Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Vražedný azbest přivedl před italský soud bývalé šéfy společnosti Eternit

  • 2
V italském Turíně začal proces se dvěma bývalými šéfy společnosti Eternit. Podle obžaloby způsobili zanedbáním bezpečnostních opatření při práci s azbestem smrt více než 2 000 lidí.

Proces začal podle informací agentury AFP v nepřítomnosti obou obžalovaných, bývalého švýcarského majitele firmy na výrobu stavebních materiálů a miliardáře Stephana Schmidheinyho a bývalého člena vedení podniku Belgičana Jeana-Louise Marieho Ghislaina de Cartier de Marchienne.

Obžaloba je oba viní z toho, že jako odpovědní činitelé Eternitu způsobili katastrofu a porušovali pravidla bezpečnosti práce. Způsobili smrt více než 2 000 lidí a onemocnění stovek dalších bývalých dělníků i obyvatel měst Casale Monferrato a Cavagnolo na severu u Turína, Rubiera (rovněž na severu) a Bagnoli na jihu země, kde skupina měla své závody.

Žalující stranu zatím tvoří 700 osob, podle sdružení obětí však jejich počet může stoupnout až na 2 000. Oba muži mohou být odsouzeni na tři až 12 let vězení. Kromě toho budou oběti pravděpodobně požadovat odškodné v celkové výši několika set milionů eur.

Italská pobočka společnosti Eternit zkrachovala v roce 1986, šest let předtím, než byl zdraví škodlivý azbest zakázán. Od roku 2005 platí zákaz zpracování azbestu pro všechny země Evropské unie.

"Do třiceti let zemřeme všichni"

Pro oběti a jejich příbuzné je zahájení procesu vítězství. "Někteří lidé za to bojovali více než 20 let," řekla agentuře AFP Elisabetta Dorato, která žije v nejvíce postiženém městě Casale Monferrato, kde zemřelo na patnáct set lidí, a která přihlížela tomu, jak umírá její matka a teta.

"Bude to trvat ještě třicítku let, zemřeme všichni," podotýká. Taková je inkubační doba mezoteliomu, někdy označovaného jako azbestová rakovina. Je to agresivní forma zhoubného nádoru plic, pobřišnice nebo osrdečníku.

"Nebyla tu žádná preventivní opatření, která by zabránila tomu, aby zaměstnanci byli vystaveni působení azbestu," uvádí Bruno Pesce, koordinátor sdružení obětí z Casale Monferrato. "Masky, které jim dali, byly neúčinné."

Nebezpečnost azbestu pro lidský organizmus tkví v malých rozměrech jeho vláknitých struktur. Ty jsou schopny se dostat se vzduchem do plic. V plicích se azbest zabodává do plicních sklípků a postupem času okolo nich může vzniknout rakovinné bujení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video