Vozíčkáři ve Štrasburku neuspěli

Přerov, Štrasburk - Evropský soud se nebude zabývat případem manželů Zehnalových z Přerova, kteří podali žalobu na Českou republiku kvůli diskriminaci vozíčkářů. Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se Zehnalovým nepovedlo dokázat, že by skutečně byla porušována lidská práva vozičkářů. Stížnost proto nebyla přijata. Případ se tak ani nedostane před soudní tribunál.

Vozíčkářka Jitka Zehnalová spolu se svým manželem před osmi lety podrobně zdokumentovala, kam všude v Přerově lidé na vozíku nemají přístup, přestože by měli mít. Tehdy totiž začal platit nový stavební zákon, který určil, že všechny nově zkolaudované stavby veřejného významu musí být bezbariérové a totéž platí i o rekonstrukcích starých budov.

V Přerově manželé Zehnalovi našli na dvě stovky nepřístupných budov a dožadovali se nápravy. Když neuspěli u stavebního úřadu ani u českých soudů, obrátili se na Štrasburk. "Proti současnému rozhodnutí soudu už není odvolání," konstatoval vládní zmocněnec pro Evropský soud Vít Schorm.

Soud už podobný žádost dostal z Itálie
Evropský soud se ve svém rozhodnutí přiklonil ke vzdáleně podobnému případu, kdy v Itálii proběhl spor o nepřístupnost pláží pro vozíčkáře. "Soud konstatoval, že v těchto případech nejsou podstatné rozdíly a přiklonil se ke stejným argumentům jako v italském případě a také ke stejnému rozhodnutí a stížnost zamítl," popsal vládní zmocněnec.

Právník Jitky Zehnalové míní, že vozíčkáři, kteří budou chtít poukazovat na problémy s bariérami, možná budou mít do budoucna obtížnou situaci. "Zatím se totiž žádnému nepovedlo, aby u Evropského soudu s podobnou stížností uspěl," řekl Pavel Šturma. "Určitě svým rozhodnutím ale nechtěl říct, že by vozíčkáři měli sedět doma se založenýma rukama. Bojovat za změnu má vždycky smysl."

Šturma i zástupci Přerova se shodují, že žaloba nenapadala ani tak české zákony, jako spíš smutnou realitu. A ta, jak i samotné město přiznává, není vždycky růžová.

"Legislativě se snad ani nedá nic vytknout. Potíž je, jak se některé věci daří naplňovat. Chápu celý případ tak, že je nutné se nad problémy vozíčkářů zamýšlet. Máme řadu dluhů z minulých let a k ideálu máme zatím daleko. Ale podstatné je, že se k němu postupně přibližujeme," uvedl starosta Přerova Jindřich Valouch.

Město se snaží řešit problémy vozíčkářů
Martina Langerová z olomouckého spolku vozíčkářů Trend tvrdí, že i přes neúspěch ve Štrasburku přinesla žaloba hodně pozitivního.

"Je to pro mě zklamání, že se stížnost nezačne projednávat. Na druhou stranu je ale dobré, že se v zemi zase aspoň na chvíli začalo mluvit o potížích vozíčkářů," řekla Langerová. "Je vidět, že za ta léta, co se manželé Zehnalovi soudí, se spousta věcí změnila k lepšímu. Ale řada bariér stále zůstává a zvášť u památkových budov se zákon, který nařizuje bezbariérovost po rekonstrukci, nedodržuje skoro vůbec."

Ač byla žaloba neúspěšná, přerovským vozíčkářům přinesla kladné výsledky. Zatímco doposud přerovští radní stále odkládali bezbariérové úpravy krytého bazénu, letos se tuto investici podařilo prosadit.

"Je to v souladu s naší pomocí vozíčkářům," přiznal starosta Valouch, že investice souvisí se stížnostmi manželů Zehnalových.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video