Detenční ústav v Brně funguje od roku 2009 jako součást bohunické vazební...

Detenční ústav v Brně funguje od roku 2009 jako součást bohunické vazební věznice. | foto: Vězeňská služba ČR

Vraha typu Trynkiewicze by v Česku čekala léčebna či detenční ústav

  • 18
Propuštění vraha Mariusze Trynkiewicze vyvolalo v Polsku vlnu strachu. Lidé se bojí, že bude znovu zabíjet. V Česku by v podobném případě čekala takto nebezpečného jedince ochranná léčba, v krajním případě detenční ústav. V současnosti je v detenčních ústavech 36 chovanců.

Odsouzený pedofil Mariusz Trynkiewicz si odseděl 25 let za vraždy čtyř dětí. Na svobodu se dostal přes to, že dříve prohlásil, že venku bude znovu vraždit. (více o propuštění zde)

V Česku taková situace nehrozí. "U nás sexuální deviant zpravidla končí v ochranném léčení. Pokud by projevil negativní postoj k léčbě, pak by následovala zabezpečovací detence," řekl primář oddělení ochranné léčby psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Jiří Švarc.

Policie: Trynkiewicz je stále v Polsku

Po propuštění Mariusze Trynkiewicze se objevily spekulace, že odjel z Polska buď do Česka nebo na Slovensko. Napsal to polský bulvární deník Fakt. (více o možném pobytu Trynkiewicze zde)

České policie ale spekulace vyvrací. "Od polské policie jsem obdrželi oficiální informaci, že 52letý muž propuštěný z výkonu trestu odnětí svobody se zdržuje na území Polské republiky. Má zákaz opustit Polsko a je pod neustálou kontrolou," uvedl v úterý mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

"Záleží na konkrétní diagnóze psychiatrů. Pokud by byl shledán nevyléčitelným a společensky nebezpečným, tak by mohl skončit v detenčním ústavu," doplnil psychiatr a soudní znalec Jiří Jelen.

Detenční ústavy fungují v Česku od roku 2009. "Detence je určena pro nebezpečné pachatele zvlášť závažné trestné činnosti, kteří se jí dopouštějí pod vlivem poruchy a ochranné léčení u nich nemá smysl nebo neumí zabezpečit ochranu společnosti," vysvětlil po vzniku detenčního ústavu v Brně jeho první šéf Petr Stožický.

"Ze zákona je to chovanec, ani vězeň, ani pacient. Má u nás zajištěné zdravotnické služby podobně jako v psychiatrické léčebně, budova i zařízení jsou ale vězeňské, jsou zde dozorci, cely i střežení jako ve věznici," uvedl v roce 2009 v rozhovoru Stožický. (celý rozhovor najdete zde)

Brněnský ústav vznikl jako první právě v roce 2009. Prvního pacienta přijal až tři měsíce poté, co začaly platit příslušné zákony. Byl jím tehdy osmadvacetiletý muž z Koryčan na Kroměřížsku, který se pokusil brutálně zabít vlastní matku. Kvůli jeho mentální retardaci ho soud neposlal do vězení, ale přímo do detenčního ústavu.

V současné době jsou v Česku detenční ústavy dva. Jako druhý začal fungovat 1. února 2013 ústav v Opavě. K 27. lednu letošního roku v něm bylo  podle údajů vězeňské služby devět chovanců. V Brně jich bylo sedmadvacet, z toho tři ženy.

Pokud se někdo dostane rozhodnutím soudu do detenčního ústavu, neznamená to, že v něm musí nutně zůstat na doživotí. Každoročně je zkoumáno, zda stále platí důvody umístění.  I zde jsou devianti léčeni, a pokud léčba uspěje, mohou být propuštěni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video