Medaili převzal Paumer od Topolánka v dopoledních hodinách v Kramářově vile.
Premiér věří, že ocenění hrdinského postoje šestičlenné skupiny, která se v padesátých letech postavila se zbraní v ruce komunistickému režimu, napomůže vyrovnání se s minulostí. ČSSD a KSČM však Topolánkovo gesto zpochybňují. - více zde
"Často se diskutuje o obětech. Myslím si, že bychom měli uvést celou řadu srovnání, kolik lidí například zemřelo na drátech vysokého napětí při pokusu opustit totalitní zemi, kolik lidí zemřelo v komunistických lágrech a podobně,“ uvedl premiér.
Bylo nás šest
Milana Paumera ocenění potěšilo. S negativními ohlasy se prý nesetkal. "Hromada lidí mi volala, já jsem se v sobotu ráno nemohl ani nasnídat. V jedné ruce jsem měl mobil, v druhé pevnou linku," popsal iDNES.cz s úsměvem, jak prožil první chvíle, co se o novince dozvěděl.
Topolánkovo vyznamenání ho těší. "Zdvihlo mi to náladu, bylo to takové nečekané," řekl. "Ne že bych nějak podceňoval Topolánka, je mi celkem sympatický, ale tímhle u mne zabodoval," dodal.
O tom, jak prožíval předání ocenění, o hektickém ránu bezprostředně poté, ale i o českých ženách, kvůli kterým se vrátil zpět do vlasti, hovoří Milan Paumer v rozhovoru iDNES.cz. |
Paumer odmítá být označován za vraha. "Já nevím, jak si oni představují bojovat proti zlu. To jsme po nich měli házet švestkové knedlíky?" řekl při předávání ceny. Podle něj "vražda na tyranovi není vraždou".
Paumer se po komunistickém převratu podílel s Josefem a Ctiradem Mašínovými na několika protikomunistických sabotážních akcích. V roce 1953 se rozhodli utéci na Západ. Dramatický útěk nepřežili další dva členové skupiny - Václav Švéda a Zbyněk Janata, kteří byli dopadeni a později spolu se strýcem Mašínů Ctiborem Novákem popraveni.
I jim podle Paumera patří vyznamenání. "Bylo nás šest. Ti další tři musejí dostat všechno, co my dostaneme, musejí to dostat in memoriam. Za tím si stojím" řekl už dříve Paumer.
. Za svobodu se musí bojovatMilan Paumer v on-line rozhovoru iDNES.cz |
Paumer po příchodu do USA vstoupil do americké armády, sloužil v Koreji. Později se usadil na Floridě, kde pracoval jako letecký údržbář a majitel taxislužby. Do České republiky se na rozdíl od bratří Mašínů vrátil.