Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada v provincii Latakíja (30. ledna 2016)

Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada v provincii Latakíja (30. ledna 2016) | foto: Reuters

Kdo vpadne do Sýrie, vrátí se v rakvi, varoval před intervencí ministr

  • 349
Jakýkoli vpád zahraničních jednotek na syrské území bez souhlasu Damašku bude agresí a její účastníci budou zabiti. Řekl to v sobotu syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Na turecko-syrské hranice mezitím dorazilo 35 tisíc uprchlíků, kteří utíkají před boji Asada s rebely u Aleppa.

„Jakákoli pozemní intervence na syrské území bez souhlasu syrské vlády bude aktem agrese a agresoři se domů vrátí v rakvích,“ řekl Mualim podle agentury Reuters. Narážel přitom zřejmě i na nabídku Saúdské Arábie, že může do Sýrie vyslat své vojáky, aby byl boj s Islámským státem efektivnější (psali jsme zde).

Na tiskové konferenci také podle turecké mutace BBC uvedl, že si syrská vláda na mezinárodních rozhovorech v Ženevě o syrské krizi nekladla předběžné podmínky a nebude ani plnit předběžné podmínky jiných stran.

Asad postupuje na jihu Sýrie, u Aleppa mu asistuje íránský generál

Ženevské rozhovory za účasti syrské vlády a syrské opozice, které měly krizi pomoci vyřešit, začaly zhruba před týdnem, ale byly kvůli intenzivním bojům v Sýrii pozastaveny do 25. února (více zde).

Opozice podmínila další rozhovory zastavením útoků vládních sil. Dál nicméně probíhají jednání o příměří, které má umožnit dodávky humanitární pomoci civilistům uvízlým v bojových oblastech.

Mualim však v sobotu poznamenal, že příměří v zemi bude nemožné nebo obtížné prosadit, dokud se neuzavřou hranice s Tureckem a Jordánskem a dokud nevznikne seznam teroristických skupin působících v Sýrii.

Odvolal se při tom na postoj ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, jehož země syrské vládě pomáhá. Damašek i Moskva kritizují, že vzbouřenecké skupiny bojující proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada jsou zásobovány z Turecka a Jordánska.

Kvůli bojům Asada u Aleppa uprchlo 35 tisíc Syřanů

Na tureckých hranicích se mezitím zdvojnásobil počet Syřanů, kteří aktuálně prchají ze země kvůli bojům syrské armády s rebely u města Aleppo na severu Sýrie.

Armáda s pomocí ruského letectva a spojeneckého libanonského Hizballáhu údajně dobyla vesnici Atmán ležící dva kilometry od jihosyrského města Dará. Atmán byl dosud v rukou opozice. V minulých dnech se armádě podařilo získat také strategicky významné lokality u Aleppa na severu země. Město z poloviny ovládá opozice, z poloviny armáda (více zde).

Podle guvernéra města Kilis přišlo 35 tisíc lidí, odhady přitom hovořily o dvaceti tisících. Turecko je podle BBC připraveno syrským uprchlíkům pomoci, hraniční přechody však zůstávají zavřené.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v pátek uvedl, že očekává příchod celkem asi sedmdesáti tisíc lidí včetně Turkménů. I přes zavřené hranice však ty, kteří budou potřebovat lékařskou pomoc, ošetří v tureckých nemocnicích, píše list Hürriyet.

„Právě teď je moje srdce na hranicích Turecka. Přemýšlím o tom, jak a kam umístíme lidi přicházející ze Sýrie,“ řekl Davutoglu ve čtvrtek na konferenci v Londýně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video