Antonín Saleta

Antonín Saleta | foto: www.interpol.org

Vrchní soud zrušil Saletovi devítiletý trest za loupež století

  • 16
Vrchní soud v Praze zrušil verdikt nad Antonínem Saletou. Městský soud mu loni v prosinci uložil devět let za takzvanou loupež století. Zaplatit měl navíc 154 milionů korun. Případ ale bude nyní muset projednat znovu, protože vrchní soud uznal odvolání obhájce za důvodné.

Obžaloba tvrdila, že bývalý dispečer bezpečnostní agentury G4S Saleta lupiče instruoval, naplánoval přepadení a zařídil, aby ten den měl směnu řidič, u kterého se dalo předpokládat, že nebude klást odpor.

Saletův advokát Jaroslav Ortman se v odvolání opíral především o to, že obžalobu na Saletu podal státní zástupce za zcela jiné situace v souvislosti s lidmi, kteří pak byli zproštěni. "Není prokázáno, jaké informace lupičům podával a kolik dostal zaplaceno,“ řekl Ortman.

Pro Saletu Ortman žádal zproštění. "To by pak každý občan, který náhle zbohatne, mohl být podezřelý z loupeže století," dodal s nadsázkou obhájce.

Soudce Viktor Mach mu v odůvodnění verdiktu dal za pravdu. "Podle našeho názoru končí preciznost rozsudku v tom, že konstatuje, že Saleta poskytl nějaké informace. Pomoc trestnému činu musí být ale jednoznačně konkretizována,“ uvedl Mach.

Dokonce ve vztahu k podřízenému soudu téměř trochu sarkasticky dodal: "Klademe si otázku, jestli neměli být prověřeni i další zaměstnanci G4S, třeba manažeři. Ti jistě také létali po světě a měli peníze," sdělil Mach.

Soudce podřízený soud přímo vyzval, aby jako důkaz při následujícím jednání přečetl rozsudek, kterým musel osvobodit Saletovy domnělé komplice. To naznačuje, že by i Saleta mohl být osvobozen.

Saleta byl jediným, kdo by měl pykat za takzvanou "loupež století", která se stala v září 2002 na Evropské třídě. Lupiči převlečení za policisty tehdy zastavili vůz bezpečnostní agentury, který převážel 154 milionů korun, a zmocnili se peněz. Původně byl za podíl souzen i člen gangu Davida Berdycha Tomáš Půta, ale soud ho pro nedostatek důkazů osvobodil (více najdete zde).

Soudce Mach uvedl, že Saleta byl odsouzen na základě nepřímých důkazů. Nižší soud hodně stavěl na tom, že obžalovaný dispečer po loupeži nápadně změnil způsob života, létal na drahé dovolené a udělal si pilotní výcvik. Opíral se i o výpovědi bývalých kolegů z G4S. Ti z různých narážek později došli k závěru, že Saleta o loupeži věděl.

Sám Saleta se ve svém poslední slově mluvil emotivně. "Jsem odsouzen na devět let za něco, co jsem nespáchal. Z G4S jsem odešel, protože nám snížili platy. Nouzí jsem nikdy netrpěl, měl jsem firmy v zahraničí a nelétal jsem na dovolené, ale za prací. Nikdy jsem se neskrýval, v roce 2005 jsem sám od sebe přišel na výslech," uvedl.

Saleta žil do zatčení nejprve na Kubě a poté ve Venezuele. Co přesně v cizině dělal za práci, ale nesdělil. Vysvětloval, že každý zaměstnanec firmy G4S věděl, jak se otevírají pancéřové dveře dodávky, a podle počtu členů osádky dokázal odhadnout, kolik peněz se asi veze.

Městský soud v Praze Saletu za to loni v prosinci poslal na devět let za mříže. Navíc mu přikázal, aby zaplatil 154 milionů korun. Je to stejná částka, jaká byla při loupeži odcizena. (více o verdiktu zde)


Video