U Vrchního soudu v Olomouci stanul bývalý poslanec Petr Wolf.

U Vrchního soudu v Olomouci stanul bývalý poslanec Petr Wolf. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Exposlanec Wolf dostal přísnější trest, 6 let vězení a pokutu 5 milionů

  • 374
Marně se exposlanec ČSSD Petr Wolf odvolával. Vrchní soud v Olomouci mu za zneužití jedenáctimilionové státní dotace zpřísnil pětiletý trest o rok a uložil pětimilionovou pokutu a zákaz činnosti. Původní trest nezůstal ani jeho manželce Haně. I jí se podmínka zpřísnila.

Wolf případ stále považuje za vykonstruovanou politickou mstu za to, že v roce 2008 podpořil Topolánkovu vládu. "Je to skandál, nežijeme v právním státě," reagoval na zvýšení rozsudku Wolf a řekl, že se určitě dovolá k Nejvyššímu soudu. "Něco takového se může stát kterémukoliv řešiteli dotačního projektu a jen pykám za binec na ministerstvu životního prostředí," dodal Wolf.

Soudce Petr Angyalossy vysvětlil zvýšení trestu i tím, že Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. "A ti by měli být morálním vzorem a pokud takto činil, je to politováníhodné," uvedl soudce. 

Politické tlaky soudce necítil. "Nic takového jsem nezaznamenal. Jde o čin spíše z oblasti hospodářské kriminality, není to nic politického," zdůraznil.

Hana Wolfová má podle potvrzeného rozsudku tříletý trest s pětiletým podmíněným odkladem a pokutu milion korun. Přitom předtím měla zaplatit 200 tisíc korun. Ani ona nesmí několik let působit v obchodních společnostech.

Wolfův obhájce žádal zproštění viny, stejně tak právní zástupce manželky, která však jednání nebyla přítomna.

Naopak žalobce chtěl pro Wolfa vyšší trest i pokutu, pro Wolfovou pak přeměnu podmínky na nepodmíněný rozsudek.

Kouzla s miliony

Wolf a jeho žena dostávali peníze na dva projekty. První nesl jméno "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem" a z dotace na něj bylo například proplaceno 574 tisíc za tři analýzy, které odborníci označili za kompiláty z internetu.

Druhý projekt se jmenoval "Výzkum zpracování a možného následného industriálního využití primárního a sekundárního odpadu v segmentu pryže, pneumatik a jiného pryžového odpadu". Wolf z něj třeba zaplatil 392 tisíc fiktivní firmě Gexana.

Policie obvinila exposlance v listopadu 2009 poté, co ho k trestnímu stíhání vydala Poslanecká sněmovna. Obžaloba vinila Wolfa z předkládání nepravdivých údajů ministerstvu životního prostředí, od kterého získal v roce 2005 peníze na dva výzkumné projekty.

Podle obžaloby vyhotovoval zkreslené a nepravdivé průběžné i roční závěrečné zprávy. Pokud by ministerstvo mělo relevantní údaje, smlouvy o poskytnutí dotací ani dodatky by s Wolfem neuzavřelo, a nevznikla by tak celková škoda jedenáct milionů korun.

Jak řekl při prvotním projednávání v Ostravě soudce Miroslav Mucha, Wolf například sliboval spoluúčast na projektu univerzitních kapacit z Ostravy a Polska, ale profesory buď neoslovil vůbec, nebo jen velmi obecně. Také si proplácel tuzemské a zahraniční cesty, které však nevykonal.

A když si Wolf nechával podepisovat oponentní posudek k projektům, předložil jen poslední stranu. "Každé slovo ze zdůvodnění je podloženo důkazem, vyslechli jsme desítky svědků," uvedl soudce.

MF DNES dříve napsala, že se Wolfovi v roce 2008 vyplatilo, když přešel od ČSSD do vládního tábora, kde loajálně hlasoval s Topolánkovým kabinetem. Wolfova firma UT 2002 pak nemusela mnohamilionovou dotaci, kterou podle úřadů zneužila, vrátit.

 U Vrchního soudu v Olomouci stanul bývalý poslanec Petr Wolf.

Obhájci poukazovali na expertní posudky, které zpochybňovaly jak výši pokuty, tak i samu skutečnost, že se dopustil dotačního podvodu. "Jen sám můj mandant byl řešitelem projektu, takže nebylo až tak důležité, kdo mu pomáhal, či nikoliv. Navíc četné kontroly ministerstva žádné pochybení nezjistily," argumentoval obhájce.

Wolf nyní předložil i údajné přiznání policisty, který poukazoval na politické tlaky při vyšetřování případu. "Jako anonym a nikterak nezjistitelné údaje to nelze brát jako důkaz," řekl soudce Petr Angyalossy.

Wolf byl před rokem 1989 členem KSČ, což vysvětlil snahou studovat vysokou školu. Do ČSSD vstoupil v roce 2002. V Poslanecké sněmovně byl členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, zahraničního výboru a volebního výboru. V prosinci 2007 se nezúčastnil kvůli údajné nemoci hlasování o rozpočtu a nedůvěře vládě, čímž pomohl zachovat pravicový kabinet Mirka Topolánka.

Po velkých sporech s tehdejším předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem opustil v červnu 2008 poslanecký klub ČSSD a posléze i stranu.

,

Video