Na přehlídce CIAF se objevily také letouny JAS-39 Gripen české armády.

Na přehlídce CIAF se objevily také letouny JAS-39 Gripen české armády. | foto: ČTK

Licitování o gripeny otevřelo minulost. Na úplatky mířily dvě miliardy

  • 288
Svědci při vyšetřování případu kontroverzního rakouského lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho uvedli, že před deseti lety byly připraveny dvě miliardy korun na úplatky, aby si Česko koupilo gripeny. Vláda je tehdy nakonec jen pronajala. Informace se objevila v době, kdy se znovu o gripeny licituje.

Rakouský lobbista už je delší dobu podezříván z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen. Mark Cliff, poradce Mensdorff-Pouillyho britského partnera Timothyho Landona, prý o uplácení vypovídal před britským protikorupčním úřadem SFO.

Při jednom z jednání během roku 2001 údajně s účastníky schůzky Mensdorff-Pouilly hovořil o "pravděpodobné částce", pokud Maďarsko, Česko a Rakousko gripeny koupí.

Pro Maďarsko mělo být vyčleněno 180 milionů šilinků (325 milionů korun), pro Česko 1,05 miliardy šilinků (takřka 1,9 miliardy korun) a Rakousko 250 milionů šilinků (451 milionů korun).  Zajímavé je, že zatímco v Rakousku si částku měli rozdělit čtyři lidé a v Maďarsku pět, v České republice se o podíl ze dvou miliard mělo ucházet dvacet lidí.

Mensdorff-Pouilly vždy tvrdil, že se neúčastnil žádných nelegálních aktivit a že se cítí nevinný. Dnes se k nejnovějším zprávám v médiích odmítl vyjádřit. Z praní špinavých peněz, z falešné výpovědi a z předložení zfalšovaného důkazu zodpovídat před soudem v prosinci.

Vondra zatím se švédskou nabídkou není spokojen

Zpráva se objevila po jednání ministra obrany Alexandra Vondry se švédskou ministryní obrany Karin Enströmovou. Švédská ministryně nabídla nové podmínky dalšího pronájmu nadzvukových stíhaček gripen, který vyprší v roce 2014.

Podle informací zdroje iDNES.cz blízkého vyjednávání Švédové nabízeli slevu na roční pronájem až 50 procent. Před deseti lety Česko vyjednalo cenu 19,6 miliardy korun, což vychází na zhruba dvě miliardy ročně. 

Čeští vyjednavači by rádi od Švédska získali nějakou významnější slevu - na oplátku za to, že jednají exkluzivně nejprve o gripenech a ne s jinými výrobci.

Vondra připomněl, že vláda ve všech důležitých armádních dokumentech počítá se zachováním nadzvukového stíhacího letectva. V rozhodnutí o dalším osudu letounů rychlejších než zvuk ale podle něj hlavní roli hraje ekonomické hledisko. "Nepřistoupím na žádnou dohodu, která by nebyla pro českou stranu výhodná," uvedl Vondra.

"Včerejší schůzka skončila tím, že jsme se domluvili, že budeme pokračovat v jednáních se švédskou stranou. Máme čas do konce listopadu," uvedl dále Vondra.

Pokud by se česko a Švédsko nedohodly, pak zřejmě vláda vyhlásí nové výběrové řízení na ochranu nebe nad Českem.

Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video