Vrbíka mohou následovat další

  • 26
Poslanec Tomáš Vrbík opustil nejmenší vládní stranu. Mohou ho následovat i další straničtí kolegové. Ačkoliv šéfové US-DEU tvrdí, že Vrbíkův krok nemůže současnou koalici ohrozit, realita je jiná. Stejně jako Vrbík totiž smýšlejí i další poslanci Unie svobody.

Vláda Vladimíra Špidly, která ja ve sněmovně závislá na většině jediného hlasu, má další vážný problém: poslanec vládní Unie svobody Tomáš Vrbík vystoupil ze strany. - více zde

Není přitom jasné, jak se jednatřicetiletý Vrbík v nové roli hodlá chovat, a zda hodlá přispět k případnému pádu současné vlády levého středu, kterou často kritizoval. Sám to večer odmítl jakkoliv komentovat.

Vrbík zůstává v poslaneckém klubu unie, a proto nehrozí, že by chtěl skutečně vládu svrhnout. Ani jeho setrvání v klubu ovšem neznamená, že bude automaticky podporovat všechny záměry vládní koalice.

"Budu hlasovat jen pro takové návrhy, které budou v souladu s programem Unie svobody," řekl Vrbík předtím, než stranu po kritice svých kolegů z pražské organizace Unie svobody opustil.

I to by ovšem mohlo pro vládní koalici znamenat významné komplikace: v rámci těžce dohadovaných koaličních kompromisů musí totiž každá z vládních stran hlasovat i pro návrhy, které nikdy ve vlastním volebním programu neměla.

Sociální demokraté dali okamžitě najevo, že i nadále očekávají poslušnost unie - v opačném případě nehodlají tři unionistické ministry dál trpět v koaliční vládě.

"Nebude-li unie schopna plnit to, co slíbila, ve vládě končí," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Pak ale podle dodatků koaliční smlouvy ze září 2002 bude stejně muset vládu podporovat," dodal Škromach.

Místopředseda nejsilnější vládní strany přitom naznačil, že by si ČSSD dokázala v nejhorším poradit i bez unionistů. "Mohou si gratulovat, že vzroste vliv KSČM," řekl Škromach. "Sociální demokracie bude totiž prosazovat svůj program i za tu cenu."

Předseda Unie svobody a vicepremiér Petr Mareš nezvedal bezprostředně po Vrbíkově odchodu z US-DEU svůj mobilní telefon, podle informací MF DNES ale vedl řadu zásadních jednání s koaličními partnery.

Situaci se snažil "hasit" předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl. "Krok pana poslance Vrbíka koaliční spolupráci na rozdíl od hloupých výroků pana Škromacha ohrozit nemůže," řekl Kühnl.

Vrbík nemusí přes optimistické výroky špiček US-DEU zůstat osamocen. "Pokud Unie svobody nebude plnit svoje předvolební sliby nebo svůj program, musí samozřejmě čekat, že se k panu Vrbíkovi připojí další poslanci. To je otázka času," řekl ČTK další unionistický poslanec Marian Bielesz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video