Alexandr Vondra

Alexandr Vondra | foto: Michal Sváček, MF DNES

Vondra považuje radar za investici do bezpečnosti

  • 4
Možné umístění amerických základen v Česku a Polsku je podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry nutné brát i jako investici do obrany České republiky. Ačkoliv v nejbližší době naší zemi žádný konflikt nehrozí, neznamená to, že se nebudeme před možným nebezpečím chránit, uvedl Vondra.

"Naším zájmem je ochránit bezpečnost našich lidí, ochránit Českou republiku. Z hlediska krátkodobého s nějakou velikou hrozbou konfrontováni nebudeme. Nemůžeme ale žít v bláhové představě, že investovat do obrany nemusíme, že se tady sto let budeme mít rádi a nic nám nehrozí," řekl Vondra na pražské konferenci o americké protiraketové obraně. - více zde

Teroristé nebo režimy typu Írán a Severní Korea se podle něj nezastaví před masovým nasazením zbraní hromadného ničení ani proti civilnímu obyvatelstvu. "Vsadit na to, že nikdy takové zbraně nepoužijí, by bylo naivní," dodal Vondra.

Umístění prvků amerického protiraketového systému v Evropě je proto podle něj důležitým krokem k investici do vlastní bezpečnosti.

Raketovou obranu přirovnal k zabezpečenému automobilu. Upozornil ale, že podmínkou je, aby americký systém byl zakomponován do transatlantické architektury vlastního systému NATO.

Vondra připomněl, že v minulosti obranné systémy prakticky neexistovaly a vše bylo směřováno k útočným systémům. "Je to systém defenzivní a je všeobecně známo, že obranné systémy během studené války byly na strategické úrovni zapovězeny.

Všichni jsme tehdy byli udržováni ve stavu permanentní zranitelnosti," řekl Vondra.
Jak dodal, k rychlému vývoji obranných systémů proti balistickým střelám přispěla kromě dalších událostí i první válka v zálivu, kdy se irácký diktátor Saddám Husajn pokoušel svými raketami vydírat a odpaloval střely na izraelské území.

"Rakety Patriot tehdy byly schopné zničit až 70 procent vypálených střel. Právě tehdy se ukázal smysl obranných systémů," konstatoval Vondra.

, natoaktual.cz

Video