Pětičlenný gang, který z Turecka na Moravu propašoval 11 kilogramů heroinu, stanul před soudem

Pětičlenný gang, který z Turecka na Moravu propašoval 11 kilogramů heroinu, stanul před soudem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vrchní soud zmírnil tresty pašerákům heroinu. Z Turecka vezli 11 kilo drog

  • 9
Vrchní soud v Olomouci snížil tresty třem členům mezinárodní skupiny pašeráků drog. Loni na jaře se pokusili autem převézt z Turecka do České republiky téměř 11 kilogramů heroinu.

Dvěma obžalovaným naopak potvrdil mnohaleté tresty vězení, které jim v březnu uložil už Krajský soud v Brně. Na rozdíl od něj je vynesl podle trestního zákona platného do konce loňského roku. (o případu si můžete víc přečíst tady)

Nejdelší dobu - 14,5 roku -stráví za mřížemi Turek Sükrü Görür, podle soudu hlavní iniciátor akce. Ten byl Česku za pašování drog k sedmiletému vězení odsouzen už před lety. Rozsudek za obchod s narkotiky si navíc vyslechl i v Rakousku. Vrchní soud jej proto nově potrestal jako zvlášť nebezpečného recidivistu, na délku jeho trestu to ale vliv nemělo.

Jeho komplic Kazach Kajrat Jerkejevič Skalický si odsedí 12,5 roku. Oba cizince, kteří v ČR žijí dlouhodobě, navíc čeká vyhoštění ze země, stejně jako Kazachovu ukrajinskou partnerku Mariju Orosovou, které soud trest snížil o dva roky na osm let.

Nově ji z ČR vyhostil na pět let, zatímco krajský soud na neurčito. Češi Pavla Bujalo a František Řanda ve vězení stráví pět a 6,5 roku namísto původních 11 let.

Zkusili pašovat už dřív, ale nevyšlo to

Podle soudu obžalovaní drogy pašovali jako organizovaná skupina, která měla členy ve více zemích. Heroin se navíc do ČR neúspěšně snažili dostat už dříve, na přelomu let 2008 a 2009.

Soud nižší tresty mimo jiné zdůvodnil tím, jak se na přípravě nebo provedení akce podíleli. "Je třeba zásadně rozlišovat mezi formou spolupachatelství a účastenství," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Ivo Kouřil.

Drogy byly zajištěny loni v březnu na hraničním přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku. Pětačtyřicet balíčků s heroinem, které dohromady vážily 10,7 kilogramu, bylo schováno v zadním nárazníku vypůjčené Škody Octavia.

Skalický a Bujalo auto půjčili v Liberci a Kazach do něj podle soudu nechal schránku namontovat. Zásilka drog byla zakoupena v Istanbulu, kam kvůli ní letecky přicestoval Görür. Spolu s ním se měly na transakci podílet i další osoby, například jeho bratr.

Těhotná kurýrka měla otupit pozornost policistů

Do Česka vůz převážel najatý kurýr Řanda a společně s ním cestovala ještě Orosová. Žena byla tou dobou ve vysokém stupni těhotenství, což mělo údajně pomoci při případných kontrolách. Görür byl posléze cestou z Turecka zadržen v Budapešti.

Všichni obžalovaní před soudem vinu opakovaně odmítli, nikdo z nich údajně o zásilce heroinu nevěděl. Někteří ale věděli o tajné schránce v nárazníku vozu. Ta ale měla údajně sloužit jen pro bezpečnou přepravu šperků, které Orosová v Turecku koupila a chtěla v ČR zkusit prodávat. Detailněji účel cesty do Turecka neobjasnili.

Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a obžalovaní se proti němu už nemohou odvolat. Mají pouze možnost prostřednictvím svých obhájců podat dovolání k Nejvyššímu soudu.


Video