(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vstup do školy na čip a žákovská on-line. Ministr chce děti pod dohledem

  • 245
Rodiče by v budoucnu měli mít možnost v podstatě on-line sledovat své potomky během školního dne. Umožní jim to čipová kartička propojená s třídní knihou i žákovskou. Novinku, která již na některých školách funguje, by ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) rád rozšířil. Vstup na čip má zvýšit bezpečnost v budovách škol.

Od února školy mohou žádat o příspěvek ze speciálního fondu k zajištění bezpečnosti na školách, který ministerstvo školství zřídilo v reakci na loňský vražedný útok na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou (více čtěte zde).

„Ministerstvo zatím obdrželo v žádosti v hodnotě šest až osm miliard korun od škol, které by chtěly lépe zabezpečit,“ řekl na páteční tiskové konferenci Chládek.

Jedním z opatření, které by ministr z fondu rád podporoval, je vstup do školních budov na čipovou kartu. To podle zjištění České školní inspekce (ČSI) již funguje zhruba na devíti procentech základních a 49 procentech středních škol.

Systém by navíc mohl také komunikovat s rodiči. „Žák vstupuje do školy na základě čipu. Musí se toho čipu dotknout. Není možné, že jeden žák pustí na svůj čip dalších deset. To jim nebude nic platné, protože čip je propojený s třídnicí. Rodičům po vstupu okamžitě přijde SMS, že jejich dítě už je ve škole. Zároveň je čtečka na čip u každé učebny,“ popsal ministr elektronický systém kontroly dětí, který již na některých školách v Česku funguje (příklad školy v Klášterci nad Ohří čtěte zde).

Cílem je podle Chládka zejména zabránit, aby do školy vstoupila cizí osoba. „Bezpečnostní situace v Evropě je čím dál složitější. Chceme udělat maximum, abychom děti zabezpečili po dobu, kdy jsou ve škole. Aby rodiče měli jistotu, že se jim nic nestane,“ zdůraznil ministr.

Čipový systém má být propojen i s elektronickou žákovskou knihou. Rodiče by tak v přímém přenosu mohli sledovat jak to, zda je jejich dítě ve škole a co má právě za předmět, tak známky i poznámky, které mu učitelé do žákovské zapisují.

Dveře se zvonkem, kamery i čipy

Česká školní inspekce na konci minulého roku na zadání vlády zjišťovala, v jakém stavu je zabezpečení českých škol, zejména zda jsou školy technicky a personálně zajištěny proti vniknutí cizí osoby.

Ze zprávy ČSI vyplývá, že mateřské, základní i střední školy mají nejčastěji vstup zabezpečen zamčenými dveřmi a případně zvonkem. Druhým nejčastějším opatřením jsou kamerové systémy, které jsou nejčastěji zastoupeny ve středních školách, naopak nejméně ve školách mateřských. Elektronické karty nebo čipy jsou výrazně častěji používány ve středních školách.

Na základě doporučení ČSI připravilo na začátku tohoto roku ministerstvo školství plán na zvýšení bezpečnosti škol, který zahrnuje vyhlášku o minimálním standardu bezpečnosti na školách a zmíněný Fond pro podporu zabezpečení škol.

Podle Chládka je drtivá většina českých škol zabezpečena dobře.

„Fond bude určen těm školám, které nemají dostatek financí, na co nejlepší zabezpečení po technické stránce včetně inovací zařízení,“ řekl Chládek.

Ministerstvo kromě fondu připravilo také metodické doporučení ohledně řešení krizových situací, vyhlášku k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů. Ta stanovuje jednak podmínky dohledu nad dětmi a nezletilými žáky, tak i pravidla vstupu do škol a na pozemky škol. Její součástí je i Minimální standard bezpečnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video