj redakce obeznámený se švýcarskou žádostí.

Panamské rady

Smlouva mezi Bradcrest Investment a Škodou JS platila v letech 2009 až 2012. Podle týdeníku Respekt bylo jejím účelem poradenství a policie si z kanceláří Škody JS vedle této smlouvy odnesla i veškerou dokumentaci k jejímu plnění.

Lze tedy dovozovat, že vyšetřovatele zajímá, jaké rady panamská společnost
poskytla, nebo zda daná smlouva nemůže být jen zástěrkou.

Škoda JS se brání. Podle jejího generálního ředitele Miroslava Fialy samotný podnik nikdo nevyšetřuje a policie tam přišla jen kvůli Martyněnkovi. „Švýcarské orgány si vyžádaly součinnost české strany při svém vyšetřování. Škoda JS jim poskytla veškeré jimi požadované informace. Vyšetřování české ani švýcarské strany se netýká naší společnosti,“ uvedl Fiala.

Jeho firma, kterou od roku 2004 ovládá ruský strojírenský obr OMZ, na Ukrajinu historicky dodává zařízení pro tamní jaderné elektrárny (viz tabulka).

Nařčení z korupce se brání i poslanec Martyněnko. Ten své straně Lidová fronta řekl, že o žádné uplácení nešlo a celou aféru spustilo Rusko – ve snaze zmařit dohody o dodávkách a financování dostavby dvou bloků Jaderné elektrárny Chmelnycká. Právě tu měla podle prvotních dohod dokončit Škoda JS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video