Oddělená hlava - Hlava oddělená od trupu byla nalezena v soupravě osobního vlaku. | foto: Muzeum Policie ČR

Vražednici prozradila teplá pec

  • 45
V osobním vlaku č. 819 směřujícím do Bratislavy našel průvodčí na záchodku lidskou hlavu. Byl adventní čas, 9. prosince 1964. Šlo o surovou sadisticky motivovanou vraždu, či zločin z pomsty, a oddělení hlavy od trupu mělo jen zmást vyšetřovatele?

SERIÁL: Slavné případy české kriminalistiky

Aby mohla být tato otázka zodpovězena, museli policisté především zjistit totožnost zavražděného muže.

Do vlaku proto v nejbližší stanici, kterou byl Pezinok, nastoupili kriminalisté a začali vyslýchat všech 287 cestujících. Na konečné stanici v Bratislavě pak vlak najel na odstavnou kolej a do práce se pustili i technici a vyšetřovatelé.

Soudní lékaři mezitím uvedli hlavu oběti do stavu, ve kterém se dala pořídit portrétní fotografie. Zvláštní skupina pak v seznamu nezvěstných osob zjistila, že se tvář z fotografie velice podobá hledanému Ambroži Ščepkovi. Mužovo zmizení ohlásila jeho družka Irena Čubírková z Bolerázu v okrese Trnava.

Družka se při výslechu chovala divně
Druhý den byla Ščepkova totožnost definitivně potvrzena. Čubírkovou čekal výslech. Kriminalisté se jí ptali hlavně na soužití s druhem. Získali přitom dojem, že se jim žena snaží něco zatajit. Na otázky odpovídá nepřesně, vyhýbavě. Rozhodli se proto, že se podívají k ní domů.

Ačkoliv se v domě nic konkrétního nenašlo, Čubírková se během prohlídky chovala nervózně a ustrašeně. Teprve při odchodu se jeden z kriminalistů náhodně dotkl velké pece na chleba. Ačkoliv v celém domě bylo chladno, pec byla velmi teplá. Na otázku policistů, kdy naposledy pekli chleba, syn Čubírkové odpověděl, že se pec nikdy nepoužívala.

Čubírková tělo spálila v peci na chleba
Když vyšetřovatelé pec prohlédli, bylo jasné, že uvnitř bylo spáleno tělo Ambrože Ščepky. Irena Čubírková se k vraždě přiznala. Důvodem prý byly časté konflikty, které s druhem měla.

Upřesnila, že v noci 7. prosince několikrát udeřila opilého Ščepku do hlavy tupou stranou sekery. Hlavu pak oddělila pomocí sekery a nože a uložila ji do jutového pytle. Trup nacpala do pece a rozdělala oheň.

Uklidila celý dům, aby odstranila veškeré stopy, a šla spát. Ráno znovu uklidila a v peci udržovala oheň. Když trup zcela shořel, pec vyčistila a vyhrabaný obsah odnesla do maštale.

Hlavu odnesla v nákupní tašce na nádraží
Následující den řekla sousedům, že jde na policii oznámit zmizení svého druha. Přitom si od nich půjčila nákupní tašku, do níž pak vložila oddělenou hlavu, kterou přikryla starou blůzou od montérek, a odešla na nádraží.

V Trnavě hlavu zabalila do novin a odložila na záchodě ve vlaku směřujícím do Bratislavy. Pak mužovo zmizení ohlásila na trnavském oddělení Veřejné bezpečnosti.

Podle posudku psychiatrické kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze byla Irena Čubírková za své jednání v plném rozsahu odpovědná.

Vyšetřovatelé nařídili Čubírkovu exhumaci
Vzhledem k tomu, že vražda byla provedena mimořádně surovým způsobem, se vyšetřovatelé rozhodli přezkoumat i smrt manžela Čubírkové a vydali příkaz k jeho exhumaci. Ján Čubírka zemřel 10. října 1951 v Trutnově údajně dílem nešťastné náhody.

Znalci díky exhumaci zjistili, že muže někdo ubil tupým předmětem. Vyloučili, že by jeho zranění mohla způsobit kamna, která na Čubírku měla spadnout při jejich přesunu z půdy.  

Irena Čubírková se přiznala i k druhé vraždě. Vypověděla, že v roce 1951 udržovala intimní styky s Václavem Bernartem. Kvůli tomu se s manželem často hádala a Čubírka ji prý i několikrát fyzicky napadl. Proto se ho rozhodla zabít. Nejprve se o to pokusila pomocí barbiturátů, pak uvažovala i o tom, že ho za pomoci svého přítele a jeho manželky oběsí. Tyto pokusy se ovšem nezdařily.

Vraždil i Čubírkové milenec
Dne 10. října 1951 došlo na pokus poslední. Čubírka chtěl natřít starý nábytek, a aby mu barva lépe schla, rozhodl se, že snese z půdy stará kamna a zatopí v nich. Přítel Čubírkové koupil láhev becherovky a vražedkyně do ní vhodila prášky na spaní. Její manžel vypil celou láhev a usnul. Bernart ho ve spánku několikrát udeřil do hlavy nezjištěným předmětem, čímž mu přivodil smrtelná zranění.

Zametání stop po vraždě se účastnila i Bernartova manželka Leopoldina. Pomohla Čubírkové odnést mrtvého pod schody na půdu a pak na něho shodily kamna.

Večer našla mrtvého Čubírku jeho devítiletá dcera. Policie tehdy případ uzavřela bez pitvy a označila jej za nešťastnou náhodu.   

Irena Čubírková si u soudu vyslechla verdikt nejvyšší - trest smrti. Její přítel dostal patnáct let. Bernartova manželka trestána nebyla. Byla totiž zmanipulována natolik, že si vůbec neuvědomovala důsledky svého konání.

Video