Jaroslav Šebesta při soudním projednávání v Ostravě.

Jaroslav Šebesta při soudním projednávání v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Muž, který kuší zabil Roma, s odvoláním neuspěl. Soud potvrdil 10 let

  • 300
Vrchní soud v Olomouci potvrdil Jaromírovi Šebestovi desetileté vězení za zabití. Loni v dubnu v Chotěbuzi na Karvinsku trefil šípem z kuše do hlavy Martina Hospodiho. Myslel si, že ho Romové chtějí okrást. Soudy ovšem jeho počínání jako nutnou obranu ani nešťastnou náhodu nevyhodnotily.

Případ se začal odvíjet 26. dubna 2012 po poledni. Devětatřicetiletý Šebesta se sprchoval v neomítnuté budově připomínající starou stodolu, ve které měl zřízenou posilovnu.

Všiml si, že poblíž zastavilo auto a z něj vystoupili čtyři Romové. Několikrát už ho někdo vykradl, vzal mu dva motocykly, a tak se obával, že jde o další zlodějský nájezd.

Před vchodem do sklepení na Romy křikl, aby okamžitě vypadli. V ruce měl nedávno zakoupenou kuši, kterou při výhrůžce předtím odjistil. Muži utekli k autu. Když nastupovali, Šebesta vystřelil.

Šíp 39letému Romanu Hospodimu vletěl levým spánkem do hlavy, kde zůstal z obou stran trčet. I přes rychlý převoz a veškerou péči specialistů ostravské fakultní nemocnice muž zemřel.

Šebesta se u soudu hájil tím, že neměl v úmyslu někomu ublížit. Mířil prý na auto, klopýtl a v tom vyšel výstřel. "Muže jsem neviděl, musel zakopnout a ležel, to nevím. Měl jsem strach," říkal.

Už soudce ostravského Krajského soudu uvedl, že sice chápe Šebestovo rozrušení, ale Romové neměli nic v rukou a když jim pohrozil, tak chtěli odjet.

"Pozemek nebyl oplocený, číslo na domě bylo napsáno křídou na vratech. Navíc pan Šebesta se ze strachu nazamknul doma, ale muže pronásledoval," uvedl soudce.

Otázky - odpovědi k případu

Žalobkyně dokonce nejprve zvažovala obžalobu z vraždy, ale poté se přiklonila k ublížení na zdraví s následkem smrti, za což Šebestovi hrozilo osm až šestnáct let.

Muži přitížilo i jednání po činu. šel si pro rohlík a dalším šípem přeměřoval, jak hluboko se do hlavy zarazil. Zavolat záchranáře odmítl, další Romové se proto pokoušeli zastavit okoloprojíždějící vozy. Zastavilo až čtvrté. Šebesta své počínání vysvětlovat stresem. 

Šebesta by podle svých slov přijal podmínku, případně odsouzení za nedbalostní zabití se sazbou dva až osm let a trestem při spodní hranici.

Devětatřicetiletý muž, kterého zasáhl šíp z kuše do hlavy.

"Jak vyplývá z dráhy střely vyslané zhruba z dvanácti metrů, tak nemohlo jít o nešťastnou náhodu. Byl si vědom, že může způsobit těžkou újmu na zdraví, nechtěl však zabít," dodal soudce.

Vrchní soud se ve středu s ostravským rozsudkem ztotožnil.

Šebestovi tak už zbývá jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které však na nástup do vězení nemá odkladný účinek. Zřejmě však dovolání využije, protože už předem považoval potvrzení trestu za zcela nepřijatelné.

"Deset let ve vězení si vůbec nedovedu představit. Určitě se budu odvolávat, pokud to půjde, vůbec však zatím nevím, jak se dále bránit," opakoval.

Byla to nešťastná náhoda, říkal Šebesta v květnu po rozsudku:

31. května 2013

,

Video