Petr Gaňa u Vrchního soudu v Praze

Petr Gaňa u Vrchního soudu v Praze | foto: Lukáš Werner, iDNES.cz

Odvolací soud zpřísnil trest za přizabití šéfa sekyrou na 12 let vězení

  • 19
Vrchní soud v Praze poslal na 12 let do vězení 32letého Petra Gaňa. Vyhověl tak odvolání státní zástupkyně a zpřísnil původní osmiletý trest. Gaňo se loni v Rudolicích na Mostecku pokusil sekerou zabít svého o rok staršího bývalého zaměstnavatele. Ten útok přežil, ale byl vážně zraněn.

Vrchní soud ve středu zpřísnil původní trest, který byl výrazně pod zákonnou sazbou od 12 do 20 let.

"Odvolání státní zástupkyně považujeme za zcela důvodné," rozhodli soudci a poslali Gaňa na 12 let do věznice s ostrahou. Podle nich soud prvního stupně přecenil doznání obžalovaného i jeho lítost a také nesprávně vyhodnotil okolnosti, za kterých se zločin stal.

"Svého jednání se dopustil po předchozím uvážení, chtěl svého záměru dosáhnout za každou cenu," zdůvodnil odvolací senát, podle nějž muž svého bývalého zaměstnavatele přišel zabít.

Petr Gaňo pro zaměstnavatele pracoval jako levná pracovní síla. V den útoku se nejprve vloupal do jeho dílny, kde ukradl plynovou pistoli, notebook, navigaci a různé další věci za více než 40 tisíc korun. Pak se rozhodl, že si na chodbě před bytem počká na svého bývalého zaměstnavatele.

Na ruce si nasadil gumové rukavice a vyzbrojil se sekyrou, nožem, gumovou paličkou a ukradenou pistolí. Když jeho bývalý šéf přišel, udeřil ho nejprve tupým koncem sekery do hlavy a pak do jiných částí těla. Muž se ale ubránil a utekl do bytu.

Gaňo se ho pokoušel napadnout i tam. Dvakrát na něj vystřelil plynovou pistolí a použil i nůž. Napadenému se nakonec podařilo zavřít dveře, utéct a zavolat pomoc. Měl řadu zranění včetně zlomeniny klenby lebeční. Podle soudu přežil jen díky své aktivní obraně a tomu, že útočník kvůli tmě při útoku špatně viděl.

Šikanu nikdo nepotvrdil

Gaňo u soudu útok nepopíral, tvrdil ale, že neměl v úmyslu svého bývalého nadřízeného zabít. "Lituju toho, co se stalo," hlesl před odvolacím soudem, ten ale jeho lítost nepovažoval za upřímnou. Neuspěla ani obhájkyně s tvrzením, že zaměstnavatel Gaňa dlouhodobě šikanoval a ponižoval.

To však podle soudu nepotvrdil nikdo ze svědků, kteří navíc vypověděli, že muži měli až kamarádský vztah. Gaňovi nepomohlo ani to, že čin spáchal ještě v podmínce, kterou dostal za řízení pod vlivem návykové látky.  "Život obžalovaného není nijak příkladný, vždy pracoval načerno," dodala soudkyně.

,

Video