Barack a Michelle Obamovi při prohlídce mešity Istiqlal v Jakartě s Imámem Alím Mustafou Jaqubem (10. listopadu 2010)

Barack a Michelle Obamovi při prohlídce mešity Istiqlal v Jakartě s Imámem Alím Mustafou Jaqubem (10. listopadu 2010) | foto: AP

Vrátil jsem se do své vesnice, žertoval Obama v Indonésii. Vyhnala ho sopka

  • 24
Sopka Merapi uspíšila odjezd amerického prezidenta Baracka Obamy z Indonésie. Šéf Bílého domu si přesto v zemi svého dětství mohl alespoň na chvíli užít popularity, jaké se mu v USA už delší dobu nedostává. Na univerzitě se dočkal přivítání jako nějaká rocková hvězda, uvedla agentura Reuters.

A Obama si návštěvu Indonésie, kde bydlel coby malý chlapec, užil navzdory mraku sopečného popela, který se vznáší nad částí země.

"Assalamu'alaikum," spustil na úvod svého projevu na indonéské univerzitě a v místním jazyce tak oslovil shromážděný dav tradičním pozdravem, jenž v překladu znamená "Mír s vámi".

Na šest tisíc nadšených studentů, učitelů a úředníků pak propuklo v jásot pokaždé, když americký prezident promluvil v jejich řeči nebo se zmínil o nějaké indonéské památce. "Pulang kampung, nih," rozesmál Obama dav větou, která znamená něco jako "Vrátil jsem se do své vesnice".

Když prezident tančí, všichni se smějí

Obama pobavil při návštěvě v Indii topornými pohyby

Později se ale prezident věnoval závažnějším tématům jako demokracie či náboženství. Indonésii například označil jako zemi, z níž by si měl zbytek světa vzít příklad, jak může rozvojová země přijmout demokracii.

Dále připustil, že přes jeho snahu o změnu jsou vztahy USA s islámským světem stále napjaté. "Vztahy mezi Spojenými státy a muslimskými komunitami drhnou už dlouhé roky. Coby prezident jsem si stanovil jako prioritu tyto vztahy obnovit. Jasně jsem dal najevo, že Amerika není a nikdy nebude ve válce s islámem," prohlásil.

Vůz s americkým prezidentem Barackem Obamou projíždí Jakartou (10. listopadu 2010)

Vůz s americkým prezidentem Barackem Obamou projíždí Jakartou (10. listopadu 2010)

Vyzval obě strany, aby zanechaly nedůvěry a podezřívání a společně bojovaly proti terorismu. Obyvatelé Indonésie jakožto nejlidnatější muslimské země na světě by podle něj měli odmítat násilný extremismus.

Barack Obama při projevu na University of Indonesia (10. listopadu 2010)Aby dodal váhu svým slovům, navštívil největší mešitu v zemi. Snažila se k tomu přispět i jeho choť Michelle. Do mešity přišla s šátkem přes vlasy, přestože to indonéské zákony od nemuslimských žen nevyžadují.

V době, kdy první pár USA navštívil mešitu, se před svatostánkem sešlo na 150 demonstrantů, z nichž někteří měli na obličejích masky s Obamovým obličejem. Podle agentury AP to byli členové malé politické skupiny s prohlášením o ekonomické nadvládě Západu.

Jakarta byla po Indii druhou zastávkou Obamova desetidenního asijského turné. Z Indonésie odletěl na summit G20 do Jižní Koreje o několik hodin dříve, než původně plánoval. Na vině byl vulkanický popel z probuzené sopky Merapi, který může představovat nebezpečí pro letecké motory.

Sopka Merapi (10. listopadu 2010)

Sopka Merapi (10. listopadu 2010)

Činnost vulkánu ležícího asi 500 kilometrů od metropole sice už není tak intenzivní jako v době dvou nedávných výbuchů, přesto je stále ještě příliš silná na to, aby dokázala potrápit místní obyvatelstvo. Počet obětí sopky se zvýšil na 191 poté, co záchranné čety operující v okolních vesnicích zasypaných popelem objevily čtyři desítky dalších těl (více o sopce Merapi čtěte zde).

Červená značka - sopka Merapi, modrá značka - Jakarta

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video