Obžalovaní u Městského soudu v Praze 3.11.2014.

Obžalovaní u Městského soudu v Praze 3.11.2014. | foto: Michal Šula, MAFRA

Vrchní soud řeší odvolání v kauze ProMoPro. Stát přišel o stovky milionů

  • 15
Vrchní soud v Praze začal v pondělí řešit odvolání většiny obžalovaných a státního zástupce v případu předražené zakázky na ozvučení během českého předsednictví EU. Úřad vlády v roce 2008 svěřil bez výběrového řízení zakázku firmě ProMoPro a zaplatil za ni několikanásobně víc, než kolik se plánovalo.

Do jednací síně se osobně dostavilo pět z 12 obžalovaných, mezi nimi i Jaroslav Veselý, jednatel ProMoPro. Právě on dostal loni v létě za podvod a praní špinavých peněz jeden ze dvou nejpřísnějších trestů: devět let vězení a desetiletý zákaz podnikání. Stejný verdikt padl loni i nad Vlastimilem Maxou, který se ale z pondělního jednání omluvil kvůli nemoci.

Soudkyně Hana Navrátilová naplánovala jednání na čtyři dny, pondělní část bude pokračovat až do 16. hodiny odpolední. Dva obžalovaní, Maxa a Pavel Girstl, se omluvili kvůli nemoci a k soudu přijdou až v lednu.

Z dvanácti obžalovaných byla většina nepravomocně odsouzena k nepodmíněným trestům ve výši pět až devět let. Václav Čada si vyslechl podmíněný trest a tři úředníci byli zproštěni obžaloby - Jana Hendrichová, Radomír Karlík a David Mlíčko. Žalobce ale požaduje tresty i pro ně (více zde).

Odpoledne dostali prostor advokáti obžalovaných. Tomáš Kaiser, který zastupuje Veselého, zdůraznil, že jeho klient měl odpovídat za zakázku na odborné a technické úrovni, nikoli hlídat ceny. „Nenašel jsem nic, co by zakládalo trestní odpovědnost Jaroslava Veselého,“ uvedl.

Podle advokáta Eduarda Bruny, který zastupuje dalšího z obžalovaných, je zásadním důkazem obhajoby znalecký posudek, podle kterého je skutečně způsobená škoda nižší, než tvrdí obžaloba.

ProMoPro inkasovala za audiovizuální služby 558 milionů korun. S těmito prostředky ale podle dosud nepravomocného rozsudku nakládala tak, aby vzbudila dojem běžných převodů v obchodním styku. Ve skutečnosti část obžalovaných tvořila a přijímala faktury na práce, které nebyly vykonané, nebo části zakázky převáděla dále a nadhodnocovala je. Peníze poté putovaly z účtu jedné firmy na účty dalších firem.

Podle Městského soudu se tím sedm obžalovaných dopustilo legalizace výnosů z trestné činnosti a podvodu. Zbývající obžalovaní se trestné činnosti podíleli méně, nicméně také přispěli k završení podvodu.

Na nesrovnalosti se přišlo díky hlášení Komerční banky, která v říjnu 2010 referovala ministerstvu financí o podezřelém chování firmy ProMoPro. Na jejím účtu u banky totiž leželo rok přes 100 milionů. Ministerstvo začalo věc prověřovat a posléze podalo trestní oznámení.

Úřad vlády za zakázku vyplatil firmě ProMoPro přes půl miliardy korun. Převážná většina skončila u společnosti NWDC, která fungovala jako subdodavatel a sjednané služby reálně zajišťovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video