Psycholog Jiří Jelen

Psycholog Jiří Jelen | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Vražd jako na oslavě v Petřvaldu bude přibývat, soudí psycholog

  • 22
Cizinec, který vyvraždil rodinu své bývalé partnerky, jednal zřejmě chladnokrevně, podle předem připraveného plánu. Myslí si to psycholog a soudní znalec Jiří Jelen. "Tato trestná činnost se tu bude rozšiřovat tak jako jiné kategorie trestných činů, které dříve nebyly běžné," říká.

Co bylo podle vás motivem činu?
Pomstychtivost. A podle toho, co jsem o případu slyšel, tak nejpravděpodobněji žárlivost. Svědčí o tom to, že zastřelil nejen svoji bývalou partnerku, ale současně se ta jeho žárlivost a zášť projevila i vůči jejímu novému partnerovi. To je důkaz žárlivosti, ale také projev závisti. Uvažoval pravděpodobně v tom duchu: Jestliže ji nemůžu mít já, tak ji nebudeš mít ani ty...

Proč ale zastřelil kromě mladého páru i rodiče své bývalé partnerky?
Tady jde jen o hypotézu: pravděpodobně jim dával za vinu, že nějakým způsobem ovlivnili svoji dceru nebo ji přímo motivovali k rozchodu s ním. Ale důvody mohly být ještě jiné, třeba spolu měli v minulosti nějaký konflikt. V každém případě obecně platí, že čím více nás něco nebo někdo přitahuje, náš zájem se rozšiřuje i do okolí tohoto objektu. Rozšíření pomstychtivosti na osoby blízké je toho příkladem.

Rodinný masakr se čtyřmi oběťmi je u nás zcela výjimečný. Může mít na tom podíl původ pachatele?
Jsou samozřejmě národy impulzivnější či temperamentnější a daly by se jistě přisoudit i jiné obecně příznačné znaky. Ale v každém i sebevíc horkokrevném národě vždycky najdete rozložení osobností od zdravých až po psychopatické. Nedá se to proto zobecňovat.

Čili nešlo o projev "horké krve"?
Spíš o projev poruchy osobnosti, která neměla vypěstované dostatečné morální zábrany a neunesla životní okolnosti.

Máte na mysli jeho rozchod s partnerkou.
Ano. Pravděpodobně se s rozchodem nesmířil a neustále tím jejich partnerským vztahem žil. Asi se mu nepodařilo navázat nový partnerský vztah, jinak by rozchod zřejmě překonal novými emocemi. Proto ve svých představách dále žil partnerským vztahem, který měl pro něho velkou atraktivitu. Prožíval pocity křivdy, nespravedlnosti a ublíženosti, které přerostly až do onoho osudového - když ne já, tak nikdo...

Takže si naplánoval, co udělá?
Určitě nešlo o náhlý akt v afektu, ale o předem promyšlený plán. Svědčí o tom už to, že pronikl mezi uzavřenou společnost na oslavu, kam nebyl pozván, i to, že to odnesli hned čtyři lidé.

Vrah sám měl být pátou obětí střelby, ale zatím žije. Chtěl zemřít?
Jsem přesvědčen, že ano. Chtěl se pomstít a ve chvíli, kdy zastřelil svoji lásku, ztratil smysl své vlastní existence, svého života. V obdobných případech jednají lidé vždy stejně - s cílem zemřít také.

Nenechávají se masoví vrazi ovlivnit jinými případy z praxe, případně filmy, a pokud ano, neznamená to, že jich bude i u nás přibývat?
Zdravého člověka s funkčním svědomím neovlivní zprávy o hrůzách ani filmy, ale narušené osobnosti podněcují a inspirují k nápodobě. Podobných případů, jaký se odehrál v Petřvaldě, určitě přibude. I tato trestná činnost se tu totiž bude rozšiřovat tak jako jiné kategorie trestných činů, které dříve nebyly běžné.


Video