Vražda ex-šéfa policie burcuje politiky

Neznámí útočníci zastřelili člena srbského ministerstva vnitra Boska Buhu. Ihned po útoku byl Buha se třemi kulkami v hrudníku rychle převezen do nemocnice, kde však následkům zranění podlehl. Za vlády Slobodana Miloševiče působil Buha jako šéf bělehradské policie. Politici vraždu, za kterou je zřejmě organizovaný zločin, vnímají jako ohrožení bezpečnosti země.

Podle jugoslávské státní televize nejméně dva útočníci začali na Buhu pálit před třetí hodinou ranní, když nasedal před hotelem do svého auta.

Generál Buha, zástupce šéfa srbské policie, je nejvýše postaveným činitelem, který byl zavražděn od pádu režimu Slobodana Miloševiče v říjnu 2000.

Během nepokojů, které vedly k sesazení bývalého jugoslávského prezidenta, odmítl splnit rozkaz k zásahu zvláštních jednotek proti demonstrantům útočícím na parlament. Také se tajně sešel s prodemokratickými předáky.

Jugoslávský ministr zahraničí Goran Svilanovič označil Buhovu vraždu za znak skutečného ohrožení bezpečnosti země. "Jediné skutečné nebezpečí ohrožující bezpečnost země je spojení mezi organizovaným zločinem a policejní a parapolicejní mocí," řekl Svilanovič.

Podle člena Demokratické strany Srbska (DSS) Dragana Jokiče je vražda generála Buhy "útokem na stát". Dokič byl v pátek jmenován do čela ministerstva vnitra stínové vlády, kterou sestavila DSS.

"Ať už to bylo osobní vyrovnávání účtů nebo varování úřadům, jde o státní záležitost, protože byl zabit policejní generál, jeden z hlavních státních činitelů," řekl Jokič

Bývalý šéf bělehradské policie Marko Nicovič podle vraždy usuzuje, že od října 2000 se změnilo jen málo. "Existuje ještě šedá zóna, z níž lidé mající moc útočí na stát," řekl Nicovič.

Pro vraždu bylo podle Nicoviče několik důvodů. Buha například často tvrdil, že je velmi dobře informován o stycích mezi organizovaným zločinem a bývalým režimem."

"Pravděpodobně byl svědkem některých událostí, které by mohly diskreditovat někoho z nynější vlády. Nebo se stal obětí pomsty určitých struktur policie právě proto, že se zařadil do nové vlády," míní Nicovič.

Reformisté v Srbsku často obviňovali členy bezpečnostních sil z Miloševičovy éry ze spojení s organizovaným zločinem a podílu na politicky motivovaných zločinech včetně zabíjení. Poté, co se dostali k moci, však mnoho vysoce postavených policistů ponechali v úřadech.

Bývalého šéfa srbské policie a zaměstnance ministerstva vnitra Boska Buhu zastřelili neznámí útočníci. (10. června 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video