Mezi nejbližší spolupracovníky hlavy státu patří trojice Ladislav Jakl, Petr Hájek a Jiří Weigl.

Mezi nejbližší spolupracovníky hlavy státu patří trojice Ladislav Jakl, Petr Hájek a Jiří Weigl. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Všichni prezidentovi muži

Noví i staří pracovníci Hradu naznačují, že s příchodem Klause se změnil i styl. Prezident chce mít vše pod kontrolou, o všem chce vědět a o všem být informován. I včetně nepatrných změn. Navíc se do práce pustil s plným elánem, chodí do ní před devátou a vysoké tempo požaduje i po ostatních.

Mezi nejbližší spolupracovníky hlavy státu patří trojice Ladislav Jakl, Petr Hájek a Jiří Weigl. První je tajemníkem, druhý dlouholetým poradcem, třetí prezidentským kancléřem.

Ladislav Jakl je Klausovým tajemníkem a ředitelem politického odboru. Na starosti tak má i prezidentovy poradce. Václavu Klausovi radil už v době, kdy šéfoval ODS, s médii má tedy bohaté zkušenosti. Jeho koníčkem je hudba, hraje s rockovou skupinou Folimanka Blues.

Petr Hájek je ředitelem odboru vnějších vztahů a Klausův mluvčí. Je odpovědný za styk s novináři. Spisovatel a publicista Hájek stál před rokem 1989 u zrodu časopisu Reflex a byl i jeho šéfredaktorem. Zde se také s Václavem Klausem poprvé setkal. Na začátku 90. let tak pro něj začal pracovat, napsal s ním knihu rozhovorů "Narovinu" a podílel se i na přípravě volebních kampaní Občanské demokratické strany.

Kancléř, neboli vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, Jiří Weigl je původním povoláním ekonom. Vystudoval vysokou školu ekonomickou, poté orientalistiku a arabistiku. Od roku 1989 pracoval v Ekonomickém ústavu Akademie věd, odkud si ho tehdejší ministr financí Klaus povolal do svého úřadu.

S Klausem se však znal už z 80. let, kdy docházel na jeho ekonomické semináře. K šéfovi ODS byl vždy loajální a to až tak, že když mu byla v době po pádu Klausovy vlády nabídnuta pozice ministra financí, příležitosti nevyužil.

V letech 1993-1998 byl členem dozorčí rady IPB, později také seděl v dozorčí radě Sokolovské uhelné či Českého Telecomu. Od roku 1997 pracoval jako ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP).

Jiřího Weigla ve vedení Kanceláře zastupuje Petr Mužák.

Kromě nich se ale kolem prezidenta republiky pohybuje několik dalších lidí, kteří mají přesně rozdělené pravomoci.

Zuzana Figerová, ředitelka Sekretariátu prezidenta republiky.

Jindřich Forejt, protokol. Organizačně zajišťuje výkon ústavních pravomocí prezidenta, které souvisí se zastupováním státu navenek. Připravuje i oficiální části prezidentova programu.

Ladislav Mravec, zahraniční odbor. Diplomat a bývalý disident, připravuje dokumenty, které prezidentovi pomáhají při rozhodování v zahraničních záležitostech

Jan Bárta, vede legislativní odbor, který připravuje návrhy pro rozhodnutí prezidenta republiky v souvislosti s výkonem jeho ústavních práv a legislativních povinností.

Ivana Kyzourová vede odbor památkové péče, Petr Šerák odbor ekonomický a personální. Libuše Benešová má na starosti spisové a archivní služby Kanceláře i Správy Pražského hradu.

Mezi další Klausovy blízké spolupracovníky a poradce patří dva interní poradci Tomáš Haas a Michal Petřík, externě pro prezidenta pracují (či pracovali) Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku (dokud ho vedl Jiří Weigl, byl Mach tajemníkem CEPu, po Weiglově odchodu nyní CEP řídí sám), Marek LoužekBoris Štastný, Jiří Tomáš Payne, Leopold Benda, Stanislava Janáčková, Jan Petrůj, Jan Skopeček, Martin Slaný, částečně i Miroslav Macek a další.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video