Alexandr Vondra

Alexandr Vondra | foto: David Port, MF DNES

Vondra: Konec jaderných zbraní je těžko představitelný

  • 17
Jaderné zbraně budou dál důležitým prvkem obranné strategie USA i NATO, říká v rozhovoru pro natoaktual.cz Alexandr Vondra. Nic na tom zřejmě nezmění ani nadcházející pražská schůzka Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva a podpis odzbrojovací smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní mezi USA a Ruskem.

Před více než dvaceti lety jsme byli součástí jedné strany studené války. Nyní dvě mocnosti uzavřou v Praze dohodu o omezení zbraní, které měly asi největší vliv na tehdejší rozložení světa. Není to trochu symbolické?

Podpis odzbrojovací dohody je bezesporu důležitá událost, ale neviděl bych v tom širší "pražskou symboliku". My jsme se po konci studené války nestali neutrální zemí. Naopak, jsme členem NATO. Tento týden jsme navíc v úloze hostitelské země pro podpis bilaterální smlouvy mezi USA a Ruskem, nejsme smluvní stranou.

Z historického hlediska se 8. duben 2010 v Praze zřejmě nesmazatelně vryje i do učebnic moderních dějin...

Bude záležet na obou mocnostech, zda svůj závazek naplní, ratifikují jej v parlamentech a podloží konkrétními kroky. A zejména bude záležet na tom, zda ty dnes opravdu nebezpečné země jako Írán budou následovat příklad z Prahy a svůj vojenský nukleární program zastaví. Na tom bude záviset, co se v učebnicích moderních dějin napíše.

Proč zrovna Praha?

Je to dílem dobré public relations a veřejné diplomacie ze strany americké administrativy, která Prahu uhájila před Kyjevem či Helsinkami, které byly jako místo schůzky také zvažovány. Před rokem Obama na Pražském hradě pronesl projev, v němž nastínil svou vizi světa bez jaderných zbraní, nyní na tom samém místě chce ukázat, že svůj slib "do roka a do dne" myslí vážně…

Myslíte, že Američané jsou si dobře vědomi, že Kreml stále po vlivu nad střední Evropou tak trochu pošilhává?

Doufám, že ano. Američané chtějí "reset" vztahů s Ruskem, ale ani resetování nevymaže z počítače paměť. A paměť nás ze střední a východní Evropy jasně říká – důvěřuj, ale prověřuj…. Je dobře, že se Obama setká v Praze také s lídry zemí střední a východní Evropy a že jasně prohlašuje, že podepsaná smlouva neomezí právo spojenců budovat protiraketovou obranu.

Nová smlouva omezí arzenály jaderných zbraní. Nicméně, může to být opravdu začátek konce jaderného zbrojení?

Barack Obama tento týden zveřejnil novou strategii pro použití jaderných zbraní, v ní se rétoricky odlišil od svých předchůdců. Rozhovory o jaderném odzbrojení dlouho přešlapovaly na místě, tento čtvrtek tak přinese určité prolomení psychologické bariéry. Můžeme se bavit o omezení jaderných arzenálů, ale z celkového hlediska jsou jaderné zbraně důležitým prvkem v obranné strategii USA i Severoatlantické aliance, že jejich úplný konec je zatím těžko představitelný.

Bude mít nová smlouva nějaký vliv na rozložení sil ve světě? Vždyť americké i ruské "zásoby" jaderných hlavic jsou ohromné...

Odzbrojit nebo změnit rozložení sil ve světě nelze ze dne na den podpisem jedné smlouvy. Obamova administrativa se v zahraniční politice opřela o otevřenost, diplomacii a multilateralismus. Jde v jedné tradici americké politiky, která chce fungovat jako příklad či jakýsi maják pro ostatní. Zda to bude fungovat, se ukáže podle toho, jestli ostatní budou příkladu následovat. Už při dojednávání smlouvy START narazil Washington na nekompromisní požadavky ruské realpolitiky a jak jsem již řekl, Írán zatím vůbec nereagoval.

, natoaktual.cz,

Video