Někdejší spolupracovnice Davida Ratha Šárka Alexa (na snímku), obžalovaná ze...

Někdejší spolupracovnice Davida Ratha Šárka Alexa (na snímku), obžalovaná ze zmanipulování veřejné zakázky, u pražského městského soudu. (8. dubna 2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Soud zmírnil Rathově známé trest za špatný tendr, nemusí platit škodu

  • 26
Vrchní soud v Praze zmírnil trest pro Šárku Alexu, někdejší ředitelku Středočeské turistické informační služby. Spolupracovnice tehdejšího hejtmana Davida Ratha pochybila při zadání veřejné zakázky, když jeden tendr rozdělila na několik menších, které nepodléhají tak přísnému dohledu. Všechny tendry pak vyhrála jedna firma.

Předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová při vynášení rozsudku uvedla, že Alexa je vinna ve všech bodech obžaloby. Výši trestu jí ale mírně snížila, místo dvouletého vězení odloženého na zkušební dobu tří let činí nově zkušební doba jen 30 měsíců. Kromě toho Alexe neuložila povinnost uhradit škodu téměř osm milionů korun. Středočeský kraj v tomto bodě odkázala na občanskoprávní řízení.

„Rozhodnutí městského soudu vůči mně bylo nespravedlivé. Já jsem na místo nastoupila až tehdy, když o projektu bylo rozhodnuto, a nechtěla jsem se na tom podílet,“ řekla soudu Šárka Alexa. Jako absolventka výtvarné školy prý výběrovým řízením nerozuměla, představenstvo to vzalo na vědomí a rozhodování o zakázkách vzalo na sebe.

Uvedla, že jako žena, která po třech dětech získala práci, byla pracovitá, loajální a pracovala přesčas. Toho prý představenstvo zneužilo. „Nechápu, jak mohli udělat takovou špínu, ještě zfalšovat plnou moc. Rozsudek je podpora podvodníků, gaunerů, lidí, kteří sedí na vysoké pozici,“ sdělila. 

K vrchnímu soudu se Alexa dostavila osobně, v doprovodu svého obhájce Jaroslava Ortmana. Odvolání podala jen ona, státní zástupce byl s předchozím rozsudkem spokojen.

Ženě se rozsudkem zhroutil svět

Ortman hned v úvodu zdůraznil, že vynesením rozsudku se jeho klientce zbortil svět. „Jen rodina a advokát ví, jak celou věc prožívá,“ řekl. Alexa je nyní v pracovní neschopnosti, k soudu dorazila jen proto, aby nebránila průběhu soudního procesu. „Já chodím na psychiatrii, beru antidepresiva. Jsem samoživitelka, jsou na mě závislé děti, z toho jedno postižené. Myslela jsem, že to je ta největší hrůza, která mě v životě čeká, ale vidím, že horší jsou podvodníci,“ vylíčila svoji situaci. 

Advokát také zmínil, že někteří svědci, které soud považuje za věrohodné, vypovídali podivně. „Svědek Georgiev trpěl ztrátou paměti,“ podotkl například o Rathovu blízkém spolupracovníkovi a členovi představenstva Středočeské turistické informační služby (STIS) Robertu Georgievovi.

Ani další svědek, také člen představenstva, si nepamatoval zásadní věci, jako například kdy se konala jednání a co se na nich probíralo. Plná moc, která měla Alexu zmocnit k právním krokům, je podle advokáta podezřele podepsaná na druhé straně listu.

„Moje kompetence finanční byly do 200 tisíc. To, co bylo nad 200 tisíc, na to jsem vždy dostala příkaz představenstva, a v kopii to dostávala naše účetní. Nebyla žádná plná moc, která by mě zmocňovala podepsat cokoli nad 200 tisíc,“ řekla Alexa.

Podle soudkyně Konopové ale její pravomoc nevycházela jen z plné moci, ale především z konkrétních kroků, které činila, co podepisovala za STIS a jak vystupovala před ostatními institucemi.

Obžalovaná měla podle původního rozsudku také uhradit škodu 7,8milionu. „Toto je naprosto nesmyslná a pro mou klientku likvidační částka,“ řekl obhájce. Navrhl, aby soud zprostil Alexu viny, případně vrátil věc k městskému soudu. Alexa doplnila, že se zápisem v trestním rejstříku nebude mít šanci získat práci a částku zaplatit.

Kraji vznikla škoda téměř osm milionů korun

STIS, které Alexa šéfovala, fungovala jako akciová společnost s jediným akcionářem, Středočeským krajem. Alexa se hájila, že do výběrového řízení prý osobně nezasahovala a zúčastněné firmy neznala. Proplácení peněz prý prováděla jen na základě pokynu svých nadřízených.

Případ sahá do roku 2009, kdy Alexa jako ředitelka STIS rozdělila tendr na propagaci osobností Středočeského kraje na sedm menších zakázek s hodnotou do dvou milionů korun, u kterých není potřeba vypisovat otevřené výběrové řízení a vybírá se jen z oslovených firem. Všechny zakázky vyhrála firma HZ Group. 

Podle obžaloby Alexa rozdělením tendru na menší poskytla firmě neoprávněnou výhodu. Jejím jednáním podle státního zastupitelství vznikla Středočeskému kraji škoda téměř osm milionů korun. Případem se už dříve zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který udělil pokutu 30 tisíc korun.

Alexa od začátku vinu odmítala a tvrdila, že pouze plnila pokyny nadřízených a že zakázky neovlivnila. „Mou jedinou aktivitou při výběrovém řízení bylo vyhodnocení nejlepší nabídky,“ sdělila u Městského soudu v Praze, který o případu rozhodoval v dubnu. Potrestal ji dvouletým trestem, podmíněně odloženým na tři roky, a povinností zaplatit přes 7,8 milionu korun.

Podezřelých bylo více, obžalovaná jen jedna

V kauze bylo podezřelých více lidí, mimo jiné i bývalý hejtman David Rath. Vypovídal jako svědek. Projekt na propagaci osobností byl prý schválen ještě před jeho nástupem na pozici hejtmana. Už tehdy se prý nezdál ideální, ale protože do něj kraj již investoval dost peněz, chtěl ho dotáhnout do konce.

Peníze vyplacené na realizaci zakázky ale podle znalce výrazně převyšovaly náklady, které jsou obvyklé, například u položek za jazykové korektury nebo knihařské práce.

Policie ale nakonec obvinila jen Alexu. Kvůli problémům ve STIS odstoupil ze své funkce tehdejší šéf krajského úřadu a předseda představenstva v turistické službě Zdeněk Štětina. 

Akciovka STIS už dnes neexistuje, v loňském roce Středočeský kraj rozhodl o její likvidaci. Alexa pracuje jako šéfka Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Trestní stíhání prý narušilo její soukromý život a život její rodiny a musela se přestěhovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video