Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Vrah z psychiatrie před soud nepůjde, byl nepříčetný

  • 16
Státní zástupce zastavil stíhání muže, který zabil spolupacienta na psychiatrické klinice v Praze na Karlově. Podle znalců byl nepříčetný a musí se léčit. Muži hrozil trest deset až osmnáct let vězení.

"Až rozhodnutí o zastavení stíhání nabude právní moci, tak bude podán soudu návrh na ústavní léčbu," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Policie spis s návrhem na zastavení stíhání a na podání návrhu na nařízení ústavní léčby státnímu zastupitelství podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové předala 10. února. "Osoba trpěla závažnou duševní chorobou a muž nebyl schopen ovládat své jednání, což vyplynulo ze znaleckých posudků," řekla Kropáčová.

Policie přijala hlášení o události 2. ledna před třetí hodinou ranní. Personál nemocnice policistům ohlásil, že při incidentu mezi dvěma pacienty utrpěl třiačtyřicetiletý muž smrtelná poranění. Policie pak zadržela podezřelého šestatřicetiletého muže. Podle některých médií druhého pacienta ukopal.

Psychiatr Martin Jarolímek dříve řekl, že "úskalím" ústavní ochranné léčby je, že o tom, kdy bude pacient propuštěn, rozhoduje lékař. "Na rozdíl od výkonu trestu, kde je jasně stanovená sazba," uvedl Jarolímek, který je prezidentem občanského sdružení Česká asociace pro psychické zdraví. Organizace pomáhá lidem s psychickým onemocněním a jejich příbuzným.

"Ochranné ústavní léčení někdy musí skončit. Někdy trvá pět let, někdy deset let, což by bylo v případě zabití asi na místě. Potom se ale ústavní forma léčení převede do ambulantní. To znamená, že soud vybere psychiatra, nejlépe v místě trvalého bydliště pacienta, k němuž by pacient měl docházet," řekl již dříve Jarolímek. Může to být podle něho i proti vůli lékaře a soud nemusí nijak zajistit, že jej pacient bude navštěvovat.

Podle Jarolímka personál psychiatrické kliniky zřejmě pochybil. Agresivní psychotický pacient byl podle něho hospitalizován poté, co napadl svého otce. Personál kliniky jej údajně umístil na částečně obsazený vícelůžkový pokoj se zvýšeným dohledem; nepodal mu však zklidňující léky. Neuložil jej prý přitom do speciální jednolůžkové izolace, která byla prázdná.

Agresivní pacient v noci podle Jarolímka napadl v koupelně druhého; ošetřovatel se zdravotní sestrou je podle něj odvedli na jejich lůžka a odešli pro pomoc. Oddělení prý zůstalo bez dozoru, do jejich návratu byl napadený pacient údajně ukopán k smrti. Jarolímek uvedl, že chronologii incidentu sestavil na základě výpovědí informovaných zdrojů z kliniky.

Přednosta kliniky Jiří Raboch tehdy lednový incident komentovat nechtěl.

,

Video