Jaroslav Souček se nikdy k vraždě nepřiznal.

Jaroslav Souček se nikdy k vraždě nepřiznal. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Vrchní soud uložil za vraždu Ukrajinců patnáct let

  • 3
Osm let už soudy řeší případ vraždy dvojice Ukrajinců. Pražský vrchní soud za ni nyní poslal dvaatřicetiletého Jaroslava Součka na patnáct let do vězení. Odsouzený se proti verdiktu může podruhé dovolat k Nejvyššímu soudu.

"Zločin byl spáchán se ziskuchtivým záměrem," konstatoval jednoznačně předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka.

Žaloba Součka vinila z toho, že v lednu 1998 zastřelil nejméně pěti ranami dva muže z Ukrajiny poté, co je vylákal na fingovanou obchodní schůzku do bývalého vojenského prostoru u Mimoně. Vzal jim 14 tisíc amerických dolarů. - více zde

Mrtvoly naložil do vozu, kterým oba Ukrajinci na schůzku přijeli, a zanechal ho na lesní cestě. Tam vůz později objevil náhodný chodec.

Muži přijeli koupit auto
V listopadu 1997 tehdy třicetiletý Vadim Patsyuk a jednačtyřicetiletý Zurab Jechvaja Součka požádali, zda by jim neopatřil automobil Toyota. Na jeho koupi si s sebou přivezli do Čech 11 tisíc dolarů.

Podle kriminalistů Souček peníze převzal a utratil je. Oběma mužům tvrdil, že vůz nemůže sehnat.

Ukrajinci přijeli do Čech znovu následující rok v lednu a přivezli si další peníze na nákup druhého vozu. Souček se podle spisu rozhodl svůj dluh vyřešit vraždou.

První rozsudek zazněl v roce 2000
Za tu nejprve v roce 2000 libereckého krajský soud uložil výjimečný trest 19 let vězení. Pražský vrchní senát ho ale zrušil a případ vrátil k novému projednání. Krajský soud následně loni v listopadu uložil Součkovi čtrnáctiletý trest, odvolací senát ho však opět zrušil a tentokrát rozhodl sám - zpřísnil Součkovo potrestání na 17 let a devět měsíců.

Ovšem ani tento verdikt nebyl konečný. Nejvyšší soud ho totiž letos na podzim zrušil - sice souhlasil s rozhodnutím o Součkově vině, nelíbila se mu ale výše trestu. Věc tedy vrátil zpět pražskému vrchnímu soudu k novému odvolacímu jednání a případ se začal projednávat od předchozího čtrnáctiletého trestu.

Podle státní zástupkyně vydal Nejvyšší soud také závazný pokyn pro nižší soudy, že výjimečný trest mohou udělit pouze pokud psychologický posudek prokáže, že Součka už nelze převychovat. Protože žalobkyně možnost převýchovy připustila, nemohl soud uložit delší než patnáctileté vězení.

,

Video