Brandejs s Motlem zavraždili zaměstnavatele, který k nim byl laskavý a koupil jim i letenky do Česka. Ilustrační foto.

Brandejs s Motlem zavraždili zaměstnavatele, který k nim byl laskavý a koupil jim i letenky do Česka. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Vrah odsouzený v Anglii na doživotí už nechce do českého vězení

  • 3
Vladimír Brandejs, kterého loni v únoru britský soud poslal za vraždu na doživotí, změnil názor a trest si chce odpykat v Británii. Stáhl svou žádost o výkon trestu v Česku. Spolu s Jiřím Motlem zavraždili kvůli penězům svého zaměstnavatele. Motl žádost o přesun do Česka nestáhl.

O tom, že Brandejs svou žádost stáhl, informovala soudkyně Danuše Slouková. Odvolává se na anglické úřady.

Vladimír Brandejs chtěl už původně zůstat v Británii. Několik měsíců poté, co si o výkon trestu v Česku požádal Jiří Motl, si ale zažádal také.

Motl si podal žádost o výkon trestu v Česku již před rokem. Brandejsovu obdržel středočeský krajský soud letos na jaře. Žádostí Motla se již začal soud zabývat a v květnu uznal britský verdikt. Uznání britského rozsudku českým soudem je předpokladem pro to, aby mohl soud rozhodovat o samotné žádosti o výkon trestu v českém vězení. - čtěte Pražský soud potvrdil vrahovi britské doživotí

Majitele stavební firmy Pavaize Iqbala ubili paličkou a pánví v prosinci 2006 v jeho domě v anglickém Boltonu. Zatímco Motl účast na vraždě Iqbala vytrvale popíral, Brandejs se k vraždě přiznal. Motl tvrdil, že stál v době vraždy před domem.- čtěte Čeští vrazi dostali doživotí

Zabili zaměstnavatele, který jim koupil letenky domů

Oba muži, kteří oběti ukradli 600 liber (asi 18 700 korun) a pozlacený mobilní telefon, po činu z Británie uprchli zpět do České republiky. Česká policie na britskou žádost oba uprchlíky po jejich zatčení vydala.

Podle britského rozsudku může být Motl propuštěn nejdříve po 28 letech strávených v žaláři a Brandejs po 17,5 roku. List Manchester Evening News ale již dříve upozornil na to, že pokud by si chtěli trest odpykat v domovském státě, mohly by jim české soudy přísné rozsudky zmírnit.

Britský soudce Michael Henshell podle listu při vynášení rozsudku poukázal na mimořádnou brutalitu a na chladnokrevnou zradu slušného člověka. Pavaiz Iqbal svým vrahům nabídl přátelství a prokázal jim laskavost - například jim koupil letenky zpět do Česka.

K možnosti zmírnění trestu v Česku Henshell řekl, že české úřady by měly rozhodně přihlédnout k okolnostem zločinu.

Trestní sazba za vraždu je v Česku až 15 let vězení. Pokud se jí pachatel dopustí například s úmyslem obohatit se nebo ji spáchá zvlášť trýznivým nebo surovým způsobem, můžou mu soudy uložit i výjimečný trest, tedy až 25 let vězení, popřípadě doživotí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video