Alexandr Vondra není v diplomacii žádný začátečník.

Alexandr Vondra není v diplomacii žádný začátečník. | foto: MF DNES

Vondra: disident, který znemožnil Jakeše

  • 180
Nový ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra není v Černínském paláci žádný zelenáč. Pro ministerstvo pracoval celkem jedenáct let. Působil tu jako náměstek a poté i velvyslanec ve Spojených státech či vládní zmocněnec pro summit NATO.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

ČTĚTE TAKÉ:
Nový ministr zahraničí v Německu zapůsobil

Jako signatář Charty 77, iniciátor petice Několik vět a vydavatel ilegálního časopisu Revolver Revue zatápěl komunistům, jak jen mohl.

Majstrštykem nového ministra zahraničí Alexandra Vondry však bylo zveřejnění legendární nahrávky z Červeného Hrádku, na níž se tehdejší šéf Komunistické strany Československa Milouš Jakeš svěřuje partajním pohlavárům s obavou, aby nakonec "strana nezůstala jako kůl v plotě".

Jen máloco zasáhlo dožívající režim v očích lidí tak citelně. "Pamatuji se na to, jako kdyby to bylo včera. Na jaře ’89 mně nahrávku přinesl překladatel Pepík Vohryzek a říkal: ´Hele, Sašo, já něco mám a nevím, co s tím.´ Když jsem si to poslechl, řekl jsem si: To je ono! O tomhle musí lidé vědět. To je přiznání, že režim je v koncích. A poslal jsem nahrávku Milanu Schulzovi do Svobodné Evropy s doporučením, aby to vysílali dnes a denně, že to lidi nahlodá, že je to velká chyba komunistů. Dnes si říkám, že to pomohlo," míní ministr.

Vězení mi pomohlo, tvrdí Vondra
Vondra je jediným disidentem v Topolánkově vládě, v komunistických kriminálech si odseděl své. Podobné zkušenosti mu pomáhají zejména ve vypjatých situacích. "Politika je tvrdý boj o moc. Šachová partie, jak tomu říká pan Paroubek. Vězení mě naučilo nemít strach, zvyknout si, že se musím rozhodnout pod tlakem. Dnes už nehrozí kriminál, nejde o život. Nyní mne vyhrocené chvíle motivují," srovnává ministr.

O Vondrovi se dlouho tradovalo, že je "dítětem" exprezidenta Václava Havla, který jej přivedl do politiky. V poslední době Vondra nicméně Havla kritizuje. Odcizili se? "Václava Havla si za vše, co pro naši zemi udělal, vážím. Zdá se mi ale, že je načase, aby k prezidentovi Václavu Klausovi i ODS přistupoval s větším nadhledem. Jako by se rány ze vzájemných výměn názorů v první polovině devadesátých let stále nehojily. Je to zbytečné."

Vondra není na ministerstvu nováčkem
Výhodou Vondry je fakt, že se na ministerstvu nemusí rozkoukávat. Jako náměstek a poté i velvyslanec v USA či vládní zmocněnec pro summit NATO na něm působil jedenáct let.

V křesle ministra může být jen pár týdnů - to když Sněmovna nedá vládě důvěru. Co se dá za tu dobu stihnout? "Česká zahraniční politika nevyžaduje revoluci. Důležité je, abychom byli důvěryhodní navenek," tvrdí Vondra. A míní tím zejména diskusi kolem americké protiraketové základny v Česku.

Předchozí vlády se s veřejností podle ministra na toto téma nebavily, byť jednání s USA probíhala. "Snad se nám podaří najít kompromis, když se nevylžeme ze zodpovědnosti a z toho, co vše jsme jako člen NATO v uplynulých letech spojencům říkali," doufá ministr.

Na hrozbu balistických raket nevyzpytatelných režimů bychom prý měli být připraveni. A jak Vondra říká: "Jen takovým přeje štěstí."

Alexandra Vondru nelze podle jeho přítele Václava Bartušky, který přednáší bezpečnostní studia na newyorské univerzitě, podceňovat: "Jde tvrdě za svým cílem a dokáže mu přinést i velké osobní oběti."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video