Vrahovi nevyšlo svést mord na bratrance

Čtyři roky bylo zahrabáno tělo zastřeleného Tomáše Halamy v lese nedaleko Letkova u Plzně. Až v říjnu 2001 zatelefonoval Ladislav Barčák policistům a řekl jim o mrtvole. Tehdy svedl vraždu na bratrance. Jenže na lavici obžalovaných nakonec usedl Barčák. Soud ho poslal na 13 let do vězení za vraždu.

Listopadový rozsudek Krajského soudu v Plzni potvrdil i pražský vrchní soud. Verdikt je tak pravomocný a nelze se proti němu odvolat.

Odvolací senát při odůvodňování rozsudku poukazoval podle ČTK na to, že Barčák svou výpověď několikrát změnil - vždy podle toho, jak vyšetřovatelé objevovali nové důkazy. "Ty ho však nakonec z vraždy jednoznačně usvědčují," uvedl soud.

Pětatřicetiletý Barčák nejprve policistům tvrdil, že mu Halama dlužil peníze. Proto ho pozval do domku v Letkově, kde ho Barčákův bratranec omráčil tupým koncem sekery. Úder prý Halamu zabil.

I prostřelenou hlavu dokázal Barčák zdůvodnit. "Když jsme zjistili, že je mrtvý, tak jsme do něho vystřelili několik ran z pistole, abychom vyzkoušeli nový tlumič," řekl.

Nakonec Barčák změnil výpověď a přiznal, že Halamu zastřelil on a nikdo jiný u toho nebyl. Až pak si přizval bratrance, aby mu pomohl převézt tělo zabalené v koberci do lesa. Tam ho později s jiným známým zakopal.

"Byl jsem závislý na pervitinu. Konzumoval jsem až sedm gramů týdně. Halama mi ho dodával. Chtěl jsem s braním drog skoncovat, a proto jsem ho pozval do Letkova, abych s ním ukončil kontakty," vypověděl.

"Když jsem mu pohrozil, že pokud mi bude dál drogu nabízet, udám ho policii, začal mne bít. Klečel na mne. Jak jsem se dostal k pistoli, to už si nepamatuji," snažil se Barčák soudce přesvědčit o nutné obraně.

Ani tuto verzi mu soud neuvěřil. "Bylo zřejmé, že si výpověď předem pečlivě připravoval, protože nebyl schopen reagovat na otázky," odůvodnil listopadový rozsudek předseda plzeňského senátu Zdeněk Minařík.

Mrtvolu chtěl ukázat družce
Barčáka před soudem usvědčila jeho bývalá družka. Vypověděla, že se jí přiznal k vraždě. Chtěl, aby mu šla pomoci odklidit mrtvolu. Když to odmítla, vzal si od ní alespoň igelitový ubrus, do něhož zabalil prostřelenou hlavu.

"Ještě se jí ptal, jestli se nechce na mrtvolu jít alespoň podívat. Přitom prý nevypadal vůbec rozrušeně," uvedl Minařík.

Muže, kteří Barčákovi pomáhali ukrýt mrtvolu, nebylo možné stíhat za neoznámení trestného činu. "Bylo to už promlčené," vysvětlil soudce.

Kradl a loupil v zahraničí
Podle soudních znalců nebude snadné Barčáka napravit. Do křížku s paragrafy se dostal už v Rakousku, kam se svým otcem emigroval před rokem 1989. Byl odsouzen za loupež a vypovězen ze země do roku 2048.

"V Německu byl odsouzen za vykradení kanceláře," připomněl soudce další Barčákův hřích. Po roce 1989 se vrátil do Čech a začal podnikat. V Plzni si zřídil nevěstinec.

"Narkotika mne připravila o přátele, ztratil jsem kvůli nim veškerý majetek. Teď už tři roky nejsem na drogách závislý. Předtím jsem trpěl stihomamem, halucinacemi," tvrdil Barčák.

,

Nejlepší videa na Revue