Vražda v metru odstartovala razie policie

  • 77
Už po čtyři noci se zahraniční dělníci v hlavním městě pořádně nevyspali. Policisté nyní systematicky probírají jednu ubytovnu za druhou a kontrolují, zda cizinci mají v pořádku doklady, především povolení k pobytu. Nebývale rozsáhlé razie spustili policejní bossové poté, co v pátek v pražském metru Rus Alexander Kručinin zavraždil jednoho příslušníka a pobodal staršího cestujícího.

"Oficiální důvod těchto prohlídek je zvýšený počet loupeží a krádeží, v nichž podle všeho figurují rusky mluvící cizinci," prohlásila policejní mluvčí Eva Brožová.

Kontrolovaní, především Ukrajinci, jsou však přesvědčeni, že policie se vrhla na ubytovny s cizinci kvůli vraždě v metru. Detektiv, jenž se na zátahu podílel, přiznal:

"Zadržených se ptáme i na Kručinina." Během tří nocí policie zkontrolovala 1165 cizinců, kvůli nesrovnalostem v dokumentech si odvedla 171 z nich.

Ruce a doklady na stůl, znělo při razii
"Ruce na stůl! Všichni!" křikne policista v černé uniformě, když vrazí do neútulného lokálu v pražské ubytovně přecpané dělníky ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jeho kolegové v mžiku stojí u všech stolů.

"Nech ty ruce na stole," opakuje mnohem ostřeji další z příslušníků Stálé pořádkové jednotky a instinktivně sahá po služební pistoli. Po páteční tragédii v pražském metru, kdy ruský stavební dělník Alexander Kručinin nožem zavraždil jednoho z jeho kolegů, rychleji než kdy předtím.

Hodiny nad výčepem ukazují šedesát minut do středeční půlnoci. Ubytovna Betonka na pražské periferii Radotín je na nohu kvůli další ze série razií vyprovokovaných páteční vraždou.

Zaskočení gastarbeitři rezignovaně vytahují ošuntělé pasy. Nikdo neutíká. Kolona devíti policejních vozů je dostatečně vyděsí. Na únik pomyslí pouze čtyřicetiletá odbarvená blondýna, jež vyšplhá jen tak v župánku na střechu unimobuňky.

V noční temnotě ji okamžitě objeví kužely policejních svítilen. Policisté ji stáhnou ze střechy a poté, co si obleče barevnou šusťákovou bundu, ji odvedou do upravené policejní dodávky, v žargonu nazývané komora. Nemá totiž doklady.

"Tady bydleli celkem ještě slušně," zhodnotí zkušeným okem Vladimír Podroužek z cizinecké policie. V zatuchlém pokoji čtyřikrát čtyři metry se tísní šest postelí. Špinavé montérky visí na šňůrách natažených ve výši očí, na stole kolem zbytků chleba kličkují brouci. "Občas je to takový zápach, že dovnitř odmítne jít i služební pes."

Čtyřiatřicetiletý elektrikář, jenž se představí jako Alex, se spokojeně usmívá. Prohlídku má za sebou, doklady měl v pořádku. A proto klidně začne líčit své životní útrapy při cestě za živobytím. Na Ukrajině vydělával dvacet dolarů měsíčně, přitom jen za elektřinu platil deset. "Kdybychom neměli pole s bramborami, tak umřem hlady," říká přesvědčivě.

Ženu a dvě děti nechal doma, peníze - asi sto padesát dolarů - jim pravidelně posílá. Pokud mu je neseberou mafiáni, krajané, kteří cizopasí na takových, jako je Alex.

A že to není nic výjimečného: zločinci dělníky odírají třeba hned na autobusovém nádraží, ojedinělá nejsou ani přepadení linek Praha Ukrajina. V pražských Běchovicích například nedávno do ubytovny vtrhli zakuklení ozbrojenci a sebrali vše cenné, včetně starých rádií.

Alexův příběh není nepodobný těm, které vyprávějí ostatní spolubydlící. Ba naopak, všechny jsou jako psané přes kopírák - do Česka přišli, protože jejich rodiny žijí v bídě.

"Toto je můj pas," přesvědčuje policisty postarší chlapík v trenkách a ukazuje jim kus umaštěného papíru - okopírovaný cestovní doklad. "Bojím se, že by mi originál sebrala mafie," vysvětluje. Policisté jsou nekompromisní: Nemáš pas, půjdeš s námi. Když kontrolovaný vidí, že nežertují, zaloví kdesi pod postelí a vytáhne skutečný pas.

Dělníky však neokrádá jenom mafie. Z jejich práce žijí i takzvaní klienti. Dva z nich zrovna přicházejí k překližkovým barákům v Praze-Chuchli. Konvoje přeplněného policisty se nelekají, oni totiž mají povolení v dokonalém pořádku. Při prohlídce nechtěně vytáhnou i dlouhý seznam jmen svých krajanů.

"Přišli vybírat desátky. Ale sebrat je nemůžeme. Nikdo proti nim svědčit nebude," vysvětluje šéf středečního zásahu kriminalista Petr Tomík. Klienti dělníkům shání práci a ubytování, občas díky svým stykům na českých i ukrajinských úřadech pomohou s vyřizováním dokladů. Za to si berou část vydělaných peněz.

Ke konci letošního března napočítaly úřady v Česku pětapadesát tisíc Ukrajinců s povolením k pobytu. Ti měli štěstí, protože většina gastarbeitrů do země přijíždí jenom s krátkodobým turistickým vízem. Vyřízení dlouhodobějšího povolení totiž trvá v lepším případě i půl roku.

Zájemce musí na český konzulát v Kyjevě nejprve pro takzvanou žádost o žádost, podruhé pro samotnou žádost a potřetí se musí na úřad dostavit pro rozhodnutí o žádosti.

Vysvětlovat, že každá cesta je pro chudé Ukrajince obrovskou finanční zátěží, je asi zbytečné. A proto riskují a pracují u nás déle, než jim dovoluje turistické vízum. Policisté při středeční kontrole našli třiadvacet takových dělníků. Nejspíš je čeká návrat do vlasti v režii policejní eskorty.

Kdyby v síti razie uvízl stavební dělník Alexander Kručinin, skončil by pravděpodobně obdobně. Jeho povolení k pobytu vypršelo v březnu a nové nedostal. Kriminalistům mimo jiné vypověděl, že svým zběsilým činem v metru chtěl upozornit na problémy při legalizaci pobytu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video