Radovan Krejčíř na snímku od soudu v jihoafrickém Johannesburgu.

Radovan Krejčíř na snímku od soudu v jihoafrickém Johannesburgu. | foto: ČTK

Vrchní soud potvrdil 6,5 roku za podvod pro Radovana Krejčíře

  • 12
Vrchní soud uložil Radovanu Krejčířovi 6,5 roku vězení. Potvrdil tak předchozí trest. Podnikatel nesplacením akcií způsobil firmě Frymis škodu téměř 75 milionů korun. Nově musí poškozené firmě zaplatit 48 milionů. Česká justice ale na Krejčíře pobývajícího v Jihoafrické republice nedosáhne.

Rozsudek se týká událostí z roku 1996, kdy Krejčíř jako jednatel firmy Corado Credit z Českého Těšína získal akcie Teplárny Otrokovice od firmy Frymis. Společnosti zaplatil jen za jejich část, a podle soudu tak podvodně vydělal přes 50 milionů korun.

Stejný trest mu soud uložil už v roce 2006. Tehdy se ještě Radovan Krejčíř skrýval na Seychelách. Nyní pobývá v Jihoafrické republice. - čtěte Soudy poprvé uložily Krejčířovi vysoký trest

Vrchní soud v Olomouci se zabýval případem za základě odvolání uprchlého podnikatele, státního zástupce a poškozené firmy proti rozsudku ostravského krajského soudu ze srpna 2006. Žádosti obžaloby a poškozené firmy vyhověl.

Odvolání Krejčíře, který požadoval prostřednictvím svého obhájce Tomáše Sokola, aby ho vrchní soud zprostil obžaloby, případně věc vrátil krajskému soudu, jako nedůvodné zamítl. "Je velmi pravděpodobné, že podáme odvolání, zatím bych ale nechtěl rozhodovat definitivně," uvedl Sokol.

. Hlavní události od Krejčířova útěku

20. června 2005 - Ministr vnitra František Bublan sdělil, že Krejčíř je zřejmě již za hranicemi ČR. Vyšlo najevo, že Krejčíř se v Dubaji setkal s manželkou Kateřinou a synem a že odletěli na Seychely, kde si již dříve zařídili státní občanství.

22. června 2005 - V souvislosti s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář.

23. června 2005 - Soud vydal na Krejčíře mezinárodní zatykač.

10. ledna 2006 - České úřady předaly Seychelám žádost o Krejčířovo vydání.

7. srpna 2006 - Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi první pravomocný trest - dvouletou podmínku za celní podvod.

Konec srpna 2006 - Ostravský krajský soud Krejčířovi uložil trest 6,5 roku vězení a pokutu tři miliony korun za podvod z roku 1996. V jiném z případů soud Krejčíře v témže roce zprostil obžaloby z podvodu s pozemky.

23. února 2007 - Bylo oznámeno, že ČR podepsala se Seychelami návrh smlouvy o vydávání hledaných osob.

21. dubna 2007 - Krejčíře zatkla jihoafrická policie v Johannesburgu, kam Krejčíř přicestoval pod falešnou identitou.

4. června 2007 - Krejčíř byl odvolacím soudem v Johannesburgu propuštěn na svobodu.

11. června 2007 - ČR předala JAR žádost o vydání Krejčíře. Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř může být znovu zatčen.

13. června 2007 - Policie v JAR Krejčíře zatkla. Soud nařídil ponechat zadrženého ve vazbě.

6. července 2007 - Soud v Johannesburgu rozhodl o propuštění Krejčíře na kauci ve výši tří milionů korun.

13. září 2007 - Soud v Johannesburgu zmírnil Krejčířovi podmínky propuštění na kauci. Souběžně běží řízení o poskytnutí politického azylu v JAR, o který Krejčíř v září požádal.

1. února 2008 - Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř nebude z JAR k trestnímu stíhání do Česka vydán.

Počátek února 2008 - Pražský vrchní soud rozhodl, že Krejčíř může být ve všech probíhajících případech stíhán jako uprchlý.

14. května 2008 - Pražský vrchní soud rozhodl o tom, že proces v Krejčířově případu týkající se údajného tunelování společnosti Technology Leasing se bude konat. Podobně rozhodl vrchní soud v únoru i v případu půlmiliardového celního úniku jihlavské společnosti M5.

19. května 2008 - Ostravský soud začal projednávat kauzu kolem úvěru od IPB, v níž měl Krejčíř získat pro firmu Corado Trade nezákonně od banky dvacetimilionový úvěr a nesplatit jej. 21. května soud Krejčíře i jeho obchodního partnera obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný.

5. června 2008 - Okresní soud pro Prahu-západ začal řešit obžalobu z podílnictví manželky Krejčíře Kateřiny, která údajně užívala manželovy peníze, ačkoli věděla, že pocházejí z trestné činnosti. Podle obžaloby za zhruba 150 milionů korun koupila a provozovala vilu v Černošicích u Prahy. V červenci soud Krejčířovou zprostil obžaloby. Verdikt je nepravomocný.

17. června 2008 - U Městského soudu v Praze začal proces, v němž je Krejčíř obžalován z únosu podnikatele Jakuba Konečného.

9. září 2008 - Pražský městský soud odsoudil Krejčíře k sedmi letům vězení kvůli únosu Jakuba Konečného. Verdikt je nepravomocný, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu.

3.2.2009 Vrchní soud v Olomouci potvrdil Radovanu Krejčířovi podmínku za podvod s akciemi firmy Frymis.

Zdroj: ČTK

,

Video