Všechny děti mají právo na život, řekli poslanci

  • 4
Všechny nenarozené děti ve Francii mají právo na život. Rozhodli o tom poslanci. Nový zákon je namířen proti soudnímu rozhodnutí, které umožňovalo postiženým dětem nenarodit se. Soud přitom schválil postiženému mladíkovi odškodnění za to, že vůbec přišel na svět. Gynekologům podle verdiktu hrozilo, že budou muset svůj případný omyl zaplatit. Začátkem roku proto vstoupili do stávky a odmítají vyšetřovat budoucí matky ultrazvukem.

Novým zákonem odpověděli poslanci Národního shromáždění, dolní komory parlamentu, na loňský rozsudek, který nařídil doktorům zaplatit odškodné mentálně postiženému mladíkovi Nicolasi Perruchovi.

Podle jeho advokáta debilní, hluchý a téměř slepý muž žádal náhradu za to, že se narodil. Jeho matka podle něho nebyla informována o problémech s těhotenstvím. Perruche se podle odborníků narodil v roce 1982 postižený, protože matka měla při početí zarděnky, na které zdravotníci nepřišli.

Rodiče po narození řekli, že kdyby o problému věděli, rozhodli by se pro umělý potrat. Justice v roce 1992 jejich stížnost uznala a za narození postiženého dítěte je odškodnila.

Loňský verdikt potvrdil francouzský nejvyšší soud. Podobně justice rozhodla v dalších dvou případech. Otevřely se dveře pro další eventuální žádosti postižených dětí o odškodnění a v zemi se rozpoutala debata o potratech a o otázce postižených dětí.

Gynekologům se rozhodnutí soudu rovněž nezamlouvalo a proto od začátku roku stávkují. Odmítají budoucí rodičky vyšetřovat ultrazvukem. Jejich protest se může dotknout tisíců žen.

Podle nich rozsudek v případu Perruche znemožňuje výkon jejich specializace a vyhání do závratné výše pojistné, které musejí platit. Přitom zdůrazňovali, že sonografickým vyšetřením nelze úplně ve všech případech poškození plodu objevit. Více čtěte ZDE.

Organizace, které pomáhají postiženým, soudí, že verdikt soudu postižené ponižuje.

V návrhu zákona, se kterým přišli liberálové a posléze ho vzala za své i vláda, se říká: "Nikdo nemůže tvrdit, že je poškozen pouze tím, že se narodil."

Podle nové normy už děti nebudou moci žalovat doktory nebo své rodiče pouze kvůli tomu, že se snad neměli narodit. Rodiče se ale v určitých případech budou moci domáhat náhrady i nadále. Budou ale muset dokázat, že postižení dítěte přímo způsobil lékař. Například při porodu anebo tím, že si při prenatálním vyšetření nevšiml třeba jasných známek Downova syndromu (mongolismu) či chybějícího údu.

Návrh, který schválilo Národní shromáždění, ještě bude muset přijmout Senát. Ten ale může osnovu pouze pozměnit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video