Vraždy možná přepíší zákony

  • 132
Po trojnásobné vraždě v Litvínovicích stát vymýšlí, jak lépe chránit lidi před násilníky, kteří opakovaně vyhrožují. Policie sice dopadla Ladislava Pacovského, který je podezřelý ze zastřelení tří lidí v Litvínovicích, tím však celý příběh pro Grossův úřad zdaleka nekončí.

Rozběhlo se detailní vyšetřování, které má odpovědět na zásadní otázku: Mohla policie vraždě tří obyvatel Litvínovic zabránit, když věděla, že Pacovský opakovaně hrozí svým sousedům smrtí, a dokonce je i napadá?

Ve svých archivech má policie dvacet trestních oznámení, která lidé na Pacovského kvůli výhrůžkám podali. "Kontrola byla zahájena na základě pochybností, které měli tamní obyvatelé," prohlásil šéf kontrolorů Jaroslav Hlaváček.

Souběžně s tím ministerští analytici přemýšlejí, zda současné zákony dávají policii dostatek pravomocí zasáhnout proti agresivním lidem dřív, než někomu ublíží. "Pokud se ukáže, že dosavadní zákonné podmínky jsou nedostatečné, budeme iniciovat změnu zákona," potvrdila Marie Masaříková z ministerstva vnitra.

Policie se totiž v podobných případech, jako je ten litvínovický, brání tím, že zákony jí svazují ruce. Dokud agresor někoho nenapadne a jen vyhrožuje, nemají moc šancí dostat ho do vazby. Tentokrát však přiznávají, že neuměli včas poznat, že Pacovský je nebezpečný člověk.

"Teď jsou známy skutečnosti, že se jedná o psychopata. Ale ten člověk má doklady, nebyl zbaven svéprávnosti a policisté vždy řešili jeden jeho konkrétní případ, který dostali na starost," brání své lidi šéf českobudějovické policie Stanislav Svoboda.

Policisté museli vysvětlovat
V kauze Pacovského má policie alespoň jedno alibi. Před časem už muže obvinila z jiného útoku na sousedy a žádala pro něj vazbu. Jenže státní zástupce k tomu neviděl důvod. I na státním zastupitelství proto probíhá kontrola, zda bylo vše v pořádku. "Budeme to sledovat," podotkla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

K výše popsané aktivitě se však stát rozhoupal až poté, co o liknavém postupu úřadů informovala média, a ministr Stanislav Gross to "schytal" i v parlamentu. Dokonce musel vrtulníkem narychlo dopravit do Prahy policejní funkcionáře z jižních Čech, aby poslancům odpověděli na jejich otázky o celé kauze.

Až do čtvrtka však špičky policie i ministerstva případ považovaly za běžnou regionální záležitost. Policejní prezident Jiří Kolář dokonce o trojnásobné vraždě z rukou notorického výhrůžníka vůbec nevěděl: "Jsem na dovolené a nic o tom nevím."

Ještě ve středu nebyl nikdo z policie schopen o případu detailně informovat. Policejní prezidium odkazovalo na jihočeské policisty, ti zase tvrdili, že zprávu ještě nemají hotovou.

Nikoho z vrcholných funkcionářů resortu rovněž nenapadlo, aby se osobně dostavil do Litvínovic, ač to bývá v podobných případech v zahraničí zvykem. Když loni v březnu šílený muž večer zastřelil osm lidí ve francouzském Nanterre, ještě v noci tam dorazili premiér i ministr vnitra.

"Kdybych se procházel po obci, kde jsou tři mrtví, byl bych docela oprávněně kritizován za to, že si zase někde dělám image někoho, kdo chce být viděn u takových věcí," hájil se Gross, který se přitom před dvěma lety osobně zapojil do médii sledovaného pátrání po pětileté Tereze Čermákové.

Gross: O nebezpečí jsme nevěděli
Ministr vnitra Stanislav Gross nevidí nic špatného na tom, že informace o ohrožování obyvatel Litvínovic nikdy nepřekročily hranice Českobudějovicka a že se vedení policie o všem dozvědělo až po trojnásobné vraždě. "To přece nemůžete myslet vážně, že by policejní prezidium mělo vědět o každé sousedské nesrovnalosti," tvrdí Gross.

Jenže v Litvínovicích si na agresora stěžovala dva roky celá vesnice. To nestačí na to, aby se o situaci dozvědělo vedení policie?

To není o policejním prezidiu. Záleží na tom, jak situaci vyhodnotí konkrétní policista, který na zavolání občanů vyjede. A to už je jiná věc, jestli tu došlo k nějakému podcenění, nebo ne.

Proč policie nezasáhla proti agresorovi včas a razantně?

To je věc kompetencí, které jsme nebo nejsme ochotni dát policii. Kdybych přišel před poslance s návrhem, který se v některých zemích uplatňuje, že v podobných případech může policie na omezený čas někoho izolovat, tak si dovedu představit, co bych slyšel o policejním státě. Já jsem připraven takový návrh předložit, ale obávám se, že bych s ním byl velmi rychle vypochodován.

Pokud se prokáže, že policie pochybila, jste připraven dát svou funkci k dispozici?

Já nevím. Myslím, že v tuto chvíli se snažíte lovit senzace na něčem, kde by slušný člověk lovit neměl. Tečka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video