Vrah leží bez dozoru v nemocnici

  • 35
Praha - V pražské nemocnici Na Františku leží muž, který byl odsouzen za vraždu k 18 letům vězení. Kvůli tomu, že se Roman Moravec musí podrobit operaci břicha, mu Městský soud v Praze na půl roku přerušil výkon trestu. Odsouzeného pacienta nehlídá policie ani vězeňská služba. Jeho zdravotní stav je natolik vážný, že musí být na jednotce ARO.

Vězně musela eskorta do nemocnice převézt, protože vězeňská nemocnice na Pankráci mu nemohla poskytnout náležitou péči. "Vězeň se musel podrobit velmi specializovanému zákroku, na který naše nemocnice nemá vybavení," řekl iDNES mluvčí vězeňské služby Štěpán Žežula.

Sanitka muže do nemocnice přivezla v sobotu, poté ho dva dny střežila vězeňská služba. Od pondělí ho ale už hlídat nesmí, protože mu soud trest přerušil. "Pokud je muž odsouzen, vězeňská služba má povinnost vězně hlídat. Když mu soud přerušil výkon trestu, je nyní mimo naše pravomoce," vysvětlil Žežula.

Muž skončil na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde je napojen na přístroje. Podle vedení nemocnice s ním personál jedná jako s normálním pacientem.

"Pro nás je to především pacient a nepátráme po jeho trestním rejstříku. Jiná věc by byla, kdyby zde ohrožoval ostatní pacienty," řekl mluvčí nemocnice Jan Hacker. Dodal, že pacientův stav je navíc natolik špatný, že nemůže nikoho ohrozit. "Zdravotní stav pacienta je vážný, že musí být na ARO, kde je napojen na přístroje."

Vězeňská služba připustila, že se jedná o velmi nestandardní postup. Nebývá zvykem, aby o přerušení výkonu trestu rozhodoval soud. "Podle zákona rozhoduje o přerušení ze zdravotních důvodů ředitel věznice. Nyní je odsouzený mimo naše pravomoce a dozorvat by ho měla policie či soud," podotkl Žežula.

Podle předsedy senátu Luboše Vlasáka není možné hlídat člověka, kterému byl přerušen výkon trestu. "Pokud by ho někdo dozoroval, bylo by to omezování osobní svobody. I když se jedná o odsouzeného za vraždu, nelze v rozhodnutí o přerušení výkonu trestu rozlišovat mezi jednotlivými odsouzeným," řekl.

Ani policie nevidí důvod, proč hlídat člověka, který má přerušený výkon trestu, i když je odsouzený za vraždu. "Není žádný zakonný důvod, proč tohoto muže nějak střežit. Pohlíží se na něj jako na řádného občana," uvedla policejní mluvčí Iva Knolová.

Pokud by tedy někdo chtěl, aby byl vězeň s přerušeným výkonem trestu hlídán, musí o to výslovně zažádat. Musí k tomu však být důvod a člověk musí předložit důkazy o svém ohrožení na životě. "Pokud by se někdo cítil touto osobou ohrožen a požádá o ochranu na základě důvodných podezření, bude tento muž samozřejmě hlídán," dodala Knolová.

Podle vedení nemocnice však k dozoru odsouzeného pacienta není důvod. "Muž nemůže nikoho ohrožovat, protože jeho zdravotní stav je velmi vážný. Navíc nikdo z pacientů a většina zaměstnanců nevěděla, že muž je odsouzený za vraždu. Nikdo se tedy necítil být ohrožen," řekl Hacker.

Dvanáctkrát soudně trestaný muž se v Roprachticích na Semilsku v noci z 28. na 29. prosince 1993 vloupal do domku jednasedmdesátileté ženy. Když ho vyrušila, brutálně ji napadl a usmrtil. Z domku odnesl větší množství vkladních knížek, které později spálil. Krajský soud v Hradci Králové ho odsoudil k výjimečnému úhrnnému trestu 18 let odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Moravcovi nyní zbývá ještě deset let vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video