ANALÝZA: Kroky Ruska nasvědčují spíš boji s opozicí než s terorismem - iDNES.cz

ANALÝZA: Kroky Ruska nasvědčují spíš boji s opozicí než s terorismem

  13:39
Když petrohradským metrem v pondělí odpoledne zahřměl výbuch, Rusko strnulo v šoku. Teroristický útok zabil čtrnáct lidí v době, kdy ve městě pobývali prezidenti Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. Spekulace se zatím ustálily na vyšetřovací verzi, že v metru zaútočil sebevražedný atentátník.
V Petrohradě platí zvýšená bezpečnostní opatření (4. dubna 2017)

V Petrohradě platí zvýšená bezpečnostní opatření (4. dubna 2017) | foto: Reuters

Útočník nejprve zanechal ve stanici Ploščaď vosstanija nálož (kterou se podařilo odhalit a zneškodnit) a později se odpálil ve vagonu mezi stanicemi Sennaja a Těchnologičeskij institut. Výbuch v uzavřeném prostoru byl fatální. Zraněno bylo šedesát cestujících, čtrnáct z nich zatím zemřelo.

Pachatelem je podle vyšetřujících orgánů ruský občan kyrgyzského původu Akbardžon Džalilov, jehož ostatky byly nalezeny na místě činu. Zatím nebyly zveřejněny další podstatné okolnosti. Nevíme, zda pachatel svůj hrozný čin spáchal jako člen některé ze známých teroristických organizací, zda měl nějaké komplice, nebo zda šlo o akci radikalizovaného jednotlivce. Můžeme se také jenom dohadovat, jaké byly jeho cíle a motivy.

Je smutnou skutečností, že tento teroristický útok nebyl první a jistě nebude ani poslední, se kterým se musí Rusko vyrovnat. I když většina z nich byla zacílena proti představitelům státní moci především v regionu Kavkazu, od roku 1994 si vyžádaly více než dvě tisícovky civilních obětí. Připomeňme si ty nejvýznamnější.

Dlouhá řada útoků v Rusku

V červnu 1995 zaútočili čečenští separatisté v čele se Šamilem Basajevem na nemocnici v Buďonovsku ve Stavropolském kraji. Útočníci tehdy vzali více než tisíc pacientů a dalších obyvatel jako rukojmí. Přesto, že při akci zemřelo 136 lidí (včetně 15 teroristů), tehdejší ruský premiér Viktor Černomyrdin přistoupil na Basajevovy podmínky a umožnil čečenským bojovníkům volný odchod a zastavil vojenské akce v Čečensku.

4. dubna 2017

Kdo je Akbaržon Džalilov, útočník z petrohradského metra? | (0:55) | video: Reuters

O podobnou akci se pokusil v lednu 1996 i Salman Radujev, když v čele svého oddílu obsadil dagestánské město Kizljar. Při návratu do Čečenska byl obklíčen ve vesnici Pervomajskoje, ale po několikadenních bojích se mu podařilo s částí svých lidí proklouznout obklíčením a zmizet. Údajně zemřelo na 150 teroristů, 40 rukojmí a 26 vládních vojáků.

V září 1999 proběhla dodnes řádně neobjasněná série výbuchů zacílených na obytné domy v Moskvě, Bujnaksku a Volgodonsku. Zemřelo více než 300 nevinných obětí. Oficiální verze viní z teroristy ze severního Kavkazu, z organizace výbuchů jsou ale podezřelé také ruské tajné služby.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

V důsledku teroristických útoků se zvýšila podpora veřejnosti pro zahájení takzvané druhé čečenské války, která vedla k vítězství federálních sil nad de facto nezávislou kavkazskou republikou.

Tento úspěch posílil postavení tehdejšího premiéra Putina do té míry, že v jeho prospěch na přelomu roku rezignoval prezident Boris Jelcin a umožnil mu tak stát se na dalších sedmnáct let vládcem Ruska.

V říjnu 2002 obsadilo 40 teroristů, vedených Movsarem Barajevem, moskevské divadlo Nord-ost, vzalo více než 800 diváků jako rukojmí a tím spustilo několikadenní maraton vyjednávání. Během něho teroristé zabili čtyři a propustili 54 rukojmí.

Čtvrtý den ráno se Kreml rozhodl zaútočit. Při akci ruských speciálních sil byl prostor divadla zamořen uspávacím plynem. Díky tomu protiteroristická jednotka pronikla bez odporu do budovy a na místě zabila všechny teroristy. Vládní síly ale nedokázaly poskytnout omámeným divákům účinnou první pomoc a tak se 130 až 176 rukojmí udusilo v důsledku zablokování dýchacích cest.

V září 2004 obsadili teroristé školu v severoosetském Beslanu. Poté, co na ně vládní síly zaútočily, došlo uvnitř budov k řadě výbuchů, které zabily nejen většinu teroristů, ale také stovky zajatých dětí. Celkem zahynulo 333 lidí, osm stovek bylo raněno.

3. dubna 2017

Krev, dým a spáleniny. Útok v metru si vyžádal 14 obětí | (1:54) | video: Reuters

Útoky zacílené na metro

Samostatnou kapitolu tohoto smutného seznamu tvoří útoky proti metru, z nichž se většina uskutečnila v Moskvě.

Výbuch v červnu 1996 měl sílu 500 gramů TNT a zabil čtyři lidi. Ve stejném roce došlo k výbuchu i v petrohradském metru, který naštěstí zranil jenom jednoho člověka. Mnohem fatálnější výsledky měl útok z února 2004, kdy sebevražedný útočník zabil v moskevském metru 42 lidí.

V srpnu téhož roku se sebevražedná útočnice zalekla policejní hlídky a odpálila se ještě před vstupem do stanice metra Rižskaja. Zabila 11 lidí. Katastrofické následky měl i útok v březnu 2010, kdy dvě sebevražedné teroristky při útocích ve dvou stanicích moskevského metra zabily 40 lidí.

Snaha vykázat činnost místo odhodlání dosáhnout výsledků?

Z tohoto tragického přehledu je vidět, že Rusko, bez ohledu na všudypřítomnou policii a velké pravomoci tajných služeb, trpí terorem v míře pro nás nepředstavitelné.

S teroristy je samozřejmě nutné bojovat všemi prostředky, ale při analýze vládních kroků se nelze ubránit dojmu, že řada z nich je v boji proti teroru málo účinná. Zdá se, že část opatření je motivována více tradiční ruskou „pakazuchou“, tedy snahou udělat nějakou činností dojem na vedení, než odhodláním dosáhnout reálných výsledků.

Ještě horší je, že řada postupů dělá dojem, jako by byla zaměřena spíše na omezení občanských svobod a boj s potenciální opozicí, než na boj s terorismem. Asi nejvýraznějším příkladem takových problematických kroků je rozhodnutí Vladimíra Putina zrušit přímé volby gubernátorů, které bylo vyhlášeno po útoku teroristů v Beslanu.

Oficiální zdůvodnění, že je v rámci boje s terorismem nutno upevnit „jednotu země“ a „jednotu vertikály výkonné moci“, kulhá na obě nohy. Stejně tak je možné pochybovat, zda i další opatření, jako například posílení pravomocí Federální služby bezpečnosti z roku 2013, nebo soubor protiteroristických zákonů, pojmenovaný podle jedné z předkladatelek „balík Jarovové“ přinesou prospěch v boji proti terorismu, nebo naopak ještě více přidusí slaboučkou občanskou společnost v Rusku.

Bude proto zajímavé sledovat, s jakými závěry přijde oficiální vyšetřování a jakou reakci následně zvolí Kreml. Přejme obyvatelům Ruska a konec konců i nám všem, aby ruské vedení považovalo účinný boj s terorismem za svou skutečnou prioritu. Prioritu významnější, než je boj proti vlastním občanům. Proti občanské společnosti, která by mohla být motorem tolik potřebné společenské reformy a tím přispět k oslabení terorismu.

Autor:

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Opět bez Trumpa. Prezident chyběl na tradiční večeři oslavující nezávislá média

Jako obvykle bez prezidenta Donalda Trumpa se konala slavnostní večeře ve Washingtonu, kterou každoročně pořádá asociace korespondentů v Bílém domě. Podle tradice na ní vystupuje prezident se...

27. dubna 2025  9:06

Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé

Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena na Nymbursku v sobotu pozdě večer zemřeli při nehodě dvou osobních aut u obce Kovanice, na Kladensku...

27. dubna 2025  8:28,  aktualizováno  8:31

Zvedli jste poplatky, osekáme zahájení sezony. Lázně a obec znesvářily větrníky

V mnohem komornější a úspornější atmosféře se letos odehraje zahájení lázeňské sezony v Mšeném-lázních na Litoměřicku. Jde o reakci společnosti, která lázně provozuje, na razantní navýšení lázeňských...

27. dubna 2025  8:09

Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí poté, co řidič najel autem do davu na festivalu, uvedla policie. Okolnosti nejsou známé, řidič je zadržen. „Jsem šokován a hluboce zarmoucen strašlivým...

27. dubna 2025  7:42,  aktualizováno  8:07

Vlastník pardubického fotbalu se prodeji klubu nebrání, ve hře je i skupina CFIG

Hlavní majitel prvoligového FK Pardubice Vladimír Pitter připustil, že by se nebránil debatě o prodeji klubu. Do ní se zapojil i další pardubický podnikatel, zakladatel skupiny CFIG Martin...

27. dubna 2025  8:05

Premiéra dokumentu, boje v ulicích. Přerov se vrátí do května 1945

Ve velkém stylu si Přerov připomene Přerovské povstání a oslaví osmdesáté výročí konce druhé světové války. Ve městě budou položeny kameny zmizelých, ulicemi projedou kolony historických vojenských...

27. dubna 2025  7:33

Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa

Premium

Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše však byl ledově klidný. Vždyť později se svěřil, že s gestapem začal spolupracovat hlavně proto, že ho...

27. dubna 2025

Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země

Premium

Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke změně u kormidla vedení země. Jenže s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se vše změnilo....

27. dubna 2025

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

27. dubna 2025

Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život

Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní spouštění nové válečné lodi na vodu. Dav přihlížejících poslušně hajluje, jen on vzdorovitě stojí se...

27. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Stavební zákon vyžaduje navrhovat stavby od konce, kritizují experti

Premium

Zjednodušená dokumentace, která se přikládá k žádosti o povolení stavby, paradoxně způsobuje problémy. Kvůli prosazenému zjednodušení se k ní nakonec nemohou dostatečně vyjádřit třeba hasiči nebo...

27. dubna 2025

Mražená pizza je indikátor krize. Nákupy Američanů to jen potvrzují

Prodeje mražené pizzy v USA zůstávají vysoko nad úrovni před pandemií. Podle analytiků v době ekonomické nejistoty lidé častěji sahají po cenově dostupném řešení, jak nakrmit rodinu. Analytici...

27. dubna 2025

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.