Vrchní soud odsoudil důstojníky SNB za zásah v listopadu 89

- Více než deset let trvalo soudům, než definitivně vynesly rozsudek nad dvěma bývalými příslušníky SNB, kteří vedli zásah proti demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989. Bedřich Houbal, který velel školnímu pohotovostnímu pluku, a především jeho nadřízený Michal Danišovič, jenž celou akci na Národní třídě řídil z kanceláře, v pondělí ze soudní síně mohli odcházet spokojeni.
Vrchní soud v Praze jim udělil za zneužívání pravomoci veřejného činitele tříleté podmíněné tresty.

U Danišoviče tak poopravil verdikt soudu prvního stupně, který jej poslal loni v květnu na tři a půl roku za mříže. Trest pro Houbala se nemění a platí, jak rozhodli soudci táborské pobočky českobudějovického krajského soudu: tříletá podmínka.

Podle předsedy senátu vrchního soudu Lubomíra Klimáčka krajský soud přecenil, zvláště u Danišoviče, represivní stránku trestu a dostatečně nepřihlédl k polehčujícím okolnostem. "Dlouhá doba, po níž bylo trestní řízení vedeno - nikoli vinou obžalovaných -, má již sama o sobě výchovný vliv. Účel trestu bude naplněn i bez jeho výkonu," odůvodnil verdikt Klimáček. Soud i proto zamítl odvolání státního zástupce, který pro oba muže žádal nepodmíněné tresty.

Za masakr na Národní třídě bylo postupně obžalováno celkem 28 příslušníků Sboru národní bezpečnosti, jedenáct z nich bylo nakonec skutečně odsouzeno. Za mřížemi skončil jediný - policista Jaroslav Oudrán, který dostal za zbití těhotné ženy čtyři a půl roku nepodmíněně.

Danišovič i Houbal přes soudní verdikt dál tvrdí: Jsme nevinní
Přestože se Michal Danišovič i Bedřich Houbal vyhnuli vězení, jejich advokáti nebyli s výrokem soudu spokojeni.

Požadovali totiž, aby soud oba muže zcela zprostil obžaloby, a uvažují o tom, že požádají ministra spravedlnosti, aby k Nejvyššímu soudu podal stížnost pro porušení zákona. "Oni jen v duchu tehdejších platných norem plnili své úkoly, museli zabránit, aby dav přišel na Václavské náměstí," tvrdí shodně advokáti.

Vrchní soud Danišoviče s Houbalem také přímo nespojoval s krvavým zásahem proti demonstrantům, o který se "postarali" především příslušníci takzvaného odboru zvláštního určení.

"Museli si být ale vědomi, že účastníky demonstrace omezí ve svobodě pohybu a způsobí jim psychické a fyzické strádání," konstatoval předseda senátu. "Vyvolali tak stav zvýšeného ohrožení značného počtu lidí z nedbalosti, nikoli proto, že by tento stav chtěli úmyslně vyvolat," dodal.

Verdikt vrchního soudu uzavřel deset let trvající anabázi policejního vyšetřování a přehazování spisu o šesti tisících stránkách z jednoho soudu na druhý. První rozsudek vynesl krajský soud již v dubnu 1994. Oběma mužům tehdy uložil nepodmíněné tresty v délce tří a půl a tří let vězení. Odvolací soud v lednu 1995 rozsudek zrušil a uložil krajskému soudu, aby věc znovu projednal. Ten pak vynesl nový verdikt: u Danišoviče trval na nepodmíněném trestu, Houbal dostal už jen podmínku. Ačkoliv ministerstvo spravedlnosti neshledalo u procesu žádné zbytečné průtahy, experti pochybují o smyslu rozsudku po tak dlouhé době. "Je hanbou justice, když jsou tito lidé odsuzováni po deseti letech. Takové rozhodnutí ztrácí na přesvědčivosti, naráží na lhostejnost lidí a nezájem," uvedl například soudce Ústavního soudu Vladimír Čermák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video