Vlastimil Rampula

Vlastimil Rampula | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Vrchní žalobce Rampula vyklidí kancelář, ministr zamítl jeho protest

  • 13
Pražský vrchní zástupce Vlastimil Rampula fakticky končí ve své funkci. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zamítl jeho námitky proti odvolání. Rampula už se může návratu do funkce domáhat jen žalobou.

"Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil rozhodl o odvolání pražského vrchního státního zástupce. Doručením tohoto rozhodnutí zanikne doktoru Rampulovi funkce," oznámila mluvčí resortu Tereza Palečková.

Pospíšil při svém rozhodování vyhověl doporučení rozkladové komise. Konkrétní odůvodnění kroku ministerstvo zveřejní až poté, kdy bude rozhodnutí doručeno Rampulovi. To by se mělo stát maximálně v řádech dnů.

Má Pospíšil pádné argumenty?

Rampula už dříve řekl, že se proti odvolání bude bránit a podá žalobu ke správnímu soudu. Tento krok musí stihnout do dvou měsíců.

Sám ministr uvedl, že v takovém případě čeká vyrovnanou právní bitvu. A právě v tom vidí někteří odborníci největší problém odvolání. Pospíšil s tímto krokem váhal s odůvodněním  že současný nedokonalý zákon umožňuje, aby se Rampula do funkce vrátil i v době, kdy už na jeho židli bude někdo jiný. Nastalo by tak dvojvládí.

Někteří právníci ale na tento argument reagovali s úsměvem. "Ministr samozřejmě může žalobce odvolat už nyní. Dvojvládí by nastalo, kdyby pan Rampula vyhrál následný soud. To by ale znamenalo, že ministr neměl řádné argumenty a byla by to jeho chyba, ne zákona," řekl advokát, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.

Pospíšil ale takové úvahy odmítá. "Já pana vrchního státního zástupce nemohu odvolat na základě svého manažerského rozhodnutí, ale vše musí proběhnout podle správního řízení. Bude záležet na tom, jako soud posoudí naše argumenty," řekl iDNES.cz ministr. 

Pospíšil už dříve uvedl, že zvažuje Rampulova nástupce pověřit funkcí jen dočasně. A to právě pro případ, že by kauza dospěla až k soudnímu sporu.

Pospíšil Rampulu odvolal letos v červenci. Jako důvod uvedl mimo jiné špatné řízení žalobců. Po jeho odvolání od jara volal kvůli pochybením při plnění povinností také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Média také dříve upozornila na to, že Rampula měl přikázat své podřízené, aby se neodvolávala v kauze peněz vyvedených ze zkrachovalé IPB. Protikorupční policie také vyšetřuje pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur.

Rampula se ale vždy hájil tím, že v práci nechyboval - přečtěte si zářijový rozhovor iDNES.cz.

Rampula se proti odvolání z funkce ohradil a v srpnu poslal Pospíšilovi kurýrem odvolání proti jeho rozhodnutí. Ve své obraně mimo jiné poukázal na Pospíšilovu podjatost. Ministr totiž vrchního žalobce odvolával a zároveň rozhodoval o jeho námitkách proti tomuto kroku. "Již dopředu bylo zřejmé, jakým způsobem bude rozhodnuto," řekl v srpnu vrchní žalobce. Jeho odvolání pak sice řešila rozkladová komise, konečné slovo měl ale opět Pospíšil.

Média již spekulovala o možném Rampulově nástupci, objevila se jména šéfa ústeckých žalobců Jana Jakovce a prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové.

"Především je však důležité, kdo bude nástupce a jaký tým si s sebou přivede. Přetrvává i obava, abychom nevyháněli čerta ďáblem," reagovala na krok svého vládního kolegy místopředsedkyně vlády Karolína Peake.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video