Důl Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku (1. dubna 2011)

Důl Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku (1. dubna 2011) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vrátíme se k těžbě uranu, plánuje ministerstvo průmyslu

  • 28
Těžba uranu v České republice by se v budoucnu mohla rozšířit. Napovídají tomu alespoň plány ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého by těžba vedla ke stabilizaci dodávek paliva pro jaderné elektrárny.

Podporu těžby uranu vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek ve Zprávě o aktualizaci Státní energetické koncepce, uvedlo Aktuálně.cz.

"K uvedeným zdrojům, které jsou sledovány v energetických bilancích, přistupuje i podpora tuzemské těžby uranu, která by mohla umožnit stabilizaci zajištění paliva pro jaderné elektrárny," cituje server ze zprávy. Podle údajů ministerstva pochází z domácí suroviny zhruba 40 procent jaderného paliva.

Ministerstvo průmyslu a obchodu o budoucí těžbě otevřeně nehovoří. Oklikou ji ale připouští a spojuje ji s postojem Evropské komise. Česko je přitom v celé Evropské unii jedinou zemí, kde se uran dodnes těží.

Zásoby uranu

Rožná (Vysočina): 500 tun
Brzkov-Věžnice (Vysočina): 3,1 tisíce tun
Mečichov (Jihočeský): 1,2 tisíce tun
Hamr (Liberecký): 25 tisíc tun
Stráž (Liberecký): 5 tisíc tun
Osečná-Kotel (Liberecký): 15 tisíc tun
Břevniště (Liberecký): 4,2 tisíce tun
Hvězdov (Liberecký): 2 tisíce tun

Zdroj: Aktuálně.cz

"Evropská komise v posledních letech klade vysoký důraz na využívání domácích surovin členských zemí s cílem snížit často obrovskou dovozní závislost EU. Těžba uranu je strategickou výhodou České republiky a některé členské státy EU naopak uvažují o otevření nebo znovuotevření svých ložisek uranu," sdělil mluvčí resortu Pavel Vlček. Podle něj má ČR několik ložisek uranu, z nichž dvě mají potenciál těžby.

Tuny uranu pod Českem

Česká republika v současné době těží rudu z dolu Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku. Těžba tam byla před čtyřmi lety prodloužena na dobu neurčitou. Kromě toho má dalších sedm významných uranových ložisek, z nichž pět leží v Libereckém kraji. Celkem z nich lze vytěžit až 56 tisíc tun uranu.

Kocourek dal už dříve najevo, že by rád rozšířil mimo jiné i těžbu hnědého uhlí s tím, že by stát měl prolomit limity v severních Čechách. Podle něj ale ne za cenu vyvlastňování majetku místních obyvatel. O prolomení limitů ale zatím nebylo definitivně rozhodnuto. Vláda také zatím neprojednala ani výše citovanou zprávu.

Aktualizace Státní energetické koncepce

Je materiál, který vzniká na půdě ministerstva průmyslu a obchodu. Počítá se dvěma scénáři. První chce více využívat domácích zdrojů a zároveň snižovat energetickou náročnost státu. Druhý počítá s nahrazením uhlí biomasou a zemním plynem. V současné době se ČR řídí energetickou koncepcí schválenou v roce 2004.

O uranu mimo jiné zpráva hovoří: K trvalému udržení dovozní energetické závislosti na optimální úrovni by také mohlo do budoucna velmi významně přispět kultivované využití značných domácích zásob uranové rudy, neboť podíl jaderné energetiky již nyní tvoří přibližně 20 % z energetického mixu primárních energetických zdrojů České republiky a je předpoklad růstu tohoto podílu.

Úvahy státu o rozšíření těžby uhlí nebo uranu vznikají v rámci přípravy nové energetické koncepce státu. Už nyní se proti nim ozývají hlasité protesty. "Plány na těžbu uranu jsou naprosto nesmyslné," řekl Aktuálně.cz Josef Jadrný, jeden z hlavních organizátorů protestních akcí.

Podle Jadrného se dobývání uranové rudy ekonomicky nevyplatí. Po těžbě navíc v podzemí u Stráže pod Ralskem zůstává stále až pět milionů tun kyseliny sírové.

Těžba bude bez kyseliny, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo se ale odpůrcům těžby brání. "Počítáme s tím, že musíme podporovat výzkum technologií a postupu těžby uranu, aby byl dopad využívání ložisek na obyvatele a přírodu České republiky zcela minimalizován. O možnosti využití u nás dříve používané metody těžby pomocí vyluhování horniny kyselinou sírovou nemůže být řeč," dodal Vlček.

Podle něj není pravdou to, že by se těžba rudy ekonomicky nevyplatila. "Vláda na dolu Rožná umožnila v těžbě pokračovat pouze za podmínek její ekonomické výhodnosti, což je každoročně vládě prokazováno," hájí úvahy státu Vlček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video