Vondra předložil účet za summit

  • 1
Praha - Působnost Kanceláře pro přípravu summitu, která pod vedením vládního zmocněnce Alexandra Vondry rok a půl připravoval vrcholnou schůzku Severoatlantické aliance v Praze, skončila s posledním dnem loňského roku. Dva měsíce po summitu předložil Vondra závěrečný účet. Bezpochyby největší akce svého druhu v historii země přišla zhruba na miliardu korun. Samotná organizace stála 305 milionů namísto předpokládaných 340 milionů. Zbývající sumu pohltila bezpečnostní opatření.

"Ve státním rozpočtu se na organizaci summitu počítalo se sumou 337,5 milionu korun. Utratili jsme celkem 304,8 milionu," uvedl náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra.

Poslanecká sněmovna schválila celkem na organizaci a zajištění bezpečnosti summitu NATO částku 800 milionů korun. Další peníze vyčlenila ve svých kapitolách jednotlivá zainteresovaná ministerstva, především pak vnitra a obrany.

Vondrova kancelář z 800 milionů korun dostala 340 milionů. Zbytek byl určen na
bezpečnost. Policii a armádu stála bezpečnostní opatření 620 milionů korun. V částce je však započítán i nákup nových speciálních obleků pro policejní těžkooděnce a dalšího vybavení, které policie bude používat i v budoucnu například při sportovních zápasech nebo demonstracích.

NĚKTERÉ NÁKLADY:

Pronájem Kongresového střediska a stavební úpravy
- 207 milionů
Propagace summitu
- 10 milionů
Doprava pro novináře
- 14,8 milionu
Ubytování organizátorů summitu a generálního tajemníka NATO s doprovodem
- 650 tisíc
Stravování delegátů, slavnostní večeře
- 13 milionů
Dárky pro delegace, reklamní předměty a výzdoba
- 27 milionů
Honoráře pro spoluorganizátory summitu
- 11 milionů
Pronájem za 200 milionů
Pražský summit svým rozsahem a významem vyžadoval podle Vondry maximální organizační přípravu. Účast nejvyšších představitelů šestačtyřiceti zemí v doprovodu ministrů zahraničí, generálního tajemníka NATO a tisíce novinářů znamenal, že nároky na organizační zajištění dvoudenního programu summitu budou nesmírně vysoké.

Na přípravě vrcholné schůzky Severoatlantické aliance začalo v létě 2001 ve Vondrově kanceláři pracovat osm lidí. Dva měsíce před summitem se počet rozrostl na 90 a tři týdny před a v době summitu pracovalo navíc v Kongresovém centru přes 300 hostesek.

Největší položkou v rozpočtu kanceláře byl pronájem Kongresového centra a jeho stavební úpravy, za které zaplatili organizátoři přes 200 milionů korun. Vondrův tým však ušetřil několik milionů korun například za dopravu delegátům, kterou zajišťovali sponzoři. Nemalou úsporu zaznamenali organizátoři též na ubytování. Většina delegátů a novináři si totiž hotely platili sami.

Body pro Vondrův tým
S koncem roku a nynějším závěrečným účtováním získal Vondrův tým další kladné body. Od nadmíru příznivých výsledků v anketách a průzkumech mezi veřejností až po ušetřené miliony z rozpočtu.

Úsporu finančních prostředků předpokládali Vondrovi spolupracovníci už koncem loňského roku."Kancelář ukončí činnost k 31. prosinci. Již nyní je ale zřejmě, že z rozpočtu pro summit nějaké peníze ušetříme. Bude to částka v řádu milionů korun," předeslala už v prosinci ekonomická ředitelka Kanceláře Helena Bambasová.

Kam po summitu?
Kancelář končí a s ní zanikají i pracovní místa desítek lidí. Alexandra Vondru jmenovala vláda do role svého zmocněnce ještě v době, kdy byl velvyslancem ve Spojených státech. Po summitu zůstal v diplomatických službách jako náměstek ministra zahraničí.

V čele jeho Kanceláře pro přípravu summitu stála právě ředitelka pro ekonomické záležitosti Helena Bambasová a ředitelka pro organizační a protokolární záležitosti Ivana Hlavsová. Obě byly Vondrovými nejbližšími spolupracovnicemi.

"Zhruba dvacet lidí dostalo pracovní nabídky od ministerstva zahraničí. To svědčí o tom, že se tým osvědčil a nebylo by rozumné se schopných zaměstnanců zbavovat. O další pak mají zájem privátní firmy," konstatovala už dříve Helena Bambasová.

Jak sama doplnila, i ona samotná od nového roku pracuje na ministerstvu zahraničí. "Dostala jsem nabídku na personální ředitelku," přiznala otevřeně. Její kolegyně Ivana Hlavsová se vrátila ke své práci na ministerstvu rovněž. "Bude opět ředitelkou amerického odboru, který má na starosti bilaterální vztahy se zeměmi severní, střední a jižní Ameriky," doplnila Bambasová.

Vyznamenání za summit
Ještě v prosinci ministr obrany Jaroslav Tvrdík vyznamenal celkem čtrnáct osobností, které se významně podíleli na přípravě a průběhu listopadového summitu NATO v Praze.

Nejvyšší vojenské ocenění - záslužný kříž obdrželi i vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra či ministr vnitra Stanislav Gross. Mezi vyznamenanými nechybí ani tři důstojníci amerických vzdušných sil, kteří během summitu řídili ochranu vzdušného prostoru nad Českou republikou.


Video