Povstalci Talibanu skládají zbraně výměnou za nový život.

Povstalci Talibanu skládají zbraně výměnou za nový život. | foto: ISAF

Vracíme kalašnikovy, chceme nový život, říkají přeběhlíci Talibanu

  • 28
Symbolicky před zraky stařešinů předali své zbraně do rukou viceguvernéra provincie. Ještě nedávno přitom v Hílmandu na jihu Afghánistánu útočili na spojence i vládní oddíly. Teď chtějí povstalci Talibanu začít nový život bez bojů. Tedy alespoň prvních pár mužů.

Přesně takto vypadá scénář, který zapadá do plánů afghánské vlády v čele s prezidentem Hamídem Karzáím. Ten chce přimět islamistické povstalce, aby složili zbraně výměnou za peníze, beztrestnost a práci.

První "přeběhlíky" už mezinárodní jednotky registrují například v provincii Baghlán. Tento týden přešlo na druhou stranu šest povstalců v Mardžáhu v jižní provincii Hílmand, kde spojenci stále svádějí s povstalci ty nejtvrdší boje.

Během "očistného" sněmu na základně Šer Wálí v okrese Mardžáh povstalci před zraky stařešinů a místních představitelů předali své kalašnikovy do rukou viceguvernéra provincie.

"Někteří povstalci Talibanu tam venku chtějí složit své zbraně. Chápeme, že někteří byli k boji donuceni. Vítáme je zpět do společnosti a poskytneme jim pracovní příležitosti," řekl viceguvernér Hadži Sattar.

Zvláštní reintegrační program počítá s tím, že ti povstalci, kteří složí zbraně a budou ochotni se vrátit do běžného života, získají beztrestnost, finanční pomoc, práci a třeba i nové bydliště. Podmínkou je, že se dobrovolně vzdají násilí, přeruší vazby na Al-Kajdu a další teroristické skupiny a budou respektovat afghánskou ústavu.

Mariňáci mají smíšené pocity

Trochu smíšené pocity z reintegrace povstalců mají ale zahraniční vojáci, kteří se s Talibanem střetávají. I přesto ale takový plán afghánské vlády podporují.

"Je těžké to spolknout," konstatoval podplukovník Brian Christmas, velící důstojník 3. praporu, 6. regimentu americké námořní pěchoty, která v oblasti operuje. "Mluví se o tom v médiích, mluví se o tom na blogu: jak můžete tyto lidi vrátit zpět na ulici? Jak jim můžete věřit?"

V Mardžáhu šlo o první z plánovaných "očistných" sněmů, během kterých mají místní lidé přijmout bývalé povstalce zpět do společnosti. Zároveň toho chce vláda využít k tomu, aby získala obyvatele na svou stranu. Plánuje totiž se zahraniční pomocí postupně zlepšovat místní infrastrukturu a to bez podpory místních nelze.

"Co pro vás Taliban udělal za posledního dva a půl roku? Bere si vaše jídlo a peníze, kterých máte každý velmi málo. Dejte nám stejný čas a uvidíte, co nabízíme. Dáme vám silnice, kliniku a školy," přesvědčují zástupci guvernéra obyvatele.

, natoaktual.cz,

Video