Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vstup do EU: do konce června 2004

  11:25
Sevilla - Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Česko se stane členem Evropské unie mezi 1. lednem a 1. červnem 2004.
Unie na summitu ve španělské Seville vyhlásila, že vyjednávání o vstupu deseti kandidátských zemí skončí letos.
"Potvrdili jsme náš rozvrh: letos dokončení jednání, v roce 2003 podpis vstupních smluv a v roce 2004, ještě před volbami do Evropského parlamentu, vstup uchazečů," uvedl po summitu španělský premiér José-Maria Aznar, jehož země do konce června řídí unii.

Je to poprvé, co EU stanovila lhůty pro všechny kroky, které ještě zbývá udělat do připojení Čechů, Poláků a dalších uchazečů k unii.

Je to také poprvé, co řekla, že nejpozději v červnu mají být uchazeči plnoprávnými členy. Politici EU navíc potvrdili, že do unie vstoupí až deset zemí - ovšem jen "pokud budou připraveny".

"Unie je odhodlána uzavřít jednání do konce roku 2002. Jak se zdá, lze rozumně očekávat, že smlouva o přistoupení může být podepsána na jaře 2003. Cílem zůstává, aby se tyto země účastnily voleb do Evropského parlamentu v červnu 2004 jako plnoprávní členové," usnesli se účastníci evropského summitu v Seville.
Ujištění ze Sevilly mají především rozehnat obavy uchazečů, že jejich vstupní plány ztroskotají na sporech uvnitř EU. O ty není v unii nouze zvláště nyní, když se začíná jednat o financích pro nové členy.

Termín

Co se má stát

počátek listopadu 2002 unie dořeší své spory okolo financování nových členů
prosinec 2002 summit v Kodani řekne, které země budou přijaty - zatím se počítá se vstupem 10 uchazečů včetně ČR
do 31. prosince 2002 mají být dokončena veškerá vstupní jednání
březen 2003 Češi a další přijatí podepíší smlouvy o svém vstupu do EU
2003 až 2004 ratifikace vstupních smluv v parlamentech, referenda o vstupu v kandidujících zemích
leden až červen 2004 očekávaný český vstup do EU
červen 2004 zvolení českých zástupců do Evropského parlamentu
U nich zatím vyvolává spor nejvíce obav o dotace pro zemědělce. S tímto problémem unie neúspěšně zápasí již řadu měsíců. Země jako Německo či Británie odmítají, aby farmáři z nových zemí do roku 2006 vůbec nějaké dotace dostali. Francie je naopak pro.

Podle kritiků chce Paříž touto cestou blokovat každou reformu společné zemědělské politiky unie. Na ní vydělávají nejvíce francouzští rolníci. Ti dostávají asi polovinu z 24 miliard eur, které unie každý rok rozdává svým zemědělcům ve formě přímých plateb.

Německý kancléř Gerhard Schröder v Seville zdůraznil, že "není možné jednoduché pokračování" tohoto systému. "Něco se musí stát," prohlásil. Do zářijových voleb v jeho zemi se vyřešení sporu o dotace nečeká.

V Seville si ale unie stanovila lhůtu, ve které chce spor o finance vyřešit. Má to být do počátku listopadu. To je dobrá zpráva pro uchazeče - jenže šéf Evropské komise Romano Prodi je také upozornil, že pokud má celý proces jednání skončit v prosinci, zbude jim na jednání o sporných bodech jen málo času.

A diplomatický zdroj EU uvedl: „Bude to (podle hesla) Ber, nebo nechej být!, protože uchazeči nemohou vstoupit do nekonečných jednání o změně unijního stanoviska, aniž by riskovali odklad vlastního vstupu."

Unie už nyní žádá od uchazečů „konstruktivní a realistický přístup" v těchto věcech. To znamená, že podle ní by Češi a další neměli příliš protestovat proti tomu, co jim bude ze strany EU nabídnuto.

Po vyřešení sporů o finance by ale nic nemělo bránit v ukončení jednání. Aznar už v Seville optimisticky tvrdil, že „splnění cíle, jímž je ukončení rozhovorů v roce 2002, je na dosah".

Pokud to nejsou planá slova, začne unie za půl roku chystat znění vstupních smluv. Do března 2003 tak bude muset vypracovat asi čtyři tisíce stran právních dokumentů, které k unii přičlení až 75 milionů lidí.

Zbytek roku 2003 zabere ratifikace smluv a referenda ve vstupujících zemích.
Unie a uchazeči pak budou mít rezervu šest měsíců, aby dořešili zbývající problémy a spory. Z konečné verze usnesení totiž zmizel španělský podnět, že ratifikace musí proběhnout tak, aby „se umožnil vstup (smluv) v platnost v lednu 2004". Unie počítá jen s tím, že v červnu 2004 budou Češi a další „plnoprávnými členy".

Rozšíření bylo jedním ze tří klíčových témat summitu, vedle ilegální imigrace - a fotbalu. Kvůli zápasům Německo-USA a Španělsko-Jižní Korea si státníci buď „brali volno“ ze summitu nebo prostě odložili celý blok jednání.


Průběh summitu doprovodilo několik bombových útoků, které jsou připisovány baskické separatistické organizaci Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Páteční exploze
*V centru jihošpanělského turistického letoviska Marbella po poledni explodovala bomba nastražená pod vozem. Podle policie nebyl nikdo zraněn, výbuch způsobil jen hmotné škody.
*Ráno zranil výbuch nálože ukryté pod automobilem na parkovišti hotelu v nedaleké Fuengirole šest lidí, jednoho těžce.
*Večer vybuchla nálož pod autem v severošpanělské Zaragoze. Jeden člověk byl zraněn.
- více čtěte ZDE

Sobotní výbuchy
*Na jihošpanělském pobřeží Costa del Sol v sobotu vybuchla balíčková bomba. Nikdo nebyl zraněn.
*O dvě hodiny později vybuchla v severošpanělském Santanderu bomba nastražená v autě. Výbuch se obešel bez zraněných.
- více informací

Rozšiřování EU bylo vedlejší
Rozšiřování EU bylo tentokrát spíše vedlejším tématem; šéfové států a vlád se věnovali hlavně potírání ilegální imigrace, budování společné azylové politiky a ovlivňování třetích zemí, aby v tomto směru s Evropou spolupracovaly. Výsledkem jsou relativně konkrétní program koordinace počínání při ostraze vnějších hranic i termínované úkoly při slaďování azylového práva.

Zemím, odkud přistěhovalci nejčastěji proudí, EU vzkázala, že by měly spolupracovat při omezování těchto toků a při readmisi zamítnutých azylantů. Pokud nebudou chtít, lze proti nim uplatnit blíže neurčená opatření, ovšem po jednomyslném rozhodnutí a nikoli na úkor rozvojové pomoci. V opačném případě se mohou naopak těšit na podporu EU. "Patnáctka" se dále dohodla na několika reformách fungování Rady ministrů EU, které budou uplatňovány už od července; důvodem je především blížící se rozšíření EU a složitosti, které vnese do chodu institucí. Nejzajímavější je rozdělení dosavadní Rady pro všeobecné záležitosti na dvě, z nichž jedna se bude věnovat jenom zahraničním věcem. Je na členských zemích, zda do obou budou vysílat šéfa diplomacie, nebo zda pověří dva ministry.

Sevilla může ukončit skepsi a potvrdit rozšíření

Unie hodlá přitvrdit vůči přistěhovalcům

Začátek summitu EU doprovodily exploze

Ve Španělsku vybuchly další bomby

EU pozvala k obědu prezidenty a premiéry kandidátských zemí; mluvilo se samozřejmě o ilegální migraci. Předseda české vlády Miloš Zeman se velmi důrazně přihlásil ke kontroverznímu návrhu budovat společné evropské pohraniční jednotky, který na summitu normálně neprošel.

Visegrádská čtyřka se dohodla na obnově spolupráce
Na okraj summitu se Zeman sešel se svými třemi kolegy z visegrádské "čtyřky". Dohodli se, že obnoví politickou spolupráci a napraví pošramocené vztahy, a to hned příští sobotu na schůzce v Ostřihomi. Setkání skončí na slovenském břehu Dunaje, aby Maďarsko symbolicky předalo předsednictví ve Visegrádu Slovensku.

Více než kdy předtím poznamenal sevilleské rokování sport - kvůli mistrovství světa ve fotbale se začínalo každý den později; celkově zkrátil fotbal summit alespoň o tři hodiny. Okázalý zájem státníků o kulatý míč byl ovšem jen málo platný - ze tří celků EU, které vstupovaly do čtvrtfinále, ho přežilo jediné Německo.


Antiglobalizační demonstrace v Seville se obešla bez násilí
Krátce poté, co v sobotu večer skončil ve španělské Seville summit Evropské unie, kterého se zúčastnili i představitelé kandidátských zemí, prošel městem mohutný průvod stoupenců antiglobalizačních idejí. Místní bezpečnostní síly odhadly počet demonstrantů na zhruba 20 tisíc osob.

Sociální fórum, které demonstraci organizovalo, ale doufalo, že se protestní akce "proti Evropě velkého kapitálu" a "za práva imigrantů bez dokumentů" zúčastní nejméně 100 tisíc lidí z různých zemí Evropy. Hlavním sloganem demonstrace byla teze "žádná osoba není nelegální".

Žádné informace zatím nenaznačují, že by došlo k nějakým násilnostem, jak to bylo v posledních letech obvyklé při všech podobných vrcholných událostech. Ve městě, zejména v oblasti kolem místa, kde rokovali účastníci summitu, se ale stále soustředí mohutné policejní síly, které mají zabránit násilí, kdyby přeci jen k nějakým incidentům došlo pod rouškou noci, připomínají agentury.

Demonstranti, nad jejichž hlavami vlála řady komunistických, kubánských a palestinských vlajek, se vydali do ulic ve v osm hodin večer. Průvod, který vyšel z hlavního nádraží a skončil po dvou hodinách u mostu Barqueta přes řeku Guadalquivir, provázelo skandování hesel namířených proti kapitalismu. Ve městě panují vysoké teploty, takže spršky vody, kterými místní obyvatelé polévali průvod, přijímali demonstranti s úlevou.

Ačkoli průvod byl namířen i přímo proti summitu EU, který byl zasvěcen boji proti ilegální imigraci, průvod se nemohl s účastníky vrcholné schůzky dostat do kontaktu, protože ti už vesměs z města odjeli. Mimořádná bezpečnostní opatření nadále panují nejen v centru města, ale i na přístupových cestách, kde policie kontroluje projíždějící vozidla, zejména na hlavní silnici z Málagy.

Přísné kontroly byly v souvislosti se summitem zavedeny dočasně i na hranicích země. Z Portugalska se tak nepodařilo dostat do Sevilly několika autobusům s 500 demonstranty, dočasné kontroly probíhají i na přechodech z Francie.

Český premiér Miloš Zeman přichází na jednání summitu EU, které pokračovalo 22. června v Seville.

Předseda Konventu Evropské unie, bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing na summitu EU, který pokračoval 22. června v Seville.

Mohutný průvod stoupenců antiglobalizačních idejí prošel 22. června Sevillou krátce poté, co zde skončil summit Evropské unie.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Gruzínci nedovolí proruské vládě zůstat u moci, míní prezidentka po protestech

18. dubna 2024  20:52

Gruzínci nikdy nesnesou vládu, která je zjevně proruská, protože se staví proti základní...

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

18. dubna 2024

Premium Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro...

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

18. dubna 2024  18:35,  aktualizováno  19:53

Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala....

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...