Šéf ÚOOZ Robert Šlachta (vlevo) a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan při tiskové konferenci ke čtvrtečnímu policejnímu zásahu. (14. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Vrchní státní zástupce Ištvan: Kovanda se zachoval jako voják

  • 232
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan potvrdil, že šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda se doznal k tomu, že na pokyn Jany Nagyové dal sledovat manželku premiéra Nečase a další lidi. Podle něj jsou všechny tři linie kauzy personálně propojeny. Už dříve zaznělo, že je spojuje jméno Jany Nagyové.

"Byl jsem u několika výslechů generála Kovandy a mohou prohlásit, že generál Kovanda se ke skutkovému ději, který jsme zjistili, vyjádřil způsobem vhodným vojáka, důstojníka české armády a generála," řekl v České televizi Ištvan.

Policejní razie na politiky a lobbisty

Policisté současného šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby. Měl vyhovět šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové a nechat sledovat tři lidi včetně manželky premiéra, s níž se politik nyní rozvádí.

Kovanda je kvůli svému doznání na rozdíl od dalších obviněných stíhaný na svobodě.

"Potvrdil, že skutkový děj proběhl tak, jak je popsán ve sdělení obvinění," podotkl k výpovědím Kovandy Ištvan v Otázkách Václava Moravce s tím, že ani takové doznání obecně nezbavuje vyšetřovatele a státní zástupce, aby prověřili, zda ke skutku skutečně došlo a aby se případně vypořádali s obhajobou všech obviněných.

Zatýkání bylo klidné

Ištvan zopakoval, že v celé věci je vedeno jedno společné řízení. "Uvedené skutky jsou spojeny konkrétními osobami, tudíž jsme museli nutně dovodit existenci společného řízení," uvedl vrchní státní zástupce. Premiér Petr Nečas přitom ve Sněmovně v týdnu hovořil o tom, že celá věc je několik kauz, které do sebe splétají jen média.

Samotné výroky Nečase nechtěl žalobce komentovat. Uvedl ale, že on sám byl přítomen u zadržení lidí v objektu ministerstva obrany. O vstup do něj požádali prvního náměstka Daniela Koštovala. Podle něj mu ale neřekli přesný účel návštěvy.

"Zatýkání proběhlo naprosto klidným, důstojným způsobem. Nedošlo k zadržení někde na ulici, nikdo nebyl povalen nebo spoután," popsal Ištvan. "Podle mého pevného přesvědčení policejní orgán postupoval zcela v souladu s trestním řádem," řekl ČT Ištvan.

Přiznání Kovandy může podle žalobce urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky. O Kovandově dalším osudu v čele vojenské rozvědky rozhodne ministr obrany Vlastimil Picek. Ten konečně obdržel od policie další dokumenty o Kovandově případu.

Ištvan nechtěl blížeji ke kauze mluvit. Odmítl například upřesnit, komu patřily zabavené desítky milionů korun a kilogramy zlata. V České televizi na otázku jen stručně dodal, že lze vycházet z tvrzení právníků lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Ti hovoří o tom, že většina peněz a zlata jejich klientům nepatřila.

Ivo Ištvan s kolegy vysvětluje 14. června 2013 pozadí policejní razie:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video