státní hranice - ilustrační foto

státní hranice - ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Vstup Česka do „schengenu“ se nejspíš zdrží

  • 50
Hranice kolem Česka zřejmě nepadnou už v říjnu 2007, jak se zatím počítalo. Rozšíření takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol o deset nových členských zemí EU se kvůli technickým potížím nejspíš odloží minimálně o půl roku.

Dnes na toto téma budou jednat v Bruselu ministři vnitra EU.

Česko, Polsko či Slovensko tvrdí, že jsou schopny splnit všechny požadavky, a zpoždění nechtějí připustit.

Důvodem zpoždění jsou váznoucí přípravy na zavedení nového informačního systému, který umožní kontrolovat pohyb lidí v celé Unii.

Interní dokument Evropské komise z tohoto důvodu přímo navrhuje jeho spuštění odložit až na březen 2008.

Podle původních plánů měl být nový systém, takzvaný SIS II, uveden do provozu příští rok na jaře, půl roku by byl testován a 26. října by slavnostně padly hranice uvnitř celé Evropské unie.

Podle diplomatických zdrojů v Bruselu se ale databáze stihne dokončit nejdříve na konci roku 2007.

"Pak ji ale bude nutné nejméně půl roku testovat. Proto je zjevné, že se to nedá stihnout," uvedl diplomatický zdroj.

Potíže jsou na straně členských států, které mnohdy neplní harmonogram příprav. Ale vůbec největší zádrhel je nyní v samotném srdci celého systému, který umožní propojení se všemi členskými zeměmi, tedy rychlé předávání záznamů o hledaných lidech a věcech, jako jsou např. kradená auta či zbraně.

Výběr dodavatele nové centrální technologie se sídlem ve Štrasburku měl zpoždění, technici se proto nyní odvolávají na nedostatek času při řešení nejrůznějších technických problémů tohoto dosud nevyzkoušeného a vysoce inteligentního zařízení.

Ačkoli se o odkladu rozšíření "schengenu" mluví nyní už nahlas, především nové členské země něco takového odmítají. Česko tvrdí, že plní vytyčený harmonogram, ač mu komise vytýkala nezvládnuté výběrové řízení na dodavatele české části systému.

"Všechny stávající překážky nejsou nepřekonatelné a to se týká všech. Je to velký politický závazek, který je třeba splnit," říká český ministr vnitra František Bublan. Podle něho je Unie schopna rozšířit prostor bez hranic i za cenu, že nebude databázové propojení kompletní.

Také Evropská komise navrhuje několik variant. Nové členské země by se například mohly dočasně připojit ke stávajícímu systému určenému pro třináct starých členských zemí do doby, než bude SIS II vyzkoušen.

"Domnívám se, že je možné hranice zrušit k plánovanému datu a postupně rozbíhat nový systém," řekl Bublan.

Podle diplomatů v Bruselu se zdržení v podstatě hodí starým členským zemím, které se odstranění hranic směrem na východ obávají. "Cítím v tom neochotu otevřít se nových členským zemím, možná jsou důvody finanční, protože nechtějí tolik investovat," poznamenal ministr Bublan.

V databázi budou i otisky prstů
Informační databáze nyní obsahuje asi 13 milionů údajů, například o osobách se zakázaným vstupem, o hledaných osobách či o ukradených autech a dalších předmětech. Je technickou duší celého Schengenu.

Nová databáze má obsahovat i biometrická data, jako jsou digitální podobizny a otisky prstů. Jejich využití ale bude omezeno jen pro určité případy. Některé země včetně Česka prosazovaly, aby tak cenné informace měla policie více k dispozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video