Syed Rizwan Farook na snímku ze svého řidičského průkazu

Syed Rizwan Farook na snímku ze svého řidičského průkazu | foto: Reuters

FBI vyšetřuje masakr v Kalifornii jako teror, na akci IS ale nevěří

  • 178
Pachatelé masakru v San Bernardinu, při kterém zahynulo 14 lidí, zřejmě útočili na vlastní pěst. Tashfeen Maliková podle vyšetřovatelů na sociálních sítích slíbila věrnost vůdci islamistů Abú Bakr al-Bagdádímu. Islámský stát však o existenci útočníků zřejmě vůbec netušil.

O motivaci Malikové se dosud pouze spekulovalo. Z dosavadního vyšetřování však vyplývá, že na Facebooku pod jiným jménem slíbila věrnost vůdci Islámského státu. Vyšetřovatelé se zatím domnívají, že Islámský stát se na útoku v Kalifornii přímo nepodílel.

„V tuto chvíli si myslíme, že se oba radikalizovali sami od sebe a byli inspirovaní touto skupinou (Islámským státem) více, než se zdálo,“ uvedli vyšetřovatelé podle New York Times.

Vyšetřovatelé nemají žádný důkaz, že by Islámský stát o existenci Malikové a jejího druha Farooka vůbec věděl. Web Aamaq, který někdy zveřejňuje videa islamistů, už nicméně napsal, že středeční masakr v centru sociálních služeb spáchali stoupenci Islámského státu.

Maliková, původem z Pákistánu, se před 25 lety s rodiči přestěhovala do Saúdské Arábie. Do vlasti se vrátila před pěti či šesti lety kvůli studiím. Chtěla se stát lékarnicí. Agentura Reuters s odkazem na zdroj ze saúdských úřadů napsala, že 27letá žena v pouštním království nikdy neměla problémy se zákonem.

O vazbě na extremisty se začíná hovořit i ve spojení s jejím manželem a druhým útočníkem Syedem Rizwanem Farookem. Podle saúdského velvyslanectví v USA navštívil Farook loni v létě Saúdskou Arábii, kde z neznámých důvodů pobýval devět dní. Právě v Saúdské Arábii se zřejmě seznámil s Pákistánkou Malikovou.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek v jeho domě objevili dvanáct trubkových bomb a tisíce nábojů. Osmadvacetiletý Farook byl také v kontaktu s člověkem podezíraným policií z teroristické činnosti, píše server CNN. V poslední době se jeho postoje radikalizovaly.

Farook byl hluboce věřící

Podle vyšetřovatelů je paradoxní, že dvojice oproti jiným útočníkům z minulosti nenavštěvovala webové stránky, které džihádisté běžně sledují. „Je to velice zvláštní. Zdá se, jako by byli šťastným párem muslimské víry,“ uvedly úřady. Před útokem však pár zničil počítače, pevné disky a další elektroniku ve svém domě, což může nasvědčovat tomu, že něco tajil.

Syed Rizwan Farook: Žil americký sen, pak zabil čtrnáct lidí

Sám Farook se na serveru iMilap.com popsal jako muslim žijící v USA. „Jsem věřící, mám ale moderní čtyřčlennou rodinu, která se skládá ze dvou mužů a dvou žen,“ citovala web DPA. Farook také uvedl, že rád cestuje, čte náboženské knihy a občas si zajde na jídlo do restaurace.

Přátelé Farooka označili za hluboce věřícího muslima, který ale nikdy o náboženství v práci nehovořil. Jeho otec řekl, že syn byl velmi pobožný.

Policie dosud motiv střelby oficiálně nezveřejnila. Prověřuje možné spojení s mezinárodním terorismem stejně jako například pracovní frustraci, neboť Farook byl zaměstnancem úřadu sociálních služeb, kde se útok odehrál (více o něm zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video