Vrchní soud zvýšil tresty za smrt policisty

Vrchní soud v Praze odsoudil Fehima Hanušu k výjimečnému trestu 25 let a jeho syna Fatmira ke 14 letům vězení za zastřelení policisty. K přestřelce s policejní hlídkou došlo loni předloni nedaleko Letkova u Plzně. Proti rozhodnutí vrchního soudu se nelze odvolat. Obhájci však zvažují použití mimořádného opravného prostředku.
Státní zástupkyně vrchního soudu požadovala pro Fehima Hanušu doživotí. Obžalovaný její projev rušil výkřiky: Trest smrti! Vysloužil si tak napomenutí předsedy senátu.

Plzeňský krajský soud už koncem září poslal Fehima Hanušu do žaláře na osmnáct let a jeho syna Fatmira potrestal dvanácti lety. Už tehdy požadovala žalobkyně pro staršího z mužů doživotí.

Před osudnou střelbou v červnu 1998 ohrožoval Fehim Hanuša pistolí u telefonní budky v Plzni dva muže. Cizinec se však odmítl policistům, kteří přijeli na zavolání lidí,  legitimovat, nasedl do mercedesu, kde seděli jeho syn a synovec, a ujel. Hlídka ho v policejním voze pronásledovala až k Letkovu, kde Hanuša zastavil.

Když policisté vystoupili z vozu, Hanuša a jeho syn po nich začali střílet z nelegálně držených zbraní. Nadstrážmistra Jiřího Hrubého Fehim trefil do srdce. Druhý policista, stejně tak jako jugoslávští střelci byl při následné přestřelce zraněn.

Nenávist Fehima Hanuši k policii pramení z roku 1994. Tehdy ho v Chlustině na Berounsku zasáhlo v přestřelce čtrnáct policejních kulek. Hájil se tím, že ozbrojené muže v černých kombinézách nepovažoval za policisty. Letos v únoru Hanuša prohrál spor s ministerstvem vnitra, na kterém požadoval omluvu a peníze. Jugoslávec se domáhal odškodnění ve výši třiceti milionů korun.

Odvolací soud dospěl k názoru, že policejní zákrok neoprávněný nebyl. Zrušil proto předchozí rozsudek, který Hanušovi přiřkl omluvu a zadostiučinění ve výši tři sta tisíc korun.

Jednání pražského vrchního soudu o případu Fehima Hanuši a jeho syna Fatmira provázela silná bezpečnosatní opatření, 28. listopadu 2000


Video