Rostislav Roztočil u Krajského soudu v Praze poprvé vypovídal v obnoveném líčení

Rostislav Roztočil u Krajského soudu v Praze poprvé vypovídal v obnoveném líčení | foto: David Port

Vrah o Roztočilovi: To není ten pán, s kterým jsme to udělali

  • 8
Rostislav Roztočil poprvé vypovídal před soudem, který se zabývá tím, jestli je skutečně vinen vraždou egyptského studenta z roku 1975. Poté co zopakoval, že je nevinen, stanul před porotou Jan Bašista. Ten si jako spoluviník odseděl 15,5 roku. Roztočila údajně vůbec nepoznal.

"Já tohoto pána vůbec neznám. To není ten Roztočil, kterého já znám," zahájil Bašista svou řeč.

Soudkyně ho vyzvala, aby "svého" Roztočila ukázal na fotografiích z původního vyšetřování. Stejně jako před více než třiceti lety ukázal číslo 9, na kterém je mladý Rostislav Roztočil.

"To nedokáži vysvětlit. Tento pán ale není ten, se kterým jsme to udělali," neustále tvrdil zmatený Bašista.

O vraždě egyptského studenta, za kterou si odseděl patnáct a půl roku prohlásil: "Araba jsme udělali."

"Ota (Pelant) řekl, že zná jednoho cizince, který má hodně peněz, a že by bylo dobré mu je vzít," doplnil, co bylo motivem.

Roztočil obvinil tajné služby
Rostislav Roztočil předtím zopakoval, že je nevinný. "Nevraždil jsem a ze čtveřice lidí, kteří se měli na vraždě podílet, znám jen jediného, Otakara Pelanta," uvedl Roztočil u Krajského soudu v Praze.

Podle něj šlo o komplot československých tajných služeb. Tvrdil, že při emigraci odvezl do zahraničí nějaké materiály vojenského charakteru. Vadit podle něj mohlo i to, že v sedmdesátých letech vozil důležité technické materiály inženýrům do západního Německa.

Policie výslechy opakovat nebude
Třebaže krajský soud případ vraždy studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho znovu otevřel, nebyl Roztočil ani jeho advokátka zcela spokojeni. Chtěli, aby se opakoval nejen soudní proces, ale i předchozí kroky, které mu předcházely po zahájení trestního stíhání.

Vadí jim i to, že soud ponechal Roztočila ve vazbě, ačkoliv se do Česka dobrovolně vrátil. Jejich stížnost ale odvolací soud zamítl. Nakonec se Roztočil obrátil až na Ústavní soud. - více zde

Rostislava Roztočila proslavil zejména jeho útěk z věznice na Borech spolu s Romanem Čabradou v roce 2005. - více zde

Roztočila chytila  policie v Německu, ale později ho propustila na svobodu. Česká republika požádala o jeho vydání. Vrchní zemský soud v německém Stuttgartu si ale stanovil podmínku, že musí být obnoven jeho proces. - více zde

Údajný vrah se nakonec rozhodl dobrovolně vrátit do Česka, protože chce dokázat svou nevinu. V prosinci přiletěl ze Stuttgartu na letiště v Ruzyni, kde ho zadrželi policisté. Spolu s ním přiletěla i jeho sestra Stanislava Ruppová. - více zde

Případ Rostislava Roztočila v datech

  • konec ledna 1975 - Egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho svědci viděli naposledy při odchodu z koleje.
  • červen 1975 - Policisté našli v řece Labi u obce Obříství na Mělnicku mrtvolu svázanou drátem a zatíženou závažím. Totožnost mrtvého se však nepodařilo policii zjistit.
  • březen 1979 - Policie dostala anonymní udání, ve kterém jeho autor naznačuje, že mrtvým je el Kallini, a za jednoho z pachatelů označil Roztočila.
  • únor 1980 - Rostislav Roztočil emigroval.
  • 1982 - Policisté obvinili uprchlého Roztočila z vraždy. Podle nich společně s dalšími muži cizince umlátil kladivem kvůli penězům. Československo požádalo o vydání Roztočila ke stíhání. Rakousko, kde tehdy uprchlík žil, odmítlo.
  • srpen 1985 - Nejvyšší soud ČSSR odsoudil Rostislava Roztočila za vraždu na 24 let vězení (později mu byl trest snížen na 19 let).
  • 1991 - Roztočil požádal české úřady o vydání nového pasu. Získal ho a později mu úřady pas vyměnily ještě dvakrát. V roce 1991 na něj přitom Krajský soud v Praze vydal zatykač a Česko požádalo Německo o Roztočilovo vydání. Německé úřady to odmítly s tím, že není jisté, zda by se Roztočil dočkal obnoveného spravedlivého procesu. Do Česka začal jezdit někdy v roce 1993.
  • září 2000 - Policisté zatkli Roztočila na hranicích s Německem a poslali ho do vězení. Roztočil předtím jezdil do České republiky sedm let a nikdo si ho nikdy nevšiml.
  • 8. listopadu 2005 - Společně s Romanem Čabradou se Roztočilovi zdařil útěk z věznice na plzeňských Borech. - více zde
  • 12. listopadu 2005 - Německá policie zatkla Roztočila u jeho sestry v městečku Bietigheim-Bissingen nedaleko Stuttgartu. -více zde
  • 1. prosince 2005 - Středočeský krajský soud začal projednávat případné obnovení případu staré vraždy. Roztočil u něj nevypovídal, byl v té době v Německu ve vazbě a čekal zda ho úřady vrátí zpět do Česka. Němečtí soudci ho však nakonec propustili na svobodu a českou žádost o vydání zamítli.
  • 18. prosince 2006 - Rostislav roztočil se dobrovolně vrátil do Česka. Na letišti Ruzyně ho zatkli policisté.
  • 19. prosince 2006 - Krajský soud v Praze rozhodl o obnově procesu Rostislava Roztočila.

Zdroj: MF DNES

,

Video