Devatenáct let starou vraždu prověřovala speciální policejní skupina TEMPUS.

Devatenáct let starou vraždu prověřovala speciální policejní skupina TEMPUS. | foto: Policie ČR

Vražda podnikatele Vrby z roku 1993 zůstane neobjasněná. Chyběly důkazy

  • 53
Za vraždu podnikatele Jiřího Vrby, který byl zastřelený v roce 1993 v Praze 4, nepůjde nikdo do vězení. Ačkoli se na poslední chvíli zdálo, že případ objasnil speciální policejní tým Tempus, čtveřici obžalovaných soud osvobodil. Odvolání pak státní zástupci stáhli a verdikt je tak pravomocný.

Ve středu se mělo konat odvolací líčení u Vrchního soudu v Praze, ale bylo zrušeno. Mluvčí soudu Jan Fořt uvedl, že v případě tří obžalovaných byl pravomocný už prvoinstanční rozsudek a minulý týden vzal státní zástupce zpět odvolání i v případě čtvrtého obžalovaného.

„Učinili jsme tak po dohodě se státní zástupkyní, která případ dozorovala,“ řekla iDNES.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vysvětlila, že odvolání podávala ohledně nesprávného provedení jednoho z důkazů, to ale nic neměnilo na důkazní nouzi v případu.

Navíc vznikl právní rozpor: při pravomocném osvobození tří obžalovaných totiž nemohl být čtvrtý souzen za to, že jim pomáhal.

Případ podnikatele zastřeleného v mercedesu osmnácti ranami samopalem v  Hadovité ulici v Praze 4 v listopadu 1993 otevřel tým Tempus. Skupina specializovaná na rozkrývání takzvaných pomníčků ukázala na čtyři možné pachatele vraždy jen měsíc před jejím promlčením (více o obvinění zde).

Čtveřice mužů stanula před pražským městským soudem. Všichni popřeli, že by se něčeho dopustili. Korunní svědek pak dorazil opilý. Sám státní zástupce v závěrečné řeči navrhl zprostit obžaloby pro nedostatek důkazů dva ze čtyř obžalovaných. Soudkyně nakonec zprostila obžaloby pro nedostatek důkazů všechny čtyři.

„Jediným přímým důkazem byla výpověď svědka, který není stoprocentně věrohodný,“ řekla při odůvodňování rozsudku. Další důkazy byly nepřímé, například test všech čtyř na detektoru lži ukázal, že všichni lžou (více o verdiktu zde).

Přestože první „úspěch,“ kterým se tým Tempus prezentoval, nakonec neskončil odsuzujícím verdiktem, v jiných případech se to podařilo. Například za vraždu otrokovického podnikatele Pavla Nevařila poslal zlínský soud na 14 let do vězení jeho osobního strážce Martina Bódiše (více čtěte zde).

,

Nejlepší videa na Revue