Neusnadnil naše předsednictví, říká na Sarkozyho adresu Vondra

Neusnadnil naše předsednictví, říká na Sarkozyho adresu Vondra | foto: Profimedia.cz

Vondra se opřel do Sarkozyho: Když vstane, neví se, jakou má náladu

  • 91
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Česko v době jeho předsednictví EU nejednou kritizoval. To mu teď oplatil bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Podle něj má Sarkozy imperiální styl a chová se nepředvídatelně.

Kritika se na Sarkozyho hlavu snesla v souvislosti s jeho nepřítomností na summitu EU věnovanému partnerství s postsovětskými republikami.

"Neusnadnil naše předsednictví v unii," podotkl Vondra podle deníku Le Monde před několika novináři. Vypíchl přitom "dva problémy" týkající se Sarkozyho.

"Jeho imperiální styl zkomplikoval kolektivní předsednictví. A když ráno vstane, neví se, jakou má náladu," citoval Le Monde Vondru, který uvedl do přímého protikladu německou kancléřku Angelu Merkelovou, jež naopak misi předchozí vlády Mirka Topolánka usnadnila.

Do metropole nepřijeli kroměho Sarkozyho premiéři Itálie, Španělska ani Británie Silvio Berlusconi, José Luis Zapatero, Gordon Brown, rakouský spolkový kancléř Werner Faymann, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, běloruský prezident Alexandr Lukašenko ani moldavský prezident Vladimir Voronin. Ve dvou posledních případech je důvodem neúčasti nepříliš dobrý vztah Běloruska a Moldavska s Evropskou unií.

Francouzský tisk v souvislosti s vrcholnou schůzkou k východnímu partnerství připomněl, že francouzská diplomacie iniciativu považuje za přímou protiváhu Unii pro Středomoří, což je zase francouzský projekt privilegovaných vztahů EU se zeměmi kolem středozemního moře odstartovaný v červenci 2008. Zahajovacího summitu této unie se nezúčastnil tehdejší český premiér Mirek Topolánek.

Sarkozy chce pro Evropu silného vůdce, ne jako Česko

Francouzský prezident Česku jeho cestu předsednictvím EU právě nezpříjemňoval. Ještě v lednu, kdy Česká republika započala svou šestiměsíční vládu Unii, bylo patrné, že Sarkozy nerad ustupuje ze světel reflektorů a snaží se dál uplatňovat šéfovskou funkci, kterou Francie v prosinci opustila.

Expremiér Topolánek nedávno uvedl, že právě některým Sarkozyho diplomatickým snahám měl během předsednictví učinit přítrž. Zdůraznil zejména soupeření francouzské a české delegace během jednáních na Blízkém východě, kdy eskaloval lednový konflikt v pásmu Gaza. - čtěte Topolánek ve Financial Times: Výroku o cestě ekonomiky USA do pekel nelituji

Ještě ostřejší výměna názorů proběhla mezi oběma politiky kvůli francouzským automobilkám, jež mají své továrny v Česku. Poté, co Sarkozy oznámil úmysl stáhnout v souvislosti s globální finanční krizí výrobu aut zpět do Francie, ho český expremiér osočil z protekcionismu a z ohrožování ratifikace Lisabonské smlouvy.

Sarkozy přitom přijetí nové evropské ústavy horlivě propaguje. Smlouva by mimo jiné umožnila naplnění jednoho ze Sarkozyho ideálů, a to, aby se zrušilo kolující předsednictví EU. Evropa podle jeho vyjádřeních potřebuje aktivní a silné vedení, které rád dává do protikladu s nevýrazným předsednictvím Česka.

Podle jednoho z blízkých Sarkozyho spolupracovníků, jehož před několika dny citoval francouzský provládní deník Le Figaro, české předsednictví doslova vymazalo Evropu z mapy. - čtěte Vzkaz z Francie: Češi, smazali jste EU z mapy

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video