Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží | foto: Profimedia.cz

Vraťte se, ale musíte popřít své kořeny, vzkázala Barma uprchlíkům

  • 1
Vojenská junta vzkázala tisícům barmských uprchlíků z etnika Rachinů, kteří utekli kvůli perzekucím do sousedního Thajska, že se mohou vrátit. Má ale podmínku. Musí popřít svoje kořeny a uznat, že jsou Bengálci, které vojenští generálové oficiálně uznávají jako menšinu. Rachinové se přesto obávají, že jim v rodné zemi hrozí smrt.

Dohody o návratu uprchlíků dosáhli ministři zahraničí Thajska a Barmy na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Problém s emigranty z muslimského kmene Rachinů, kteří se kvůli útlaku barmské vojenské vlády často vydávají na svých bárkách na dlouhou cestu přes moře za lepším osudem, ale dohoda zřejmě neřeší.

Uprchlíci totiž při návratu musí prokázat, že jsou příslušníky jiné etnické skupiny, a to Bengálců. Tu totiž vojenská vláda v Barmě na rozdíl od Rachinů uznává. Důkazy musí obsahovat potvrzení od příbuzných a další dokumenty.

Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží.

Rachinové se ale obávají, že jim ani vyřízení příslušných dokumentů nedá záruku klidné existence v oblasti, kterou obývají už tisíc let. Podle humanitárních organizací se jim totiž budou chtít vojenští vládci pomstít za útěk a v tom případě jim hrozí i smrt.

Barmská junta: Rachinové nejsou občané

Muslimské etnikum Rachinů žije především na západě země. Generálové neuznávají Rachiny jako jednu ze 130 etnických menšin a mimo jiné jim upírají občanství. "Rachinové například nesmějí uzavírat sňatky mimo své etnikum, nesmějí pracovat pro vládu ani volit. Svobodně se nesmějí pohybovat ani mimo území, které jim vymezila vláda," říká Benjamin Zawacki z organizace pro lidská práva Amnesty International.

Na problém s Rachiny upozornily v lednu snímky, které se podařilo získat televizní stanici CNN. Čluny thajské pobřežní stráže na nich táhnou bárky s barmskými uprchlíky na otevřené moře, kde je Thajci údajně nechali bez jídla a pití napospas osudu. V rozbouřených vodách se pak utopilo minimálně 550 Barmánců. - o krutém zacházení s uprchlíky si přečtěte zde

Mnozí z nich navíc měli na těle stopy po násilném zacházení. Thajská vláda obvinění dlouho popírala. V exkluzivní rozhovoru pro televizní stanici CNN kontroverzní praktiky armády připustil až thajský premiér Apchisit Vedžadžíva. - přečtěte si Thajský premiér připustil kruté zacházení s barmskými uprchlíky

Cesta Rachinů za lepším osudem často končí v thajských uprchlických táborech. Podle Bangkoku jich v devíti táborech při hranici s Barmou žijí desetitisíce. Thajci ale ilegální imigranty nevidí rádi a tvrdí, že jediným důvodem jejich útěku je cesta za prací.

RACHINOVÉ

- Kromě Thajska prchají Rachinové především do Bangladéše. V současnosti tam žije v uprchlických táborech asi 230 tisíc Rachinů, kteří opustili své prastaré domovy v severozápadní Barmě po desítkách let pronásledování ze strany vojenských vládců.
- Hodně z nich se odsud vydává na dalekou cestu do Malajsie a mnozí tam uspěli. To povzbuzuje další, aby se pokusili podniknout stejnou cestu se všemi jejími riziky. Zoufalí Rachinové zaplatí leckdy i 300 dolarů námořníkovi, aby je dopravil do Malajsie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video